وکیلانه » » ترکیه بهشت سبزهای ایرانی است نه الگوی انقلابیون منطقه !
من در RSS من در Picasa من در YouTube من در گوگل پلاس من در FriendFeed من در توییتر من در Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
ترکیه بهشت سبزهای ایرانی است نه الگوی انقلابیون منطقه !
۱۵ام, شهریور ۱۳۹۰| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۷۴]

خدا را شکر بالاخره برخی‌ها که تا قبل از این ریشه‌های قوی اسلامی بودن انقلاب‌های منطقه را انکار می‌کردند، حالا پذیرفته‌اند اسلام و نگاه به انقلاب ایران جزء لاینفک انقلاب‌های منطقه‌ است (+) (+) و اینک به صرافت افتاده اند که مردم انقلابی منطقه اسلام را می‌خواهند اما نه مدل ایرانی بلکه مدل ترکیه‌ایی آنرا !

خوب، حرجی بر برخی‌ها نیست، سال‌های سال است فکر می‌کنند هرچیزی که خودشان از آن خوششان بیاید، الزاماً همان مورد ِ پسند همه‌ی مردم است. البته تا قبل از این، این خود همه پنداری‌شان، جنبه‌ی داخلی داشت، ولی این روزها بُعد بین المللی هم پیدا کرده :)

برخی سبزهای ایرانی، خیال می‌کنند چون افکار لیبرالی، سکولاری و ملی گرایانه‌ی افراطی آنها به چیزی که در ترکیه وجود دارد نزدیک‌تر است، و از سال  ۷۶ تا حالا هم آرزوی ترکیه‌سازی ایران را داشته‌اند، پس اکنون مردمان به‌پاخواسته‌ی منطقه هم لابد همین را می‌خواهند. اما عرض کردم حرجی بر آنها نیست، متاسفانه خود را در یک حباب فکری اسیر کرده اند و جهان را فقط درون همان حباب می‌انگارند. وقتی جناب آقای موسوی به عنوان نماد تفکر سبز، با استدلالی از جنس استدلال‌های تقلب در انتخابات، انقلاب‌های منطقه را منبعث از جنبش سبز دانسته بود، چرا سبزها نتوانند با چشم بستن روی تمام واقعیت‌ها، آرزوی دیرینه‌ی خود را به عنوان خواست مردمان منطقه جا بزنند!

البته سالها قبل از سبزها، جناب رضاشاه در سفری که به ترکیه داشت، با الگو برداری از مصطفی کمال آتاترک، به فکر افتاد تا سرتاپای ایران را غربی کند! که اگر موفق می‌شد هم اکنون زبان رسمی من و شما بجای فارسی فینگیلیش می‌بود! اما برخی‌ها نباید در زمان متوقف شده و هنوز در دهه‌ی ۴۰ سیر کنند، بالاخره این روزها مردمان پابرهنه‌ی شمال افریقا هم تکانی به خود داده اند، شما هنوز نمی‌خواهید تکانی به افکار خود بدهید؟‌

در خصوص ادعای الگو بودن ترکیه برای انقلاب‌های منطقه، قبل از هرچیز باید بدانیم اینگونه مسائل دغدغه‌ی ذهن ماهاست که از دور نظاره گریم نه مردمان منطقه. آنها مشکلات اساسی و بسیار مهمتری همچون امنیت، نان شب، کشته‌های انقلاب و بسیاری مشکلات دیگر دارند. پس با این نوع دید چند نکته قابل ذکر است :‌

۱) با نگاهی به واقعیت‌های انقلاب‌های منطقه، قبل از اسلام یک موضوع دیگر به چشم می‌آید و آن خواست عمومی ملت‌ها برای رهایی از چنگال غرب است! همان شعار ۳۰ سال قبل ما که نه شرقی نه غربی، حالا شده  “لا شرقیه لا غربیه” و خواست قاطع و مشترک تمام مردمان منطقه است که می‌خواهند خوب یا بد روی پای خودشان باشند!
حتی در لیبی که غرب با حضور ناتو همه چیز را بهم ریخت تا بگوید من کمک کردم و بعد سهم خواهی کند هم، شعار غالب “لاشرقیه، لاغربیه، اللیبیه وحده وحده” ورد زبان مردم است. پس استقلال‌خواهی خصوصیت بارز انقلابیون است،
حالا آیا کسی می‌تواند ادعا کند ترکیه استقلال از غرب دارد؟‌ (+) غرب به کنار، با وجود تمام شانتاژهای تبلیغاتی ترکیه، چه کسی می‌تواند چشم روی میلیاردها دلار قرارداد‌های نظامی و اقتصادی ترکیه با تل‌آویو که گلوله می‌شوند و می‌نشینند بر گلوی کودکان سرزمین‌های اشغالی، ببندد؟
خنده دار نیست که برخی‌ها با مشاهده اخراج سفیر اسرائیل از ترکیه، که آنهم در واقع به دلیل حمایت اسرائیل از پ‌ک‌ک بوده، ترکیه را مفیدتر از ایران برای غزه می‌دانند؟‌ آیا جز این است که همین‌ها، آنهایی هستند که شعار “نه غزه،‌ نه لبنان” سر می‌دادند و حالا به اسم دلسوزی برای غزه، با این استدلال‌های مسخره می‌خواهند دق دلی خود را بر سر حکومت ایران خالی کنند!

۲) موضوع بعدی اینکه دولت ترکیه شاید اسلام گرا باشد، اما هرگز اسلامی نبوده و نیست! اولویت این کشور قبل از هرچیز منفعت گرایی در پرتو غرب است. در زمینه‌ی بین الملل علاوه بر روابط با اسرائیل همین امروز برخلاف تمام ژست‌ها، میزبان دیکتاتور خون‌ریز بحرین شد و در امور داخلی هم  لازم باشد مثل حالا علی‌رغم اکثریت ۹۸درصدی مسلمان بودن مردمانش، حجاب را ممنوع می‌کند، بی‌خیال ملت! (+)
در صورتی که مردمان انقلابی منطقه، نشان داده اند علاوه بر آبادانی کشورشان، اولاً به آرمان قدس پایبندی کامل دارند و در ثانی اسلام را طلب می‌کنند و در اولین فرصت‌های به دست آمده، این اسلامخواهی را به تصویر می‌کشند. چگونه الگوی آنها ترکیه‌ایی باشد که دست در دست صهونیسم‌ها دارد و به مردمان مسلمان خودش اجازه‌ی حجاب نمی‌دهد؟ راستی! “آنتالیا” که معرف حضور دوستان هست انشالله

۳) واقعیت این است که علی‌رغم تبلیغات گسترده، ترکیه در زمینه‌ی مبانی و ساختار با مشکلات جدی روبروست و اگر امروز اسمی در کرده فقط به‌خاطر اقتصاد موفقی است که دارد و اِلا در زمینه‌های زیرساخت‌های فرهنگی اجتماعی عقب‌افتادگی‌های فراوانی دارد. به عنوان نمونه اقلیت‌های دینی این کشور به تازگی و بعد از سالها اعتراض در هفته‌ی گذشته، از حق مالکیت زمین برخوردار شده اند. (+)

حرف من این است که اولاً ترکیه تا جایی پای مستضعفین است که به خودش ضرر نرسد و از این بالاتر هرکجا سود‌ی برای‌ش وجود داشته باشد برعلیه مستضعفین هم خواهد بود،‌ در ثانی ترکیه دارای ساختار خاصی نیست که صرفاً در پرتو آن به موفقیتی دست‌یافته باشد. آنها که مدعی الگو بودن ترکیه هستند، باید بگویند دقیقاً منظور الگو برداری از چه چیز ترکیه است؟ آیا امکان دارد یک کشور با مقتضیات اقتصادی و فرهنگی و هزاران مورد خاص خود، از کشوری دیگر الگو برداری کند؟‌ و آیا غیر از این است که اساساً بحث الگو برداری یک بحث محدود به آرمان‌هاست نه شکل‌ها!
و از آنجا که “اسلام خواهی”، “دارا بودن قوانینی بر اساس اسلام”، “استقلال خواهی”، “غربگریزی” و “آرمان یاری رسانی به مردمان سرزمین‌های اشغالی”، از بدیهیات خواسته‌های مردمان انقلابی منطقه است، اگر قرار باشد مردمان منطقه به جایی چشم دوخته باشند‌، آنجا تنها افق آرمان‌های انقلاب اسلامی ایران است نه هیچ چیز دیگر!
و در همین‌باره هم منظور آرمان‌های انقلابی است که شاید خود ایران هم هنوز به برخی‌ از آنها نرسیده باشد، و به هیچ عنوان هم فرض نگرفته ایم که ایران کنونی را بهشت موعودی می‌دانند که برای رسیدن به آن له‌له بزنند. منظور آرمان‌های انقلاب اسلامی ایران است.

پرانتز باز ـ همین دوستان سبز در عین این حال و با دارا بودن همین افکار سکولار لیبرالی، مدعی بازگشت به آرمان‌های امام راحل و اجرای بدون تنازل قانون اساسی هستند، پیدا کنید دُم خروس و قسم حضرت عباس را ـ پرانتز بسته.۷۴ دیدگاه برای “ترکیه بهشت سبزهای ایرانی است نه الگوی انقلابیون منطقه !”

 1. م.طاهري گفت:

  سلام

  موضع گیری ترکیه علیه اسرائیل هم به خاطر منافع خودش است
  تنها کشوری که در جهان بر پایه اعتقاد موضع گیری می کند جمهوری اسلامی ایران است

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ شهریور ۱۵ام, ۱۳۹۰ ۱۶:۳۹:

  کدام اظهار نظر بر اساس اعتقاد ؟خیر بر اساس سیاست است .تجربه مسلمانان چین …مسلمانان چچن …همین الان مردم سوریه که مسلمان هستند …
  در ضمن می بایست ۳۰ سال گذشته یک تابلوی باشد از کار و تلاش ایران برای نشان دادن اسلام واقعی لبه مردم دنیا .
  اینکه درهای کشور بسته شود و نتوانیم با دنیا تامل کنیم به جای توسعه صنعت …پول نفت را بخوریم و نتوانیم فساد را ریشه کن کنیم تا جاییکه الان هم ورزش ما گرفتار فساد است .در مورد دمکراسی و رعایت حقوق شهروندان هم به نحوی باشیم که مورد توجه تشکل های حقوق بشری هستیم .
  الوده گی و مشکلات زیست محیطی هم که وجود دارد …من فکر کنم فقط مردمی که دسترسی به منابع خبری ازاد ندارد به جای نگرانی در مورد این معضلات …به خود می بالند که ما فقط اسالامی هستیم .حتی من فکر کنم طالبان هم خودش را اسلامی ترین جماعت می داند .این ادعاها نمی تواند تضمین موفقیت ما باشد در دین .
  مسولینی که در ترکیه ادعای مسلمانی دارند با مدیریت منابع کشور خود و نشان دادن لیاقت توانسته اند اقتصادشان را بهبود دهند و خود همین عامل کاهش فساد است .خد این مسله تبلیغ برای سیاستمداران اسلامی است .
  خیلی از افراد را دیده ایم که تعمدا موفقیت های مسلمانان را در کشورهای دیگر نفی کرده و برای اینکه کسی از خود انها انتقاد نکند که ایران چه کرده …در اخر مطلب هم می اورند البته ما هم نقص زیاد داریم .خوب اگر دارید (و یا داریم )چرا به جای اصلاحات در داخل به نقد خارجیان ابتدا می پردازیم ؟
  الگو گرفتن برای کشوری که ۳۰ سال را از دست می دهد راه خوبی است .من مالزی بوده ام .این کشور توانسته به خوبی با خارجی ها در مسله صنعت کنار بیاید .و اقوام مختلف کنار هم زندگی کنند و الان هم می گویند مالزی مسلمان .
  من کفاشی را دیدم با لباس و کلاه سفید اسلامی … که واکس می زد ولی چنان اعتقادی در دین داشت و چنان روشنفکر می نمود که باعث تعجب شد .ولی افسوس در اینجا که هموطنان ما درکشان از ایده های مذهبی فقط ان بخشی است که مجازات می کند و دوری می کند از دنیا و دیواری می سازد برای مردم .ببخشید من مجبورم انتقاد را ادامه بدهم .

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۵ام, ۱۳۹۰ ۱۸:۰۷:

  خیلی خوب همه چیز رو با هم قاطی می کنید: )
  هر جا هر آزاده ای هست حتی میان خود یهودیان جهان به لطف روز قدس و به لطف روشنگری حضرت روح الله حالا تمام قد در برابر صهیونیسم ایستاده است

  در مورد تعامل با دنیای بیرون هم باید عرض کنم نص صریح قاعده نفی سبیل هر گون ه رابطه ای را که باعث تسلط کفار بر مسلمین شود حرام میداند…گاهی رفتارهای برخی کشورها د رحکم جیب خالی و پز عالی است

  البته در مورد برخی جهت گیریهای درست اقتصادی با شما موافقم اما باز هم با صدای بلند می گویم و می گوییم تنها حکومتی که در تمام دنیا مقابل صهیونیست ایستاده و در این امر از حمایت تام مردمش هم برخودار است “جمهوری اسلامی ایران” هست
  و البته همین ایستادگی باعث تحمیل جنگ و تحریم و ترور شده است که هریک به تنهایی می تواند کشوری را یک شبه نابود کند و ما سی سال است که ایستاده ایم

  [پاسخ]

  عشقستان اسماعیل پاسخ در تاريخ شهریور ۱۵ام, ۱۳۹۰ ۲۲:۳۹:

  سلام رهرو جان
  اون قضیه مثل ترکیه
  مثل ایران
  مثل غرب رو که قبلا گفتی ها
  تازه حالا گرفتم چی بود چی شد :)))))))))))))))

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۵ام, ۱۳۹۰ ۲۳:۱۷:

  سلام کربلایی بعد از این: )
  ممنونم از لطف شما

  ولی راستش خاطرم نیست از چی صحبت می کنین:)

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۶ام, ۱۳۹۰ ۱۱:۰۷:

  سلام مجدد
  الان فردا صبحه و من کاملا گرفتم منظورتون رو:)

  بعله/ دیدید که جواب میده:)))

  [پاسخ]

 2. سلام
  با اون عبارت منفعت گرایی در پرتو غرب کاملا موافقم

  به نظرم برخی از این دیدگاه های ضد اسرائیلی هم برای جلب نظر ردم مسلمان کشور ترکیه است

  [پاسخ]

 3. ناشناس گفت:

  این کامنت درباره صداقت رییس جمهور است.
  جهت یاد آوری ، خواستم به اطلاع برسانم در یک سری از دانشگاه ها تفکیک جنسیتی شروع شده. انگار اون دستور ها و قبول دستور ها (که شما از آن به عنوان اثبات صداقت ایشان استفاده کردید) صداقت انتخاباتی بوده وگرنه تغییری در آنچه برای دانشجویان اتفاق می افتد حاصل نشده.
  گفتم بدانید اگر خواستید باز به ایشان افتخار کنید.

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۵ام, ۱۳۹۰ ۱۸:۳۷:

  آها اونوخ موسوی که برداشته میگه انقلابهای منطقه از جنبش سبز ناشی می شن خیلی جای افتخار کردن داره مثلن :?:

  [پاسخ]

  ناشناس پاسخ در تاريخ شهریور ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۲۲:۴۵:

  خوشم میاد هر وقت کم بیارین به جای اینکه جواب بدین یه حمله می کنین.
  وقتی جوابی وجود نداره برای اینکه چطور می شه به صداقت چنین کسی افتخار کرد، یهو جهت همه چی بر می گرده که بقیه هم همینطورن.

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ شهریور ۱۵ام, ۱۳۹۰ ۱۹:۴۶:

  نه به نظرمی اید اعتراضات و انقلابهای عربی به انقلاب ۵۷ بیشتر ربط داره تا به اعتراضات مردم ایران در انتخابات پیشین که ۲ سال پیش بود .اگر ۴۰ سال دیگه هم بگویید که به انقلاب ۵۷ ربط داره ما باید بگوییم درسته !!!
  اعتراض اعتراض هست .کسی بی جهت و به خاطر بیگانگان سینه اش را جلوی گلوله نمی ده و یا خطر زندان و …باید انگیزه قوی داشته باشه .
  درست در مصر پس از ایران مردم به خاطر مهندسی انتخابات توسط مبارک …اعتراض کردند .

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۵ام, ۱۳۹۰ ۲۰:۱۸:

  ببخشید که این سوال رو می‌ پرسم ها
  ولی اونوخ چجور خود سبزها به نتیجه نرسیدن و کنج خونه ها نشستن و حاضر نیست به قول تو سینه سپر کنن و اینا ؟‌

  البت یه سوال دیگه هم هست. ما باید حرف تو رو قبول کنیم یا حرف ایشون رو ؟
  http://www.youtube.com/watch?v=d0wWzwBwofk

  [پاسخ]

 4. ناشناس گفت:

  آره شعار های تو خالی ایرانی که هیچ برد بین المللی نداره که بتونه تصمیم مهمی بگیره همه اش صادقانه اس، کارای ترکیه که برای کمک به مردم غزه کشته داده و تصمیماتش توی جهان بردداره و اونقدر قدرت داره که نتونن هر کاری کرد تحریمش کنن همه اش فیلمه.

  دیگه آدم از اینکه کبک سرشو می کنه تو برف تعجب نمی کنه وقتی می بینه انسان ها هم همین کارو می کنن. اون هم نه یه بار، نه دو بار، که سر هر مسئله مثل روز روشنی.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۵ام, ۱۳۹۰ ۱۸:۱۹:

  از نظر شما ترکیه به نفع مردم غزه و مقابل اسرائیل داره مقتدرانه عمل می‌کنه. درست؟
  طبیعتاً در این حال اسرائیل از این کار ترکیه متضرر می‌شه دیگه. بازم درست؟
  حالا می‌شه بفرمایید چرا اسرائیلی که از اقدامات ترکیه داره ضرر می‌بینه، هیچ وقت به فکر مقابله نیو‌فتاده؟ کی و کجا ترکیه از این موضع‌گیری علیه صهیونیست‌ها مورد حمله‌ی اسرائیل قرار گرفته؟ (حمله اعم از تجاری،دیپلماتیک، رسانه‌ایی و غیره)
  حتماً مستحضر هستید هرکسی به کمترین حد ممکنه روی دم صهیونیست‌ها پا بزاره ولو ایالات متحده با اون همه عظمت‌ش باشه، مورد حمله از سوی صهیونیست‌ها قرار میگیره.
  خوش‌حال می‌شم جوابتون رو در اینباره بودنم تا سرم از زیر برف بیرون بیاد .

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ شهریور ۱۵ام, ۱۳۹۰ ۱۹:۵۸:

  اقای صفا منطق و استدلال ساده ای بکار می برند .اگر ترکیه مخالف اسراییل است …چرا امریکا با ترکیه روابط داره ؟و الان هم ترکیه باید مثل ایران توسط امریکا تحریم بشه .اصولا بیداری اسلامی های متعصب ما اعتقادی به روابط سیاسی بر اساس حفظ منافع ملی ندارند و این در مخیله شان نمی گنجد .اصلا تندروی به همین معنی است .اگر مسولین اسلامی ترکیه متوجه حمایت امریکا از اسراییل شده اند باید حالت خصمانه نسبت به امریکا بگیرند .ولی سیاستمدران باهوش انها به نحوی دیگر برخورد می کنند و بدین ترتیب مردمشان را که به نفت دسترسی ندارند را دور از فقر نگاه می دارند .مثل اینجا نیست که حرف بزنیم و بعد برویم وسایل و کالاها را چند برابر از واسطه بخریم و برایمان مهم نباشد که در قبال این حاتم بخشی بقیه را فقیر کنیم .اینهم نوعی فساد است .

  زندگی ما بر اساس هیجان و حرف بنا می شود .و عقلانیت در ان نقش کمتری دارد .
  واقعا این سوال مهمی است که باید از اقای صفا بکنیم :
  ایا سیاستمدران ترک که کراوات می زنند و با دیگر کشورها روابط دارند و حتی در مخالفت با اسراییلی ها هم حرکتهایی کرده اند ..در حال خیانت به ملت خود و مسلمانان هستند ؟

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۵ام, ۱۳۹۰ ۲۰:۱۳:

  اولاً من عرض کردم یک انعکاس متقابل از رفتار ترکیه در قبال اسرائیل برای من مثال بیارید.
  نمی‌دونم چرا نظر من رو داری تعریف می‌کنی؟‌ من خودم بلدم بگم قطع رابطه و روابط خصمانه، لابد منظورم نبوده که نگفتم. عرض کردم انعکاس این ضرری که اسرائیل از قبال رفتار به قول شما زیرکانه‌ی ترکیه داره می‌کنه چی هست؟
  چرا اگر اوباما یا هرکسی دیگه کوچکترین کلمه‌‌ایی بر ضد اسرائیل به کار ببره، سریعاً واکنش اسرائیل رو مشاهده می کنیم ولی در خصوص ترکیه چنین چیزی نیست؟ این رو برای من روشن کن لطفاً

  و یک سوال شاید شخصی ( بدون در نظر گرفتن هیچ بحث دیگه ایی و صرف این سوال )
  و بدون در نظر گرفتن هیچ پیش فرضی و اینکه ایرانی هستی و غیره، شما حاضری برای بهتر شدن وضع معیشت زندگی‌ت، ثروت از طریق رابطه با اسرائیل داشته باشی؟ حاضری وضع زندگی‌ت بهتر بشه ولی در مقابل پولی که بدست میاری حاصل‌ش تکه تکه شدن کودکان غزه باشه؟

  [پاسخ]

  عشقستان اسماعیل پاسخ در تاريخ شهریور ۱۵ام, ۱۳۹۰ ۲۲:۱۶:

  سوال به جایی پرسیدید جناب آقای صفا
  منم کنجکاوم که بدانم
  بدون هیچ پیش فرضی
  فقط به اعتبار انسان بودن
  انسان آزاده
  اگر چه جوابش را لحظه به لحظه با خرید های فانتا و کوکا و …. دارم میبینم

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ شهریور ۱۶ام, ۱۳۹۰ ۱۹:۰۵:

  و یک سوال شاید شخصی ( بدون در نظر گرفتن هیچ بحث دیگه ایی و صرف این سوال )
  و بدون در نظر گرفتن هیچ پیش فرضی و اینکه ایرانی هستی و غیره، شما حاضری برای بهتر شدن وضع معیشت زندگی‌ت، ثروت از طریق رابطه با اسرائیل داشته باشی؟ حاضری وضع زندگی‌ت بهتر بشه ولی در مقابل پولی که بدست میاری حاصل‌ش تکه تکه شدن کودکان غزه باشه؟

  [پاسخ]
  ایکاش زودتر خودرا نشان می دادید !
  به نظر من مطرح کردن این موارد و روبرو کردم مردم منتقد ایران با این سوال بیشتر یک فرار روبه جلو می باشد و یا باز کردن یک دکان ویژه .
  ببینید مسله مهم ما در ابتدا کشور خودمان و مردم خودمان است .شما و دیگر دوستان جوانتان از سر دلسوزی به هیچ ملتی کاری ندارید .ما به این مورد کاملا اطمینان داریم .دلیلش این است که اگر دلسوزی و بشر دوستی واقعی در وجود جماعتی باشد انها در ابتدا متوجه مردم اطراف خود می شوند .و لی شما نه تنها کاری به انسانها و زجر های انها ندارید بلکه تمام تظاهرات ضد اسراییلی و امریکای و هر کشور دیگری فقط از روی سیاسی کاری و مقابله و رقابت با همان منابع قدرت است .چگونه دلتان برای غزه می سوزد ولی خودمان مردم زجر کشیده ومحروم داریم که اینده شان هم تاریک است و در مقابل اینها اکتفا می کنید به چند جمله تکراری …خیر اقا مردم مخالف شما مطمن هستند که یک جریان تمامیت خواه ابتدا سعی می کند یک سری شعار فریبنده بسازد و سپس سوار برا ن موج حرکت کند .
  در ضمن کی خواسته ثروتمند شود ؟تمام کسانی که دهان به دهان شمال می شوند قید دنیا و مال را زده اند .اگر دنبال ثروت بودند ظاهرشان را می کردند مثل شما و با استفاده از حذف دیگران و رانت خوری از بالا نگاه به مسایل می کردند .
  وقتی می شنوم که در مقابل انتقادها …مردم افغانستان و غزه را ابزار می کنید دلم برای انها هم می سوزد .این ریا است .اگر یک جریان انساندوستانه بود …نشانه های بیشتری داشت از احترام به بشر .خوب به این جمله اخر فکر کنید .

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۶ام, ۱۳۹۰ ۱۹:۲۷:

  هومن جان؛
  مگر بار اولی هست که با هم گفتگو می‌کنیم؟ چرا اینجور برآشفته می‌شی و فوری تهمت می‌زنی؟ برای چندین و چندمین بار دارای یه جوری حرف می‌زنی که انگار من پول می‌گیرم واسه وبلاگ نویسی و نشستم سرگنجی که مال مردم هست و با یه نیشخند دارم حرف می‌زنم. یه خورده رعایت کن رفیق
  دوست عزیز، من شغلم آزاده. اگر عقاید و ظاهرم رو بذارم کنار ده برابر بیشتر درآمد خواهم داشت.
  با چندبار تاکید که این سوال فرای تمام حرفهاست، یه چیزی پرسیدم از شما. من خودم به شخصه حاضرم به خاطر دفاع از دیگران، هر سختی و رنجی رو تحمل کنم(سختی که فقط برای خودم باشه نه دیگران). اگر هم اینجور نبودم خیلی رک می‌نوشتم نه من اینجوری نیستم.
  خواستم ببینم به جهت فردی (نه اجتماعی) آیا تو هم نظرت مثل من هست یا نه. همین.
  شما نیت خوانی کردی و بریدی و دوختی و رفت.

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ شهریور ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۰۷:۴۶:

  اقای صفا کسی نمی گیه شما برای وبلاگ نویسی پولی می گیری …ولی چرا فکر می کنی که تمام مردم ایران هر روز به جای اوردن نام خدا و شروع فعالیت روزانه باید از مردم غزه یاد کنند ؟
  شما بارها دلیل اوردید که امریکا به خاطر خدا نمی اید کاری انجام دهد و دخالتی در اوضاع یک کشور داشته باشد .
  الان هم این سوال در مورد شما وجود دارد .به چه دلیلی ما به غزه چسبیدیم ؟ به جز سیاسی است .
  نباید سر به زیر برف کنیم و فکر کنیم چون تابلوی دیانت در دست ماست پس همه فاسدند .این راه به ترکستان می رود .
  بارها من همین جا نوشتم که یک تفکر ضعیف سریعا قدرت مانور خود را در مقابل رویدادهای مختلف از دست می دهد .نمی تواند تحلیل ارایه دهد و نمی تواند با دیگران تامل داشته باشد .
  ما داریم می بینیم که دانشجویان کشورهای دیگر ضمن مخالفت و انتقاد با دولتهای بر سرکار خود خود بر خط انسان دوستی حرکتهایی می کنند ولی در اینجا چه اتفاقی افتاده ؟ جوانانی که از برخوردهای امنیتی بر علیه منتقدین دولت حمایت می کنند !!!
  این کجاش انقلابیه ؟کجاش با موازین بشر دوستی مطابقت دارد ؟کجاش مترقیه ؟
  اینی که ما بیاییم یک شهروند منتقد وضعیت اقتصادی را پس از سی سال که عمرموثر یک فرد بر فنای عملا از بین رفته را فردی دنبال ثروت بدانیم و سپس به او بگوییم خوب چرا راضی هستی دچار اصلاحات شویم برای رسیدن به وضعیت بهتر …در حالیکه می دانی مسله غزه ممکن است در میان باشد و ما باید دایما در گیر ان باشیم !!!واین اقای صفا بریدن و دوختن نیست ؟این انحراف نیست ؟شاید تا ابد این مسله غزه بماند …ما باید اینده نسل های خودمان را بدهیم به دست ریس جمهوری که به جای تسلط بر دانش مدیریت اداره جامعه ….فقط تابلوی غزه را از جیب در اورد ؟
  به نظر من دیگر این به اندازه کافی لوث شده .

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ شهریور ۱۶ام, ۱۳۹۰ ۰۴:۳۴:

  مبارزه ایران با صهیونیسم بیشتر یک دروغ زشت هست تا یک ادعای واقعی!
  – هشت سال مردم ایران درگیر جنگ با عراق بودن و جمهوری اسلامی جوونهای برومند این مملکت رو با شعار “راه قدس از کربلا می گذرد” و ” اسراییل باید از بین برود” جلوی توپ و تانک عراقیها می فرستاد و همون موقع در نهایت بی شرمی و وقاحت پول نفت این مردم بدبخت رو به جیب صهیونیستهای اسراییلی و آمریکائی می ریخت و از اونها اسلحه می خرید. حتما رسوائی “ایران – کنترا” رو شنیدید. تو ایران این قضیه مثل همه رسواییهای دیگه مسکوت موند اما تو دنیا خوب صدا کرد.
  – یکی از مهمترین ابزارهای چانه زنی اسراییل در سطح بین المللی ادعاهای ضد اسراییلی ایران هست. نفی داستان هولوکاست از طرف احمدی نژاد موضع اسراییل رو در مجامع بین المللی به شدت تقویت کرد طوری که وزیر امور خارجه اسراییل گفت خدمتی که احمدی نژاد به اسراییل کرد هیچ کس دیگری نمی تونست بکند. به نظر شما نفی هولوکاست رو باید به حساب دهن لق بودن احمدی نژاد گذاشت یا نه، کاملا برنامه ریزی شده بوده؟
  – شما یک ایرانی فقط یک ایرانی نام ببرید که در مقابله با اسراییل کشته شده باشه، از بسیجیهائی که روز قدس بادکنک و پوستر دستشون می گیرن بگیر تا سرداران سپاه. من میتونم از اغلب کشورهای دنیا اسم بیارم از ترکیه، از آمریکا، از نروژ حتی از کشور بی ربطی مثل ژاپن می تونم اسم بیارم که در راه کمک به مردم فلسطین کشته شدن. شما اسم فقط یک ایرانی رو بیارید.
  حقیقت ۱- اسراییل و ایران دو کشوری هستند که توسط مذهبیهای تندرو اداره میشن. این دو کشور برای بقای خودشون احتیاج فراوانی به دشمن خارجی دارن و به همین دلیل هم هست که به صورت پنهان به بقای هم کمک میکنن. تهدیدهای مداوم اسراییل به حمله نظامی و ادعاهای مداوم ایران به داشتن موشکهای دوربرد که میتونه تلاویو رو بزنه بیشتر به یک جنگ زرگری شبیه هست تا جنگ واقعی وگرنه در عمل ایران و اسراییل منافع مشترک زیادی دارند. در زمان جنگ ایران و عراق یکی از نگرانیهای اسراییل شکست ایران در برابر عراق بود چون که ائتلاف ضد اسراییلی اعراب پشت سر صدام بود. حتما خبر دارید که امروز هم اسراییل بیشتر از همه نگران از بین رفتن بشار اسد (مهمترین هم پیمان ایران در منطقه) هست.
  نتیجه ۲- بادکنک و پوستر هوا کردن در روز قدس رو نمیشه گفت مبارزه. پول دادن به مردم فقیر جنوب لبنان و فرستادن جلوی توپ و تانک اسراییل هم اسمش مبارزه نیست. در سی و سه سال اخیر حتی یک ایرانی در راه آرمان آزادی فلسطین یک قطره خون از دماغش نریخته در حالیکه اغلب کشورهای دنیا حداقل یک پزشک، یک خبرنگار یک امدادگر یا حتی رزمنده در این راه فدا کردن.

  [پاسخ]

  عشقستان اسماعیل پاسخ در تاريخ شهریور ۱۶ام, ۱۳۹۰ ۱۱:۲۰:

  آها یعنی حاج احمد متوسلیان و همراهانشان ایرانی نیستن؟

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۶ام, ۱۳۹۰ ۱۱:۳۶:

  شمای ایرانی چه کردید؟
  هر چند چون گفتید خارج از خاک وطنید اگر کشته هم بشید به اسم محل زندگی تون تمومش می کنین احتمالا نه زادگاهتون

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ شهریور ۱۶ام, ۱۳۹۰ ۱۱:۵۷:

  اولا که آسیاب به نوبت: “ایران – کنترا” رو توضیح بده بعد برو سر شمردن کشته ها.
  ثانیا حاج احمد و دوستانش در جنگ با اسراییل کشته نشدن بلکه توسط گروه فالانژ در قلب لبنان یعنی بیروت دستگیر شدن و به اسراییل تحویل داده شدن و الحمدلله کشته هم نشدن و آزاد شدن….

  منافع مشترک جمهوری اسلامی و اسراییل واضح تر از این حرفها هست که با “آها” گفتن ماستمالی بشه.

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ شهریور ۱۶ام, ۱۳۹۰ ۱۳:۲۶:

  یک توضیحی در مورد “ایران – کنترا” بدم….
  مبلغ معاملات اسلحه بین ایران و اسراییل چیزی در حدود دو میلیارد دلار تخمین زده شده. شاید تو این دور و زمونه که یک میلیارد دلار تو حساب “دکتر” گم میشه و مجلس بنا به “ضرورت” خفه خون میگیره این مبلغ خیلی زیاد نباشه….ولی اون زمان نفت بشکه ای ده، دوازده دلار بوده اگر با نفت بشکه ای صد، صد و بیست دلار الان حساب کنیم این عدد چیزی میشه معادل بیست میلیارد دلار الان.
  من فکر نمی کنم به غیر از آمریکا هیچ کس همچین کمکی به اسراییل در تاریخ حیاتش کرده باشه…..

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۶ام, ۱۳۹۰ ۱۹:۳۴:

  میشه منبع رو هم ذکر کنی؟‌
  چرا این مساله تا حالا توسط اینهمه سایت و تلوزیون های معتبر که علیه ایران هستن مطرح نشده؟‌به نظرت به این دلیل نیست که اونها مطالعه کردن و دیدن این حرف کاملاً بدون اساس ِ‌

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ شهریور ۱۶ام, ۱۳۹۰ ۲۳:۵۱:

  اون زمان این رسوائی حتی از تلویزیونهای جمهوری اسلامی هم منتشر شد البته تحت عنوان برگی دیگر از افتخارات و پیروزیهای نظام مقدس جمهوری اسلامی….

  علت این که توسط سایتهای صهیونیستی و آمریکائی بزرگنمائی نمیشه “تف سربالائی” هست که تو این مطلب هست. این رسوائی بزرگترین رسوائی آمریکا بعد از واترگیت بوده. ریگان به خاطر این رسوائی اعتبارش رو در جامعه آمریکائی از دست داد.

  رسانه های صهیونیستی دشمنی بین اسراییل و ایران رو بزرگنمائی میکنن نه این روابط پنهانی رو. در سایه همین جنگ زرگری منافع عظیمی نصیب آمریکا و اسراییل شده که از دید ملت ساده لوح ایرانی مخفی هست. تصویری که آمریکا و اسراییل از ایران درست کردن میلیاردها دلار سود نصیب کارخانه های اسلحه سازی آمریکا و اسراییل کرده. البته ایران هم از این جنگ زرگری برای پروپاگاندای رسانه ای داخلی و به خیابون آوردن مردم ساده دل ایرانی استفاده میکنه.

  فقط یک قلم رو ذکر کنم. سال قبل یعنی سپتامبر دو هزار و ده آمریکا قراردادی به مبلغ شصت میلیارد دلار به عربستان اسلحه فروخت تحت عنوان “مقابله با قدرت ایران در منطقه”!!!!!! این قرارداد یکی از بزرگترین قراردادهای اسلحه است.

  آمریکا و اسراییل از ایران یک مترسک درست کردن و با نشون دادن این مترسک به کشورهای منطقه به همه منافع خودشون می رسن. ایران هم به این تصویر نیاز داره تا تمام بدبختیهای اقتصادی و اجتماعی رو به پای دشمنی با امپریالیسم بذاره. به همین دلیل هر دو طرف رو این دشمنی پافشاری میکنن.

  دنیای سیاست کثیف هست و ما ایرانیها خیلی ساده…

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۰۸:۰۷:

  رفقا
  قویا توصیه می کنم برید و حداقل توصیف ویکی پدیا از موضوع رو بخونید:)
  سید روح‌الله خمینی در این باره گفت:[۲۲]

  « رئیس جمهور آمریکا در این رسوایی باید عزا بگیرد. این متفرقه گویی و اضطرابی که در کاخ سفید پیدا شد و در طرفداری آمریکا، حکایت از عظمت مسئله می‌کند. یک مقام عالی رتبه – به قول خودشان – از آمریکا به طور قاچاق و با تذکره جعلی وارد ایران می‌شود در صورتی که ایران نمی‌داند چیست. به مجردی که وارد می‌شود معلوم می‌شود که این از مقامات آمریکا است. ایران او را در یک جایی تحت نظر قرار می‌دهد و او با هر کسی خواسته‌است ملاقات کند، ملاقات نمی‌کند »

  بد نیست بدانید: مک فارلین دو سال بعد از این رسوایی خودکشی کرد/ هر چند ناکام موند

  ******این البته صرفا اطلاع رسانی بود***** بگذریم که من نمیفهمم چطور این ماجرا هم برای ما مایه رسوایی است هم آمریکا
  اگر برای ما مایه رسوایی است چطور تا به حال اسمی ازش برده نشده. اگه ابعادش انقدر وسیعه چطور در بایکوت خبری!!! به سر می بره/ این ها هم سوال نبود. به قول یکی از اساتیدم، من صرفا با صدای بلند فکر کردم:)

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ شهریور ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۱۰:۴۰:

  خیلی ساده است جمهوری اسلامی با شعار مرگ بر آمریکا و اسراییل زنده است و آمریکا و اسراییل هم با ادعای دفع خطر ایران در منطقه امرار معاش میکنن. هر نوع رابطه مخفیانه بین این دو طرف به معنی رسوائی ادعاهای دو طرف هست و دقیقا به همین دلیل هر دو طرف از رسانه ای کردن اون رسوائی خودداری میکنن.

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۱۰:۴۶:

  خوب قبول، همینی که شما داری میگی یک منبعی داری ازش.
  آخه من برای اولین باره که اسمش رو می شنوم. یک لینکی چیزی منظورم هست

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ شهریور ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۱۲:۱۳:

  این لینک تو ویکی پدیا اطلاعات خیلی خوبی داره. نسخه فارسی هم داره ولی لینک انگلیسی خیلی کاملتر هست.

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ شهریور ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۱۲:۱۳:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Iran%E2%80%93Contra_affair

  [پاسخ]

  ناشناس پاسخ در تاريخ شهریور ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۱۲:۵۳:

  ببخشید من دخالت می کنم ولی این حرفها دیگر قدیمی شده :
  http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8707211463

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ شهریور ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۰۸:۱۸:

  سند دیگری بر همکاری ایران و اسراییل در زمان جنگ ایران و عراق، عملیات اپرا:

  کلیک جهت ارجاع به لینک

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۱۰:۵۶:

  خب راستش به نظر من یه فرق جدی هست++++من اصلا چیزی از تحلیلهای سیاسی ش نمی دونم++++ اما به نظرم هر بازی دو سر داره
  الان در یک سو ایران هست. طبق چیزی که خواندم اوایل جنگ…یک انقلاب نوپا.درگیر جنگ. آنقدر در منطقه اثر داره که برای حل مشکلات خبرش می کنن. قراره به آزادی گروگانهای آمریکایی کمک کنه.
  در طرف دیگه آمریکاست و حتی اسرائیل. یعنی قدرتهایی که کمتر از ده سال قبلش روی ثروتهای ایران چنبره زده بوده و حالا باید التماس کنه برای دریافت کمک. آمریکایی که آقای دنیاست یه هیئت بلندپایه میفرسته و چندین بار درخواست دیدارش مقامات رسمی رد میشه و آخرش هم جلسه با حضور یکی از فرماندهان سپاه برگزار میشه. این ینی چی جناب؟ این به غیر از تحقیر وو رسوایی برای آقای دنیا ینی چی؟
  حتی اگر ایران سلاح هم خریده باشه، در جنگ تحمیلی یا بهتره بگم دفاع مقدس در واقع از اون سلاح ها ضد خود آمریکا استفاده کرده

  برید توی صفحه ویکی پدیا و انکارها و توضیحات مسئولان آمریکایی و اسرائیلی رو بخونین تا بدونین چقدر براشون سخت بوده

  شاید این بازی به قول شما برنده ای نداشته اما ایران سال ۶۵ کجا و آمریکای ۱۹۸۷ کجا؟ قدرت چانه زنی این دو تا در اون سالها در عرصه جهانی خیلی با هم فرق می کرده

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ شهریور ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۱۲:۱۶:

  اون سلاحها بر علیه آمریکا استفاده نشده بلکه بر علیه یک کشور مسلمان دیگه استفاده شده. آمریکا در این قضیه هیچ ضرری نکرده.

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۱۳:۲۶:

  تفاوت بنیادین من و شما در این هست که شما هر چه رو باشه میبینین و به پیچش مو توجه نمیکنین

  عراق کی و کجا انقدر عرضه داشت که به ما حمله کنه؟ ما که شروع کننده جنگ نبودیم که بخوایم به این فکر کنیم این کشور مسلمان هست یا غیر مسلمان
  شما نمیدونین یا نمیخواید به یاد بیارید که همین سربازان مسلمان چه بر سر خرمشهر ما آوردن؟ نمیدونین یا نمیخواین بدونین که با خانه های هموطنان ما چه کردند؟ غارت اموال رو نمییدونین چجوری بود؟
  میدونین همین دزفول رو بلد السواریخ می نامند؟ میدونید بلد السواریخ یعنی چی؟ پودر شدن یکباره یک خانواده می دونید یعنی چی؟
  بمب های شیمیایی. این همه تسلیحات رو نمیبینید؟
  به نظر شما به جز دفاع چه می شد کرد؟
  صبر کنیم که همون طور که صدام حسین علیه اللعنه می خواست صبحانه رو در خرمشهر بخوره شام رو در تهران؟
  فکر کردید چرا عراق تصمیم گرفت حمله کنه؟ به نظر شما آجیتاتور!!! این حمله کی بود؟
  اگر اون لینک ویکی پدیا رو قبول دارید حتما دیدید که گفته به علت موفقیت ایران در عملیات های مختلف تصمیم گرفتند که ایران رو از داخل تضعیف کنه:) چرا آمریکا باید نگران پیروزی های ایران در جنگی باشه که سهمی در اون نداره؟

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ شهریور ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۱۵:۱۶:

  بعضی وقتا از دست شما میخوام سرم رو بکوبم به همین میزی که روبروم هست.
  شما زیادی درگیر پیچش مو شدید.
  جنگ بین ایران و عراق فقط یک برنده داشت و اون هم فروشنده های سلاح بودن. عراق و ایران فقط دو تا احمق بودن که پول نفت خودشون رو به جیب اسراییل و آمریکا و شوروی می ریختن و خون همدیگرو رو زمین….
  درک این مطلب اونقدر سخت نیست.

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۱۵:۴۳:

  به جان خودم دقیقا منم همین حس رو دارم الان :)
  عزیز من یک کشوری اومده حمله کرده به ما، ما به این دلیل که پول اسلحه ها به جیب فلان کشور نره،‌باس اجازه می دادیم بیاد کل کشور ما رو بگیره بره ؟

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۱۷:۵۰:

  نه جناب اصلاح طلب
  نکنین این کار رو/ اونوقت چجوری میخواید به بحثا ادامه بدید:)
  طبعا باید ذهنتون سالم باشه برای این کار و تازه دیوار و میز هم خراب میشن:)
  پیچش مو زیاد هست و البته برنده کشوری است که حتی یک وجب از خاک کشورش رو به کسی نداد:)
  برنده کشوری است که با دست خالی مقابل یک دنیا ایستاد
  شاید در یک دیدگاه دنیامدار مادی گرا پذیرش این حرف سخت باشد اما من چنین عقیده ای دارم، چون عزت را در عدم تسلیم و ایستادگی میدانم و معتقدم که اسلام برای ما در هر نبردی دو پیروزی متصور است
  یکی پیروزی به همان معنای بردن( که البته باور دارم رخ داده) و یکی شهادت در راه خدا
  که شهید سعید است و شهادت سعادت

  [پاسخ]

  بابک پاسخ در تاريخ شهریور ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۲۱:۳۴:

  نمی دونم چرا شما ها انقدر علاقه به نتیجه گیری دارید
  ایشون گفتن تو جنگ تنها کسی که ضرر کرد ایران و عراق بود
  کشور های غربی و شرقی برنده بودند
  که پول سلاح ها به جیبشون میرفت
  ایشون اصلا نگفتن ما نباید جنگ میکردیم

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۲۲:۰۱:

  خب مگه ما همچین برداشتی کردیم؟

  من فقط برنده رو از نظر خودم گفتم

  نمیدونم چرا شما انقدر علاقه دارید از حرفهای ما نتیجه گیری بیرون بکشید:)

  [پاسخ]

  ناشناس پاسخ در تاريخ شهریور ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۰۵:۴۱:

  شما همه چی رو به جای اینکه به خودش نگاه کنید می رید صرفا بر اساس عکس العمل دشمنانش نگاه می کنید. من اساسا به نظرم این کار سفسطه اس ولی حالا در حدی که می شه درباره موضوع به این پیچیدگی در اینجا صحبت کرد حرفم رو می زنم.

  دوم اینکه امیدوارم این ساده انگاری شما در مورد روابط کشور ها با هم صرفا برای جدل با من باشه. اگه نه اینقدر ندیده گرفتن پیچیدگی های روابط بین الملل به نظرم عجیبه.

  ولی به نظر من علت اینکه اسرائیل می تونه به آمریکا اعتراض کنه اینه که در آمریکا پایگاه مردمی داره و می دونه که این پایگاه مردمی سیاستمداران آمریکا رو تحت فشار می زاره. برای اینه که لابی درست کرده، در طی ۵۰ سال، که می تونه برای منافعش مفید باشه. البته منظور شما هم از اعتراض احتمالا همونی که هر بار بعد کلی ابراز عجز و ناله برای تشکر از کمک های مالی آمریکا می کننه.
  علت اینکه نمی تونه به ترکیه حمله کنه اینه که ترکیه آخرین امید اسرائیل در منطقه بوده (البته بعد از آقای احمدی نژاد که در ۶ سال گذشته هر وقت اسرائیل تحت فشار بین المللی بوده اومده یه سخنرانی هولوکاست کرده و تمام فشار ها از اسرائیل رو برگردونده روی ایران و کار رو به جایی رسونده که رییس تشکیلات خودگردان رسما مجبور شده از سخنرانی های احمدی نژاد اعراض کنه چون بیشتر به نفع جناح راست اسرائیله تا استقلال فلسطین).

  ترکیه وقتی شروع کرد برای اسرائیل شاخ و شونه کشیدن که از نظر اقتصادی و سیاسی به چنان قدرت و احترامی رسیده که می دونه غرب راحت نخواهد توانست به راحتی تنبیهش کنه. به جای اینکه با شعار های تو خالی مردمش رو بندازه تو دام تحریم هایی که بیشترین فشار اقتصادی رو داره می آره، به جای اینکه جون مردمش رو در سقوط هواپیما ها فدای شعار کنه، بر اساس موضوعی که اجماع بین المللی در افکار عمومی جهان سرش هست حرفش رو پیش می بره. بر اساس موضوعی که مدرک داره سرش و شهروندانش درش در گیرش بودن و اسرائیل با تمام تلاشی که کرد نتونست تصویر این اتفاق رو در چشم جهانیان عوض کنه (که یه بخش زیادیش بخاطر تلاش های ترکیه در نشون دادن اونچه که واقعا اتفاق افتاده بود بوده).
  ترکیه اول موقعیت خودش رو در منطقه و دنیا تثبیت کرده، شرایط زندگی رو برای شهروندانش به یه حد معقولی رسونده، اقتصادش رو رشد داده و با استفاده از سرمایه گذاری های برنامه ریزی شده خارجی و داخلی اول به مردمش رسیده ( با وجود همه مشکلاتی که هنوز داره)، اول خودش رو به عنوان یه کشور مورد احترام و مورد اعتماد در جهان مطرح کرده، و حالا داره از این موقعیت برای دفاع از فلسطین هم صرف می کنه. اونم نه دفاع شعاری و تندی که خود فلسطینی ها رو هم بترسونه که پیشرفت قدم به قدم رو هم نخواهند داشت.

  افتضاحی که ایران سر قضیه سوریه بالا آورد، و شما اون موقع بهش گفتین منافع ملی، در بهترین حالت یه کوته نگری و بی سوادی از شرایط منطقه و روابط کشور ها بوده. در بهترین حالت.
  ولی از این که بگذریم، و این فرض بی معنی رو بکنیم که دفاع از سوریه بر اساس یه منطق فضایی منفعت ملی بوده. نکته اینجاس که شما هر وقت لازمه کلاه ایدئولوژی و انساندوستی می زارین سرتون، هر وقت لازمه منافع ملی. اینکه منافع ملی ما و زندگی مردممون موقع شعارهای احمقانه ضد هولوکاست و شاخ و شونه کشیدن های تو خالی که صرفا باعث بهانه پیدا کردن دیوانه های راست افراطی اسرائیلی و آمریکایی می شه کجا می ره و چطوریه که ادعای دروغ بودن هولوکاست ارزش ندیده گرفتن منافع ملی رو داره ولی دفاع از مسلمانان سوریه نداره هم انگار برای شما سوال نیست.

  [پاسخ]

 5. رضا گفت:

  خیلی برام جالبه بعضیا ۸ تا کشته ترکیه که بسیار هم ارزشمند هستن رو میبینن ولی ۱۷هزار هموطن خودشون رو نمیبینن که بی گناه توسط اسرائیلی ها کشته شدن.
  باز این ۸ نفر حرکت کردن به سمت غزه اما هموطنان ما که هیچ کار نکردن و بیگناه خونشون ریخته شد.
  پیشنهاد میکنم سری به سایت هابیلیان بزنن این دوستان و تعداد و نحوه کشته شدن هموطنانشون رو بدونن.
  هرچقدر هم که کسی با جمهوری اسلامی ضد باشه نباید اینقدر بی انصافی به خرج بده که خون هموطنان خودش رو نادیده بگیره.
  حالا بماند خون عزیزانی مثل دکتر شهریاری و دکتر علیمحمدی که توسط صهونیست ها به شهادت رسیدن .

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ شهریور ۱۶ام, ۱۳۹۰ ۰۵:۵۳:

  عدد هفده هزار مربوط به چی هست؟

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۶ام, ۱۳۹۰ ۱۰:۴۶:

  اینجا رو بخونید :
  کلیک جهت ارجاع به لینک

  من نمی گم تمام اینها رو اسرائیل کشته. هر چند تعداد بسیار زیادی از اینها مثل شهید رضایی یا شهید شهریاری یا شهید علیمحمدی مستقیم توسط موساد بوده، و تعداد بسیاری دیگه هم با حمایتی که اسرائیل از گروه های تروریستی کرده اما دارم میگم فکر کنیم چرا اینقدر قربانیان ترور در کشور ما اینهمه زیاد بوده؟
  البته برای من کشته شدن حتی یک نفر هموطن هم زیاده حتی یک نفر

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ شهریور ۱۶ام, ۱۳۹۰ ۱۳:۱۶:

  یعنی در سی و سه سال اخیر هر دو روز، سه نفر تو خیابونهای ایران ترور شدن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  بگذریم از نقش اسراییل که اگه “ضرورت” ایجاب کنه رییس دفتر رییس جمهور رو هم دست نشانده اسراییل اعلام می کنیم…. ولی ترور روزی ۱٫۴ نفر در طول سی و سه سال به صورت مستمر به نظر شما خالی بندی نیست؟

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۶ام, ۱۳۹۰ ۱۹:۳۳:

  من نمیدونم چند نفر کشته شدن ولی این سایت هابیلیان مورد استناد بسیاری از مراجع حقوق بشری خارجی هم هست و مدارک و اسنادش کامله.
  شما سنت به اول انقلاب و دهه ۶۰ میخوره؟ اگر خودت یادت نمیاد در تاریخ نخوندی که چه فاجعه هایی وجود داشته؟

  [پاسخ]

 6. امــــت گفت:

  احسنت!
  عالی بود.
  موفق باشید.

  [پاسخ]

 7. بابک گفت:

  دیدگاه شما برام جالبه
  تمام شرکت های بزرگ دنیا داراری سرمایه گزار های صهیونیستی است
  این کامپوتر که شما داری ازش استفاده میکنی
  این سیستم عامل و حتی استفاده از خود اینترنت
  یک سودی برای اونها داره
  —————————
  ترکیه داره پیشرفت میکنه
  حداقلش خیلی از ایران پیشرفته تره
  شاید شما داری حسودی میکنی
  شاید هم داری حسرت میخوری
  لازم نیست برای اینکه ایران رو کشور بزرگی نشون بدی
  بقیه کشور ها رو بد جلوه بدی
  یه خورده انصافم خوبه

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۵ام, ۱۳۹۰ ۲۲:۲۶:

  عجب! پس بابک جان از نظر شما بی‌خیال اینهمه مظلوم که دارن له می‌شن بشیم و به جبران اینکه داریم از تکنولوژی صهیونیستی که ده برابر پولش رو با عرق جبین می‌دیم، سکوت کنیم! ها خوبه؟
  اونوقت همین قضیه برای معترضین ایرانی هم صادق هست که، به نوعی هر کاری که می‌کنن ربطی به سود حکومت داره، پس اون‌ها ساکت بشن؟ کلاً همه چی خوبه، گل و بلبله
  اگر همه‌ی مردم مثل شما فکر می‌کردن که هیچ وقت هیچ انقلاب و حرکتی صورت نمی‌گرفت که :)

  [پاسخ]

  بابک پاسخ در تاريخ شهریور ۱۶ام, ۱۳۹۰ ۱۴:۲۷:

  شما متوجه منظور من نشدی
  من نتیجه گیری یا توصیه نکردم
  من اینا رو صرفا جهت اطلاع گفتم
  که شما وقتی داری از کامپبوتر استفاده میکنی
  داری به نفع صهیونیست کار میکنی
  یه خوده واقع گرایی هم بد نیست

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۶ام, ۱۳۹۰ ۱۶:۰۰:

  من وقتی دارم با کامپیوتر ضد اسرائیل کار می کنم چطور به اسرائیل کمک می کنم؟
  وقتی خودشون اذعان می کنن که ایران در جنگ نرم موفق بوده و خلاف انتظار ما عمل کرده چجوری به اهدافشون کمک می کنم؟
  اونایی به اسرائیل کمک می کنن که میشینن تو خونه و دائم لینک های بی ربط بالاترین رو داغ می کنن، بگذریم که خیلی هاشون حاضر نیستن از خونه بزنن بیرون و صرفا “جنگ کلیکها” رو به راه میندازن

  مثال شما مثل اینه که بگیم
  از چاقو استفاده نکن چون برای آدمکشی هم ازش استفاده میشه

  کلا کمی وسیع به مسائل نگاه کنید بد نیست

  [پاسخ]

  بابک پاسخ در تاريخ شهریور ۱۶ام, ۱۳۹۰ ۱۸:۱۲:

  خوب این از ضعف اصلاعاتی شماست
  ۱٫واضع ترین قسمت کامپیوتر خرید قطعات اونه که سرمایه دارهای اون اکثرا اسرائیلی هستن پس وقتی شما یک کامپیوتر می خردید به اسرائیل کمک کردید
  ۲٫کی یا کدوم فرد این ادعا رو میکنه که ایران تو جنگ نرم موفق بوده
  و لطفا جنگ نرم رو توضیح دهید؟و ایران چگونه در حال جنگ هست؟
  دو تا از عملیات های جنگ نرم ایران را نام ببرید؟
  ۳٫داغ کردن لینک بالاترین چه کمکی به اسراییل میکنه؟
  ۴٫از خونه بیرون بیان که چه کاری انجام بدند؟
  ۵٫من نتیجه گیری نکردم من صرفا جهت اطلاع گفتم
  شما این نتیجه رو گرفتی و مثال چاقو رو اوردی

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۶ام, ۱۳۹۰ ۱۸:۳۸:

  مثال چاقو رو آوردم که نشون بدم از نظر من اطلاع رسانی شما به همون اندازه ای که به نظر خودم مثال چاقو ناقص بود ناقصه

  منظورم از جنگ نرم جنگ در عرصه سایبره/ قطعا خاکریز و عملیات نداره
  اما همین موفقیت های وزارت اطلاعات در انهدام سایت های غیر اخلاقی فرضا یه نمونه ش هست:) با یکی از سر کرده هاشون صحبت می کرد و می گفت حتی برای ثانیه ای گمان نمی کردم که لو برم و دستگیر بشم
  یا مثلا پروژه استاکس نت که معلق ماند

  داغ کردن لینک در بالاترین شاید به ظاهر کمکی به اسرائیل نکنه. اما دقیقا در راستای اهداف اسرائیل برای براندازی هست. اصولا آدمهایی که اونجا رو اداره می کنن پول میگیرن که این کار رو بکنن

  شعر “روزی ز سر سنگ عقابی به هوا خاست” رو شنیدید؟
  همون که آخرش با تیری که از پر خودش بهش بود کشته شد؟
  حتی اگر حرف شما راجع به قطعات و … هم درست باشه ماجرای استفاده بچه های حزب اللهی از رایانه و لپ و تاپ و غیره هم همینه:)

  [پاسخ]

  بابک پاسخ در تاريخ شهریور ۱۶ام, ۱۳۹۰ ۱۹:۳۸:

  ۱٫سرمایه دارها اسراییلی براشون مهم نسیت که شما تو وبلاگتون در موردشون چی بنویسید فقط از اینکه شما ازشون خرید کنید کافیه
  ۲٫اطلاع رسانی من کامل بود من از خودم در نمی اورم این در سطح جهانیه
  حالا تنها کسایی که مقابل اسراییل وایسادن شما نیستید
  خیلی از جنبش ها هستند که با تحریم کالا های اسراییلی رسما باهاش دارن می جنگند مسلامان هم نیستند اصلا دین ندارن فقط وجدان دارن
  و جنگشون در حد حرف نیست
  ۳٫شما از گجا میدونید استاکس نت معلق موند
  انهدام سایت غیر اخلاقی یعنی چی سایت که ساختمان نیست منهدم بشه
  ۴٫ادم هایی که سایت بالاترینو اداره میکنن پول میگیرن دقیقا چه کارهایی انجام دهند
  لینک بزارن؟یا داغ کنن؟
  هر دوی این کار هارو که کاربرا انجام میدن.بهشونم که پول نمیدن..
  اصلا پیش خودتون فکر کردید چرا ادم هایی لینک میزارن بعد داغ میکنن ولی بدون مواجب؟

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۶ام, ۱۳۹۰ ۲۰:۰۷:

  سرمایه دارهای اسرائیلی از تک تک اونهایی که آرمانشون
  آزادی قدس شریف هست وحشت دارن.حتی اگه غیر از کالای وطنی کالای دیگه ای مصرف نکنن
  .
  .
  .
  یقینا تحریم کالا اثربخش هست. باهاتون موافقم. در مورد وجدان هم

  شما از کجا میدونین معلق نمونده؟ ساختمان نیست که منهدم بشه. ولی وقتی کسایی که سرکرده ش هستن دستگیر بشه عملا میره رو هوا:) هر چند که یه عده ممکنه بازم راهش بندازن

  خب به نظر شما چرا بی مزد و مواجب کار می کنن؟ برام جالبه نظرتون رو بدونم:)

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۶ام, ۱۳۹۰ ۲۰:۱۸:

  یه چیزی رو هم بد نیست بگم
  اینجا ما برای رو کم کنی و امثالهم بحث نمی کنیم
  وقت من خیلی بیش از این ارزش داره که بخوام اینجوری خرجش کنم

  ما میخوایم اینجا به عنوان هم وطن با هم بحث کنیم. ادعایی هم ندارم که اطلاعاتم کافیه و همه چی رو هم کاملا متوجه میشم

  اصلا میتونم سکوت کنم و حرفی نزنم ولی به این فکر می کنم مایی که قراره در محدوده جغرافیایی یک کشور در کنار هم زندگی کنیم میتونیم در همچین فضاهایی تعامل با هم رو یاد بگیریم

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ شهریور ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۰۸:۲۷:

  با اجازه من با این مطلب راهرو شهدا کاملا موافقم ان شاءلله فضا، فضای گفت و گو باشه.

  [پاسخ]

  آذرخش پاسخ در تاريخ شهریور ۱۶ام, ۱۳۹۰ ۲۳:۵۴:

  سلام
  فکر نمی کردم دیگه کسی هم پیدا بشه که اصلا ندونه جنگ نرم چیه و چه کاربردی داره و جایگاه ایران در جنگ نرم از نظر غرب چیه.
  عملیات؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!
  ضعف اطلاعاتی شما دیگه خییییییلی شدیده.

  [پاسخ]

 8. akbar گفت:

  سلام
  بروزم ومنتظر قدومتان

  [پاسخ]

 9. رضا گفت:

  از دوستان میخوام به سوال منم جواب بدن .
  این حرفهایی که شما دارید می زنید چه ارتباطی با آرمانهای امام راحل داره که آقای موسوی و منشور جنبش سبز می گفت؟‌

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۱۰:۳۶:

  اصلا نمیخوام طعنه بزنم یا چنین چیزی
  فقط منظورم اینه که اگر کسی چیزی رو قبول نداره باید رک و راست بگه من این رو قبول ندارم. هیچ عیبی هم نداره. عیب اونه که آدم بگه چیزی رو قبول داره ولی در واقع و در دلش اصلا قبولش نداشته باشه.

  [پاسخ]

 10. رضا گفت:

  به هومن :
  ببین این جدیدترین چیزی هست که توسط مقامات ایالات متحده منتشر شده، توصیه می کنم حتما به صورت کامل بخونی اون رو.

  ولی چیزی که منظور نظر من بود این تیکه از اونه :

  “آژانس‌های ایالات متحده باید رشته اقدامات گذشته تهران علیه رهبران مخالف تبعید شده را مورد توجه قرار دهند. هم چنین باید به تئوری “حمایت‌های پیاپی مالی ایران از سازمان‌های جهادی، مثل حماس و حزب الله؛ در حالیکه مردم ایران به شدت در حال فقیر شدن هستند” دامن زده شود. این‌ها اهداف کلاسیک دیپلماسی عمومی هستند.”
  http://24tir.ir/myLDlinker.php?url=2407

  [پاسخ]

 11. رضا گفت:

  به اصلاح طلب:
  به به کشور مسلمان؟ :!: تعجب میکنم یه ایرانی چطور به این راحتی از تجاوزی که به خاک میهنش شده به سادگی میگذره !!!

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ شهریور ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۱۱:۲۲:

  جنگ با عراق لازم بود و مردم هم جنگیدن. اما ادامه جنگ بعد از سال شصت و یک خواسته اسلحه فروشها بود نه مردم.
  شعار “آزادی قدس” شعاری بود که اسلحه فروشها تو دهن نظام جمهوری اسلامی گذاشتن و ادامه جنگ رو تا شش سال تضمین کردن.
  اینجا فرصت کافی برای ادامه این بحث نیست اما یکی از استراتژیهای خیلی ساده غربیها برای ادامه جنگ “هندونه دادن زیر بغل ایران” بود. یعنی هر وقت نظام جمهوری اسلامی به سمت صلح با عراق می رفت ژنرالهای پنج ستاره آمریکائی و اسراییلی یک سخنرانی از توان باورنکردنی رزمندگان اسلام و فتح قریب الوقوع بغداد میکردن و به این ترتیب نظام رو به ادامه جنگ ترغیب میکردن.
  همین استراتژی رو امروز آمریکا با روش دیگه ای داره به کار می بره یعنی هر وقت آمریکا می خواد که یک طرح یا برنامه ای در ایران اجرا نشه کافی هست که به صورت عمومی حمایت خودش رو از اون طرح اعلام کنه تا به این ترتیب نظام اون طرح یا حرکت رو متوقف کنه.
  کنترل کردن یک احمق ساده است فقط باید قلقش رو بدونی!

  [پاسخ]

 12. هومن گفت:

  من اصلا قبول نمی کنم که در زمان گرفتاری کنونی کمکی به اعراب بشه .ولی شما تصورتان به سمتی می رود که در ان اسلام با این کمک ها به جلو می رود .
  وارد کردن نیات مذهب به تمام این موارد از سوی افراد …به هدفی انجام می شه .

  [پاسخ]

 13. amir گفت:

  سلام داداش
  راهی کربلای اربابیم اگه خدا بخواد
  التماس دعای فراوان
  یا علی

  [پاسخ]

 14. هومن گفت:

  احمدی ‌نژاد گفت: ایران از آزادترین دموکراسی و جدی ترین انتخابات برخوردار است و برخلاف کشورهای غربی، در ایران دموکراسی کنترل نشده و واقعی وجود دارد.

  رئیس ‌جمهور در پاسخ به سئوالی درباره وضعیت برخی از سران معترضین پس از انتخابات اظهار داشت: آیا در اروپا کسی به دادگاه کشانده نمی‌شود و آیا هرکس به زندان رفت حق با اوست؟
  ……………………………………………………………..
  می دانید وقتی این اقا ادعا می کند رای اکثریت را دارد چه حسی به کسانی که با مشارکت بالا امدند تا او را عوض کنند …دست می دهد ؟
  چرا ما باید به جای حل مسله از راه درستش به سخنرانی و چانه زنی روی بیاوریم ؟
  او حتی پا را جلوتر می گذارد و می گوید مشارکت ۸۵ درصدی در دنیا بی سابقه بوده .
  خوب اقای احمدی نژاد با ظاهر ی که نشناسند تورا برو بین مردم و ببین این مشارکت چگونه بوده و مردم در مورد خودت چه می گویند ؟
  در مورد انتخابات چه می گویند .
  کدام دمکراسی کنترل نشده ؟ !اینکه رسانه باید در یک چهار چوب مشخص باشد ؟و یا اینکه نماینده گان مجلس راهپیمایی کنند بر علیه کسی ؟و یا شاید اینکه اعضای هیت نظارت بر انتخابات کاملا موظف به معرفی شما بعه عنوان انتخاب اصلح باشند !!!!اها شاید صدا و سیما عزیز عملکردش بر اساس دمکراسی است و تریبون به همه داده ؟اینکه دیروز یک روحانی شیعه تاکید می کند که نماینده ای باید به مجلس برود که کاملا در چهارچوب مورد نظر باشد؟
  اینها علامت دمکراسی است ؟
  مردم در زمان امام اعتماد داشتند .حتی مخالفین پس از یک نتیجه بر خلاف میلیشان ادعای تقلب نداشتند .خیلی ها شاهد و ناظر این مورد بودند بین اقشار مردم .همانها امروز با تردید به اقای احمدی نژاد و داستان او نگاه می کنند .
  اقای صفا چرا موضوع دمکراسی را به بحث نمی گذارید ؟

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۱۲:۲۳:

  هومن جان، فکر کنم اولین نفری هستی که داری اساس مشارکت ۸۵ درصدی که بر اساس مطالعه کم نظیر هست رو انکار می‌کنی. وقتی همه چیز رو باهم انکار کنی اون بخش از صحبتت که درست هست هم مورد بی توجهی قرار میگره .

  [پاسخ]

 15. سلام.
  با احترام به دوستان حزب اللهی من در بعضی موارد با دوستان سبز یا اصلاح طلب موافقم.
  خیلی وقت ها ما فقط ادعا می کنیم اما در عمل چیز دیگری هستیم.
  منظورم به اون کامنت های کالاهای اسراییلی است.

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۱۱:۴۶:

  سلام عزیز
  من هم با تو صد در صد موافقم و فکر می کنم که دوستان دیگه هم موافق باشند که باید به طور جدی روی تحریم کالاها کار کرد
  اما اولا در دنیایی که دهکده جهانی بدل شده و واردات و صادارت و تجارت ماهیت ولیه و مستقیم خودش رو از دست داده، شاید این انتظار بیهوده ای باشه که ما بگیم چنین کالاهایی اصلا نباید داخل کشور موجود باشه و اینا. به نظرم موضوع تحریم کالاها یک موضوع مردمی هست. کما اینکه من مثلا نوشیدنی رانی رو که قبلا خیلی می خریدم دیگه نمی خرم. چون یک کالای سعوی است
  و ثانیا اینکه دوستان سبز و اصلاح طلب سعی دارند با آوردن موضوع این کالاها ثابت کنند که جمهوری اسلامی ایران از ارمانهای اولیه خودش در قبال قدس شریف عدول کرده و البته جالب است که در کنار نگرانی برای خرید و فروش این کالاها در کشور نسبت به موضوع ریاست محترم جمهوری راجع به هولوکاست اعتراض دارند و ایشان را به خاطر یک سوال ساده محکوم می کنند. بالاخره شما می گویید که باید در مواضع ضد اسرائیلی پیشرو بود؟ یا باید مثل برخی سیاستمداران و منورالفکران دیگر به راحتی با سیاستمدارن و سرمایه گذاران اسرائیلی در ارتباط؟

  [پاسخ]

 16. سلام.
  رهرو جان تحریم زمانی کار ساز هست که در داخل کالای با مرغوبیت کالای خارجی ارایه شود. آیا به ازای گوشی ها، لپ تاپ ها و خوراکی های خوب و مرغوب خارجی من می تونم کالای خوب ایرانی پیدا کنم؟
  تحریم رانی کردن اما برای حج عمره ثبت نام کردن و کاروان فرستادن یک جوک بزرگ است.
  یا اعتقاد داریم یا نداریم. یا واقعا باور داریم بستن راه پول به جیب های آنها را یا نداریم.
  این روزها فقط ادعا زیاد شده.

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ شهریور ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۱۷:۱۳:

  حرفت رو قبول دارم
  اما واقعا ما به جایی رسیدیم که لپ تاپ خوب و مانند آن تولید کنیم؟

  و البته این هم هست که هیچ محصولی از ابتدا کیفیت عالی نداره. صنعت همه کشورها بر مبنای تقاضاست که رشد می کنه. ینی شاید قبل از مسئله تحریم باید باور ما به خرید کالای ایرانی حتی اگر کیفیت مناسبی نداشته باشه تقویت بشه
  کلا به نظرم این دو مقوله چندان به هم ربطی ندارند

  در مورد خریدن رانی هم این کاری است که از دست من بر میاد ولی در مورد عدم اجرای فریضه عمره نظری ندارم. چون حج از شعائر دین هست و نه در عهده تخصص من میگنجه نه سواد من که راجع بهش نظر بدم اما یه چیزی هست
  اخیرا یکی از بستگان مشرف شدند به عمره. خودشون برای ما می گفتن که با این اوضاع نخواستن از عربستان خرید کنند و همه چیز رو از همین فروشگاه های داخلی خریده بودند:) باز هم این مسئله بیش از اینکه حاکمیتی باشه مردمی هست. معنی نداره که برن حتی خاک پاساژهای اونجا رو جارو کنن و بیان. اصلا مگه میرن سیاحت؟

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: