وکیلانه » » اختیارات بی حد و حصر ملکه در بریتانیا + چندین نکته جالب دیگر
من در RSS من در Picasa من در YouTube من در گوگل پلاس من در FriendFeed من در توییتر من در Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
اختیارات بی حد و حصر ملکه در بریتانیا + چندین نکته جالب دیگر
۲۵ام, مرداد ۱۳۹۰| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۶۷]

 

وقتی اسم پادشاه می‌آید، ناخودآگاه یاد عقب افتاده‌ترین کشورها و یا قصه‌های تاریخی می‌افتیم. و برای ما حتی تصورش هم سخت و مضحک است که در این دوران کسی بخواهد پادشاهی حکومت کند. اما دنیای واقعی با تصورات زیبای ما فاصله‌ی زیادی دارد. بر اساس آمار سازمان ملل ۷ کشور از ۱۰ کشور پیشرفته‌ی جهان دارای سیستم کاملاً پادشاهی با همان سبک و سیاقی که در قصه ها خوانده ایم هستند. تعجب نکنید! در این متن حرفهای تعجب برانگیز بسیار است.

یکی از این کشورهایی که به طرز تاسف آوری همچنان به روش قرون وسطایی اداره می‌شود، امپراتوری متحد بریتانیای کبیر، به اختصار (‌uk) است. مملکتی واقع در اروپای غربی، تشکیل شده‌ از ۴ بخش که سه بخش آن کشورهای باستانی انگلستان، اسکاتلند و ولز هستند که روی‌ هم بریتانیای کبیر را تشکیل می‌دهند. بخش چهارم ایرلند شمالی است که در جزیره ایرلند قرار دارد و در اشتباهی بزرگ اما رایج تمامی این پادشاهی متحد را انگلستان می‌گوییم.

نظام‌های حقوقی دنیا به دو بخش بزرگ تقسیم می‌شوند.
الف) رومی ـ ژرمنی : که در آن قوانین به صورت کاملاً مدون و نوشته شده وجود دارند و فرایند هر چیزی دقیقاً تعریف شده و روی کاغذ آورده شده است. مثل ایران و فرانسه که دارای قانون اساسی، قانون تجارت، قانون بیع، ازدواج، طلاق، مجازات، حضانت و … هستند.

ب) کامن لاو :  در این‌ سیستم تقریباً هیچ قانون نوشته شده ایی وجود ندارد! بجز یک استثناء! کمی صبر کنید، عرض می‌کنم. حتی در مملکتی مثل بریتانیا که تابع این سیستم است خبری از قانون اساسی هم نیست!
همه چیز بر اساس رویه قضایی(آرایی که دادگاه‌های قبلی صادر کرده اند)، عرف و استناد به نظریه‌های حقوقی صادر یا تشکیل می‌شود. منبع اصلی هم “Magna Carta” یا به فارسی منشور کبیر است. فقط در یک استثنایی که عرض کردم ملکه می‌تواند فرمایشات‌ش را تبدیل به قانون نوشته شده کند. (در مورد ملکه در ادامه بیشتر می‌خوانیم)

خوب، شاید بگویید  این سیستم اخیر، چون ایران پیرو آن نیست و انگلستان پیشرفته تابع آن است، بهتر است لابد! :)
اما باید بگویم سخت در اشتباه هستید. در این زمانی که داریم با هم گفتگو می‌کنیم تقریباً اجماع کامل بین حقوق‌دانان وجود دارد که سیستم رومی‌ ـ ژرمنی کاملا مدرن‌تر است و همه‌ی کشورهای تابع سیستم کامن لاو آرزو دارند که روزی حقوق نوشته شده داشته باشند.
شاهد این قضیه هم اینکه “گردون برون” به عنوان یک هدف انتخاباتی، دنبال نوشته شدن قوانین موضوعه بود و  در اولین خطابه خود در پارلمان به همین نکته اشاره کرده و گفت :
“در انگلیس‌ یک‌ قانون‌ مکتوب‌ نداریم‌‌ و برای‌ تغییر این‌ وضع باید تغییر تاریخی‌ و اساسی‌ در ترتیبات‌ قانونی‌ خود ایجاد کنیم‌‌. ما باید بتوانیم برای‌ تهیه‌ قانون حقوق‌ شهروندان‌ به‌ اجماع‌ عمومی‌ برسیم‌‌.” بدون در نظر گرفتن محتوا، از لحاظ شکلی منظور ایشان چیزی شبیه به قانون تجارت، قانون مدنی، یا مثلاً قانون مجازات است.

تا زیاد تخصصی نشده بگذریم؛
زمانی تمامی کشورهای دنیا به روش پادشاهی اداره می‌شدند و کم کم هر پادشاه بنا به یک انقلاب ساقط شد. اما در بریتانیای کبیر هرگز چنین اتفاقی نیفتاد! در واقع سلطنت هیچگاه با دموکراسی جایگزین نشده است بلکه تنها از نوع مطلقه به پادشاهی مشروطه تبدیل شد و همچنان دارد اداره می‌شود.

مالک، حاکم و همه کاره‌ی کشور همان شخص “ملکه” است که قدرتش با پارلمان که شامل دو مجلس “عوام” که هر ۵ سال یک‌بار اعضای آن با انتخابات تعیین می‌شوند و “اعیان” که غیر انتخابی و شامل “کشیشان” و “لردها”ست، مشروط شده است. اعضای مجلس اعیان منصوب ملکه هستند! (در همین کلمه‌ی اعیان و عوام چقدر عقب‌ماندگی وجود دارد).
نخست وزیر هیچگونه اختیار و حقی ندارد، و هر چه هم اکنون انجام می‌دهد در واقع اختیاراتی است که ملکه یا مجلسین دارا هستند و لطف فرموده  آنرا به نخست وزیر تفیض کرده اند. با این حال همچنان در ذات قانون  “ملکه” که هم اکنون “الیزابت الکساندرا مری ویندسور” باشد دارای اختیارات فرافوق العاده‌ی ذیل است :‌

۱) انعقاد معاهدات‌ و یا فسخ‌ قراردادهای‌ بین‌المللی‌، اداره‌ امور خارجه‌ و اجرای‌ قوانین‌ به‌ نام‌ او انجام‌ می‌گیرد.
۲) عزل‌ و نصب‌ وزیران‌، انحلال‌پارلمان‌ (هر دو مجلس) و یا دعوت‌ به‌ تشکیل‌ آن‌ و یا تعطیل‌ پارلمان‌ از اختیارات‌ اوست.
۳) انتصاب‌ اعضاء مجلس‌ لردها که‌ متشکل‌ از حدوداً ۹۲۶ لرد ازشاهزادگان‌، اشراف‌ و شخصیتهای‌ فرهنگی‌ ـ علمی‌ و بالاخره‌ شخصیتهای‌مذهبی‌ می‌باشد از اختیارات‌ اوست.

۴)
عزل‌ و نصب‌ نخست‌ وزیر نیز از اختیارات‌ ملکه‌ یا پادشاه‌ است‌ و به‌ طور معمول‌ پادشاه‌ یا ملکه‌ فردی‌ را که‌ حزب‌ پیروز در انتخابات‌ مجلس‌ عوام‌ این‌ کشور برمی‌گزیند به‌ نخست‌وزیری‌ منصوب‌ می‌نماید اما قانوناً در موارد بحرانی‌ می‌تواند اقدام‌ به‌ عزل‌ نخست‌وزیر این‌ کشور نماید!
۵)‌
توشیح‌ لوایح‌ یا طرحهای‌ مصوب‌ پارلمان‌ انگلستان‌ از اختیارات‌ و وظایف شاه این‌ کشور است‌ و می‌تواند از تأیید و توشیح‌ مصوبات‌ دو مجلس‌ این‌ کشور اجتناب‌ ورزد.
۶)
فرماندهی‌ کل نیروهای‌ مسلح‌ بر عهده‌ پادشاه‌ یا ملکه‌ است‌ که‌ اعمال‌ این‌ صلاحیت‌ و اختیار حکومتی‌ با مشورت‌ وزیران‌ انجام‌ می‌پذیرد. سیاست‌ خارجی‌ انگلستان‌ نیز از اختیارات‌ پادشاه‌ ملکه‌است‌ که‌ همانند فرماندهی‌ نیروهای‌ مسلح‌ این‌ کشور با مشورت‌ وزیران‌ است‌ و فقط اجرای‌ سیاست‌ خارجی‌ بر عهده‌ کابینه‌ و هیئت‌ وزیران‌ انگلستان‌ می‌باشد.

۷) زمانی‌ که‌ پس‌ از انتخابات‌ مجلس‌ عوام‌ هیچ‌ یک‌ از احزاب‌ اکثریت‌ آراء را به‌ خود اختصاص‌ ندهد و اکثریت‌ کرسی‌های‌ مجلس‌ عوام‌ به‌ حزبی‌ خاص‌ تعلق‌ نیابد، انتخاب‌ نخست‌وزیر به‌ صورت‌ انحصاری‌ و بدون‌ قید و شرط‌ بر عهده‌ پادشاه‌ و از اختیارات‌ انحصاری‌ وی‌ است‌.
۸)
تعیین‌ عالیترین‌ مقام‌ قضایی‌ انگلستان‌ و صدور فرمان‌ عفو وتخفیف‌ مجازات‌ محکومین‌ از اختیارات‌ پادشاه‌ (یا ملکه‌) انگلستان‌ است‌ و در آنجا قانون اعدام لغو نشده و ملکه اختیار صدور دستور اعدام را هم دارد!

صبر کنید! هنوز تمام نشده.
به این قدرت مطلق و بی قید و شرط سه نکته دیگر را هم اضافه کنید :
۱: ملکه صرفاً به دلیل نَسَب خون و نه هیچ شرط دیگری، “ملکه” شده، با این وجود در مقابل این‌همه اختیارات در برابر هیچ‌یک‌ از قوای‌ سه‌گانه‌ حاکم‌ در انگلستان‌ مسئول‌ و پاسخگو نمی‌باشد! انتصاب‌ پادشاه‌ موروثی‌ است‌ عزل‌ و برکناری‌ او نیز در حقوق  انگلستان‌ هیچ‌گونه‌ پیش‌بینی‌ نشده‌ است‌ و هیچ‌ مرجعی‌ به‌ عنوان‌ ناظر مرجع‌ تشخیص‌ ناتوانی‌ و عزل‌ پادشاه‌ از مقام‌ سلطنت‌ در این‌ کشور نمی‌باشد!

۲: ثروت شخصی این اولیا مخدره، هرگز محاسبه نشده است اما آخرین بار بجز زمین‌ها بیش از ۴۵۰ میلیون دلار امریکا تخمین زده شد. نکته‌ی جالب‌تر اینکه حضرتشان با دارا بودن مالکیت قانونی نزدیک به ۱۳۳،۳۸۶،۸۵۸ کیلومترمربع، یعنی یک ششم کل مساحت خشکی‌های کره زمین، بزرگترین ملاک جهان محسوب می‌شود و این یعنی حدود ۳۳ تریلیارد دلار! +

۳: در تبعیض شهروندی به سبک قرون وسطا، ملکه و پادشاه که جای خود، هیچکدام از اعضای خانواده‌ی سلطنتی هم حق رای دادن ندارند! چرا؟ چون آنان از سایر بریتانیایی‌ها برتر محسوب شده و باید بی‌طرفی خود را حفظ کنند تا اگر لازم شد اعمال نفوذی کنند، شائبه‌ی بی‌طرف بودنشان زیر سوال نرود! مثلاً عروس جدید خانواده سلطنتی صرفاً به دلیل ارتباط سببی از این بعد هرگز رای نخواهد داد. در این آشفته بازار بربریت، یکهو به ذهنم رسید ایکاش یک امیرکبیر برای بریتانیا پیدا شود تا القاب تبعیض آمیز سلطنتی را لااقل حذف کند!

هنوز هم تمام نشده، صبر کنید!
دانشجویانی که برای مطالعات حقوق تطبیقی، قوانین بریتانیا را مورد بررسی قرار می‌دهند، در کتاب قوانین جامع بریتانیا که با لقب حجیم‌ترین کتاب دنیا در گینس هم ثبت شده، با قوانین شگفت آوری مواجه می‌شوند که چندی قبل تلوزیون (UKTV gold) از آن‌ها به عنوان احمقانه‌ترین قوانین جهان نام برده بود. در این مجال به ذکر سه نمونه از این قوانین اکتفا می‌کنم :

۱ـ  مُردن در ساختمان پارلمان انگلیس غیرقانونی است و مجرم بازداشت خواهد شد!
۲ـ
  چسباندن تمبر منقوش به چهره اعضای خانواده سلطنتی به صورت وارونه روی پاکت‌نامه، یک عمل خیانت‌‌آمیز تلقی می‌شود و با مجرم به عنوان یک خائن برخورد خواهد شد!
۳ـ 
هر وال یا ماهی اوزون‌برونی که در سواحل بریتانیا پیدا شود، سرش متعلق به پادشاه و دمش متعلق به ملکه است! (پلیس بیچاره برای کسب دستور به کاخ سلطنتی استفساریه ارسال می‌کند و پاسخ می‌آید که ماهیگیر می‌تواند ماهی را برای خودش نگه دارد اما نمی‌تواند آن‌را بفروشد!) :)

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــبعدازنوشتــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
دوستانی که هنوز هم با شک و تردید به این نوشته نگاه می‌کنند،‌ حتما این (+) اظهارات “فیلیپ بلوند” رئیس موسسه تحقیقاتی “رسپابلیکا” و متفکر با نفوذ انگلیسی را بخوانند تا اولاً متوجه شوند که متفکران بریتانیا چه توجیهی برای وجود قدرت مطلقی به نام “ملکه” دارند و در ثانی به خوبی دریابند که به هیچ عنوان ملکه یک عنوان تشریفاتی نیست!۶۷ دیدگاه برای “اختیارات بی حد و حصر ملکه در بریتانیا + چندین نکته جالب دیگر”

 1. سلام
  اینم یه جورشه خب :mrgreen:
  والا

  حیف این مزاحمین توی خیابون که قدر این سیستم سلطنتی رو نمیدونن
  خب نرن تو ساختمان پارلمان که یهو نمیرن
  ماهی هم بخورن ولی بی سر و دم
  چیزی نمیشه که

  [پاسخ]

 2. سلام آقا امیر علی
  بازهم مثل همیشه قشنگ و زیبا نوشتی واقعا مطالب جالبی بود

  [پاسخ]

 3. عبدالله گفت:

  خیلی شبیه روزگار اکنون ما هست. مجلسی که اعضایش مستقیم و غیر مستقیم توسط شاه منصوب می شوند. فرمانده کل قوا. کسی هم بر او نظارت نمی کند. جراتش را ندارد. می تواند نخست وزیر را قبول نکند، حتی اگر همه مردم او را بخواهند. و …

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مرداد ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۱۷:۳۵:

  بنده‌ی خوب خدا در بریتانیا و حومه زندگی می‌کنی؟

  آخه ما که ایرانیم قانونمون اینه :

  اصل ۶۲ قانون اساسی ایران :
  “مجلس شورای اسلامی از نمایندگان ملت که به طور مستقیم و با رأی مخفی انتخاب می‌شوند تشکیل می‌گردد.”

  اصل ۷۶ قانون اساسی ایران‌:
  “مجلس شورای اسلامی حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور را دارد.”

  اصل ۸۴ قانون اساسی:
  “هر نماینده در برابر تمام ملت مسول است و حق دارد در همه مسایل داخلی و خارجی کشور اظهار نظر نماید.”

  اصل ۸۶ قانون اساسی:
  “نمایندگان مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهار نظر و رأی خود کاملاً آزادند و نمی‌توان آنها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده‏اند یا آرایی که در مقام ایفای وظایف نمایندگی خود داده‏اند تعقیب یا توقیف کرد.‏”

  اصل ۱۱۱ – برکناری رهبر
  “هر گاه رهبر از انجام وظایف قانونی خود ناتوان شود. یا فاقد یکی از شرایط مذکور در اصول پنجم و یکصد و نهم گردد، یا معلوم شود از آغاز فاقد بعضی از شرایط بوده است، از مقام خود بر کنار خواهد شد. تشخیص این امر به عهده خبرگان مذکور در اصل یکصد و هشتم است. در صورت فوت یا کناره‏ گیری یا عزل رهبر، خبرگان موظفند، در اسرع وقت نسبت به تعیین و معرفی رهبر جدید اقدام نمایند. تا هنگام معرفی رهبر، شورایی مرکب از رییس جمهور، رییس قوه قضاییه و یکی از فقهای شورای نگهبان انتخاب مجمع تشخیص مصلحت نظام، همه وظایف رهبری را به طور موقت به عهده می‌گیرد و چنانچه در این مدت یکی از آنان به هر دلیل نتواند انجام وظیفه نماید، فرد درگیر به انتخاب مجمع، با حفظ اکثریت فقهاء، در شورا به جای وی منصوب می‌گردد. این شورا در خصوص وظایف بندهای ۱ و ۳ و ۵ و ۱۰ و قسمت‏های (د) و (ه) و (و) بند ۶ اصل یکصد و دهم، پس از تصویب سه چهارم اعضاء مجمع تشخیص مصلحت نظام اقدام می‌کند. هر گاه رهبر بر اثر بیماری یا حداکثر دیگری موقتا از انجام وظایف رهبری ناتوان شود، در این مدت شورای مذکور در این اصل وظایف او را عه ده‏دار خواهد بود.”

  [پاسخ]

  عبدالله پاسخ در تاريخ مرداد ۲۷ام, ۱۳۹۰ ۱۸:۴۶:

  ولی شما قطعن ایران زندگی نمیکنی! مجلس شورای اسلامی که همون مجلس عوامه. برو تو کار اعیان. حالا اسمشو عوض کن بذار برگزیده!

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مرداد ۲۷ام, ۱۳۹۰ ۲۰:۱۹:

  چه جالب، یعنی یه مجلسی تو ایران داریم به اسم مجلس برگزیده که نمایندگانش رو مردم انتخاب نمیکنن؟ :)
  از شما دعوت می‌کنم هرچی انتقاد و سوال نسبت به این موضوع دارید در متن جدید وبلاگ مطرح کنید یا شما منو قانع کنی یا من شما رو قانع کنم.

  [پاسخ]

  علی پاسخ در تاريخ مهر ۲۲ام, ۱۳۹۴ ۰۰:۰۲:

  اطلاعاتت خیلی کامل و دقیق بود امیر علی.مرسی : )

  [پاسخ]

 4. اصلاح طلب گفت:

  دونستن نحوه مملکت داری انگیس چه کمکی میکنه به یک ایرانی؟ مخصوصا اگر این روش ممکلت داری مضحک و قرون وسطائی باشه.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مرداد ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۱۷:۴۱:

  اووووووه هزارتا فایده داره :)
  کمترین‌ش اینه که برخی متوجه بشن بریتانیا کعبه‌ی آمال نیست و قدر نعمت بزرگی به اسم “قانون اساسی جمهوری اسلامی” ایران رو بدونن.
  و دیگه اینکه مفهوم واژه‌ی گنگ و نامفهوم و کلی به اسم “دمکراسی” رو بدونن و نسخه‌ی غربی برای ما نپیچن و دستآورد بزرگ انقلاب یعنی استقلال و آزادی رو هم قدر بدونن.

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ مرداد ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۱۸:۰۱:

  دست شما درد نکنه!
  اگر این مطلب رو در اختیار انگلیسیها بتونید قرار بدید مطمئن هستم که اونها هم تایید خواهند کرد که اگر به جای ملکه ای که الان دارن ولی فقیه داشتن، کشورشون در همون جائی قرار داشت که الان ایران قرار داره.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مرداد ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۱۸:۴۴:

  خوب بجای این حرف شما دلیل بیار، مصداق بیار، تا من قبول کنم که سیستم ملکه و پادشاهی بهتر از سیستم کنونی ایرانه و قبول کنم که بریتانیایی‌ها متمدن‌تر از ایرانی‌ها هستن.
  اگر هم می‌خوای بدونی با این وضعیت پادشاهی، چطوری این کشور اینهمه پیشرفته‌اس، یه نگاهی به وضعیت الان سومالی و سایر مستعمرات بریتانیا بنداز و ببین خون این مستضعفان و ثروتشون کجا رفته؟

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مرداد ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۱۹:۴۸:

  خوب بجای این حرف شما دلیل بیار، مصداق بیار، تا من قبول کنم که سیستم ملکه و پادشاهی بهتر از سیستم کنونی ایرانه و قبول کنم که بریتانیایی‌ها متمدن‌تر از ایرانی‌ها هستن.
  ……………………………………………………………
  خوب دلیل از کجا بیاوریم که سیستم کنونی انگلیس متضمن ازادی های شخصی است ؟نه …خیر نمی توانیم شما تا جان در بدن دارید انکار می کنید ..مدرک و سند کجا بود .
  همین بگوییم که فرزندان خانواده های ارزشی که با قناعت زندگی می کنند اکنون انجادارند در گرانترین دانشگاهها درس می خوانند و علنا بر علیه سیستم انها تبلیغات می کنند و دولت انگلس به خود اجازه نمی دهد انها را اخراج کند .ولی اگر وضعیت مشابه در ایران بود از انجاییکه ما ادعای راستین نسبت به دفاع از حقوق حقه تمام مردم عالم داریم …انها را اخراج می کردیم یا بازداشت می کردیم .
  شما برویید در سایت الف ببینید چند نفر ایرانی از انگلیس و کشورهای اروپایی بر علیه بلاد کفر مطلب ارسال می کنند ؟
  چگونه از این مطلب عبور می کنید ؟حتما می گویید اینها اقازاده های اصلاح طلبها هستند .خیر اکثر مسولین و ثروتمندان فرزندانشان در انجا تحصیل می کنند .
  من فکر می کردم انقلاب با شعارهای حمایت از مستعضفین حداقل فرصتهای کمابیش مساوی درست می کند .یا دیگر زل نمی زنند در چشم مردم سخنی ارزشی بگویند و لی برای بقیه !!!!

  اقای صفا ما الان(مردم بدون وابستگی به دولت کنونی ) در بدترین وضعیت هستیم .درمانده نا امید و فضای سیاسی پس از انتخابات دو قسمت شده و تقریبا نوعی بن بست سیاسی پدید امده .اقای احمدی نژّاد هم که نوید می داد با جراحی اقتصادی ایران را گلستان می کند!!!
  من فکر کنم تنها شما و دوستان می توانید احساس راحتی کنید .زیرا فضای کنونی را دوست دارید .ملاک شما پیشرفت مملکت نیست .بلکه کارهای تبلیغاتی را دوست دارید .کارهایی مثل پرتاب موشک با سرنشین میمون !
  از سویی نهایتا دولت امکانات مالی را در اختیار حامیان ارزشی خود می گذارد .چه مستقیم چه غیر مستقیم .
  امروز در جایی مردی ۲۸ ساله را دیدم که خود را مهندس الکترونیک معرفی می کرد .محسنات داشت .انگشتر در دستش و در جملات از عبارت ((بنده خدا ))استفاده می کرد .پرسیدم در اداره دولتی کار می کند ؟و گفت خیر شرکت خصوصی !!!گفتم در ارتباط با دولت است ؟ پاسخ داد بله کنترات ساخت بردهای مخابراتی یک نهاد دولتی !!!!!!
  خوب این موقعیت برای من و امثال من وجود ندارد زیرا ما فتنه هستیم .وقتی اینجا اشاره به کمک دولت می کنم عده ای فکر می کنند با مسخره کردن و بازی با کلمات مردم را منحرف می کنند از واقعیات .
  نگویید انقلاب نشده برای شکم !!پس این افراد چرا تمام حرکتها را در دست دارند ؟چگونه حدس من به هذف می زند ؟
  این نوع روابط باعث می شود که من ادعای شما را نپذیرم . لطفا شما دلیل بیار برای برتری سیستم ما ؟

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مرداد ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۲۰:۱۲:

  خوب اینا هیچ ربطی به بررسی حقوق تطبقی ایران و انگلیس نداشت.
  شما به موادی از قانون اساسی استناد کن. لعنت خدا بر هر کسی که مانع اجرای این اصول می‌شه و اگر هر بی‌خدای احمق ذی شرف ظاهر اصلاحی هر جایی خلاف اینا رو انجام میده من پابه‌پای تو مخالفشم
  بر اساس قانون اساسی :
  اصل ۱۹
  “مردم ایران از هر قوم و قبیله که باشند از حقوق مساوی برخوردارند و رنگ، نژاد، زبان و مانند اینها سبب امتیاز نخواهد بود.”
  اصل ۲۰
  “همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در حمایت قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند.”
  اصل ۲۳
  “تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ‌کس را نمی‌توان به صرف داشتن عقیده‏ای مورد تعرض و موُاخذه قرار دارد.”
  اصل ۲۸
  “هر کس حق دارد شغلی را که بدان مایل است و مخالف اسلام و مصالح عمومی و حقوق دیگران نیست برگزیند. دولت موظف است با رعایت نیاز جامعه به مشاغل گوناگون، برای همه افراد امکان اشتغال به کار و شرایط مساوی را برای احراز مشاغل ایجاد نماید.”

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مرداد ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۲۲:۴۲:

  اصل ۲۷

  براساس اصل بیست و هفت قانون اساسی”تشکیل اجتماعات و راهپیمایی ها بدون حمل سلاح,به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد ازاد است
  ….
  چرا از این اصل صحبتی به میان نیامد ؟اینهم قبول نیست ؟ ایا دولت اجازه راهپیمایی و اجتماعات ارام را می دهد ؟این می تواند شما را به چالش بکشد .خیلی دوست دارم بدانم که ایا این مورد در ایران وجود دارد ؟ایا می توان عقیده سیاسی متفاوت را مخل اسلام دانست ؟

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ مرداد ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۲۳:۱۰:

  http://alef.ir/1388/content/view/73801

  [پاسخ]

  اقاقیا پاسخ در تاريخ مرداد ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۲۳:۴۱:

  خوبه خودتون دارید میگید ارااااااااااااااااااااااااام :!:

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مرداد ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۲۲:۴۹:

  مطابق اصل ۲۶ قانون اساسی که محور اصلی این نهاد صنفی است احزاب و تشکل های سیاسی آزادند مشروط به این که اصول استقلال، آزادی، وحدت ملی، موازین اسلامی و اساسی جمهوری اسلامی را نقض نکنند، اما برخی احزاب در حوادث پس از انتخابات به وضوح با همصدا شدن با بیگانگان در تلاش برای خدشه وارد کردن به استقلال کشور،‌آزادی انتخاب مردم و ایجاد شکاف در وحدت ملی بودند.
  ……………………………………………………….
  این نظر در بالا نشان از تفسیر قانون به نفع حاکمیت دارد .شما تشخیص می دهید که ما دشمن داریم و پس از ان هر مخالفتی لاجرم همسو شدن با دشمن است !!!!ایا از این بهتر می شود ؟
  ایا در انگلیس هم تهمت همکاری با ایران را می خورند احزاب ؟اقای صفا فقط زور پشت این مسایل است و این فشار افراد را در صورت متوجه شدن به این بن بست …افسرده می سازد .ما می دانیم گروهی به قاون را به نفع خود تفسیر می کنند ..و جالب این تفسیرها از قانون همیشه در جهت حذف رقیب مسلمان و پایداری خودشان است .و این مورد سوالاتی را در شهروندان ایجاد می کند .

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مرداد ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۲۲:۵۴:

  اصل ۲۴ قانون اساسی
  نشریات‌ و مطبوعات‌ در بیان‌ مطالب‌ آزادند، مگر آنکه‌ مخل‌ به‌ مبانی‌ اسلام‌ یا حقوق عمومی‌ باشند. تفصیل‌ آنرا قانون‌ معین‌ میکند.
  ……………………………………………………………
  ایا مطبوعات ما ازادند ؟کی تعیین می کند که کدام مطلب مخل مبانی اسلام است ؟ایا یک جناح که سلیقه خاص سیاسی دارد ؟یا یک دادگاه بی طرف ؟

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مرداد ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۲۳:۰۳:

  ایا کفن پوشان اجازه می دهند قانون اساسی با بی طرفی تفسیر شود ؟ هر کسی که در تریبون های رسمی تهدید می کند نامی هم از قانون می برد .تا مردم ساده باور بگویند ایشان حامی قانون است .منظورم ایت الله…خاتمی است .ایشان همیشه با تکان دادن انگشت صحبت می کند .
  می دانید از نظر من روحانیون ملزوم جامعه هستند .ولی چرا باید به جای دفاع و دلجویی از مردم لطمه دیده مرگ بر امریکا بگویند ؟این را باورنمی کنم که قصدشان مبارزه با ظلم است زیرا نشانه هایی از ناراحتیشان نسبت به مظلوم وجود ندارد و فقط به دسته بندی سیاسی خودشان توجه دارند .ببخشید از رک صحبت کردن .خدا می داند کاش این اتفاقات نیافتاده بود .در زمان حیات امام ایشان اجازه ندادند که در انتخابات کسی سهم خواهی کند .و چرا هرگز مردم اعتراضی نکردند ؟

  [پاسخ]

  فطرس ملک پاسخ در تاريخ مرداد ۲۶ام, ۱۳۹۰ ۰۸:۵۹:

  جناب هومن
  نشریه خاتون ۱ را مطالعه فرمودید دیگه !!!!!

  [پاسخ]

  م.طاهري پاسخ در تاريخ مرداد ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۲۲:۴۳:

  قبل از اینکه جواب منو بدید فقط با انصاف این چند بند را بخوانید و حتی شده چند ثانیه بهش فکر کنید. لطفاً

  “و از جوانان، دختران و پسران می خواهم که استقلال و آزادی و ارزش های انسانی را ولو با تحمل زحمت و رنج فدای تجملات و عشرت ها و بی بند و باری ها و حضور در مراکز فحشا که از طرف غرب و عمال بی وطن به شما عرضه می شود، نکنند. که آنچنان چه تجربه نشان داده جز تباهی شما و اغفالتان از سرنوشت کشورتان و چاپیدن ذخائر شما و بند استعمار و ننگ وابستگی کشیدنتان و مصرفی نمودن ملت و کشورتان به چیز دیگر فکر نمی کنند و می خواهند با این وسایل و امثال آن شما را عقب مانده و به اصطلاح آنان نیمه وحشی نگه دارند” وصیت نامه امام(ره)

  این نیمه وحشی یعنی چی؟
  یعنی همان زمان که رئیس جمهور ها و نخست وزیران کشور های غربی مدعی بودند رابطه خیلی خوبی با ایران دارند و با سلاطین ایران عکس یادگاری می گرفتند و ایران را تحریم نمی کردند، کارشناسان و متخصصانشان که به ایران اعزام می شدند، علاوه بر دریافت دستمزد و حق الزحمه های کلان مبلغ قابل توجهی به نام”حق توحش” نیز می گرفتند. یعنی مردم ایران بلوغ فکری ندارند و چون زندگی در میان آن ها مشکل و طاقت فرساست باید بتوانند پول اضافی بابت زندگی با نیمه وحشی ها بگیرند!

  تحقیر از این بالاتر؟

  بر فرض و مطابق نظر شما انقلاب اسلامی هیچ چیز هم برای مردمش نداشته باشد، اما کرامت نفس و استقلال مردم کشورش را زنده کرد
  برای یک ایرانی، یک ناسیونالیست به قول شما، چی مهم تر از اینکه تصمیمات درباره کشورش در بیرون از مرزها گرفته نمی شود. فقط و فقط در داخل کشور گرفته می شود. شما می توانید از ما و افرادی با تفکر ما خوشتان نیایید. از نظام هم خوشتان نیاید چون افرادی با تفکر در آن فعال هستند ولی هر چه هست ما و شما هم وطنیم. ایرانی هستیم. کی بیشتر از یک ایرانی در ایران برای تصمیم گیری حق دارد؟

  اصلاً ما بد، شمای ایرانی بگو یک ایرانی بد روی کار باشد بهتر است یا اجنبی که هیچ جور نمی تونه دلسوز منافع مردمی جز مردم سرزمین خودش باشد؟
  انقلاب بست راه نفوذ و دخالت بیگانگان را، همین کمه؟

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ مرداد ۲۶ام, ۱۳۹۰ ۰۲:۲۶:

  آقای صفا خواسته خیلی سختی از من دارید. دلیل بیارم، مصداق بیارم، تا شما قبول کنید که سیستم ملکه و پادشاهی بهتر از سیستم کنونی ایرانه!!
  باور کنید سخت ترین مناقشه ها، مناقشه بر سر واضحات هست. اگر شما آفتاب رو وسط آسمون ببینی ولی این دلیل رو برای روز بودن قبول نکنید دیگه نمیشه به راحتی ثابت کرد که روز هست.
  اگر شما فکر می کنید که سیستم مدیریتی ایران بهتر از انگلیس هست، همون بهتر که شما به عقیده خودتون بمونید و من هم به عقیده خودم.
  یک نکته ای اضافه کنم. تمام اون هشت بندی که شما به عنوان اختیارات ملکه ذکر کردید (که البته من از صحت و سقمش خبر ندارم) قسمت کوچکی از اختیارات ولی فقیه در ایران هست. با این تفاوت که ملکه یک انسان معمولی هست و میشه در موردش طنز گفت (خودم در تلویزیون تماشا کردم) و نقدش کرد ولی ولی فقیه نماینده خدا در زمین هست و منتقدینش همین الان در زندان هستن. (راستی کدوم مفهوم قرون وسطائی هست ملکه یا نماینده خدا روی زمین؟؟؟؟)
  البته برای شما که معیار تولی و تبری “حب خامنه ای” هست نقد اختیارات بدون حد و حصر و البته بدون پاسخگوئی رهبر ایران در حد کفرگوئی هست و ادامه بحث بی ثمر.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مرداد ۲۶ام, ۱۳۹۰ ۰۵:۴۸:

  اصلاح طلب عزیزم
  عرض کردم تطبیق حقوق و قوانین ایران با انگلیس. نه مدیریت، نه اقتصاد، نه سیستم نظارت، نه صنعت، فقط و فقط قوانین اونها و ذکر اینکه اونها چه برتری بر ما دارن در قوانین.
  از ولایت فقیه گفتی، برخی از اختیارات ذکر شده رو به شکلی دیگه ولایت فقیه هم داره.(و این به همون دلیلی هست که خود مبتکرین دمکراسی، در نقد دمکراسی مطلق می‌گن) رجوع کنید به لینکی که در بعدازنوشت هست.
  اما این اختیارات ولایت فقیه چگونه است؟
  اولاً ولی فقیه منتخب مردم هست.(دقیقاً به همون روش انتخابات نخست وزیری در کشورهای دیگه، یعنی رای غیرمستقیم) و اگر مردم نخواسته باشندش بلاشک کنار می‌ره. (من همینجا تضمین می‌کنم یک دوره مردم پای صندوق رای مجلس خبرگان نرن، تا خود من همپای شما در مخالفت با جمهوری اسلامی درخواست همه پرسی برای اصل نظام رو بدم)
  در ثانی ولی فقیه مشروط به شرایطی هست که اون شرایط سخت در هیچ کجای دنیا برای یک مدیر در نظر گرفته نشده و اگر ذره‌ایی از هر کدوم این شرایط کم بشه عملاً ساقط میشه از ولایت.
  در ثالث ولی فقیه دارای یک مرجع برای نظارت مدام بر اون هست به اسم مجلس خبرگان.
  در رابع ولی فقیه کوتاه‌ترین زمان رو داراست. اگر فردای انتخاب شدن به رهبری، یکی از شرایط رو از دست بده، ساقط میشه.
  و دلایل بسیاری دیگه،‌ که البته همون دلیل اول که ذکر کردم پاسخ شما می‌تونه باشه.
  حالا شما به من بگو کدوم یکی از این ۴ تا موردی که گفتم در مورد ملکه انگلستان که اونهمه اختیارات داره، تعبیه شده؟
  البته اگر شما تمایل به بحث منطقی و مستدل ندارین، می‌تونین هی از ایران و انگلستان مثال مصداقی و موردی بیارید که اونجا بهتره ولی این مثال‌های شما به درد هیچ نقد منطقی نمی‌خوره.
  حرف سختی گفتم؟

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ مرداد ۲۶ام, ۱۳۹۰ ۰۷:۱۳:

  تمام موارد یک تا چهاری که شمردید در یک کلمه میشه خلاصه کرد: مجلس خبرگان.

  میدونید که اعضای مجلس خبرگان نه تنها حق دارن که بلکه وظیفه دارن که از خامنه ای سوال کنن و اتفاقا از بین همه مجتهدین مجلس خبرگان یک نفر پیدا شد به اسم آیت الله علی محمد دستغیب که از خامنه ای انتقاد و سوال کرد، این انتقاد دو تا نتیجه داشت:
  ۱- یه عده عربده کش، موتورسوار و چماق به دست ریختن خونه اش و کلاس درسش، بیت رو به هم ریختن و طلبه هاش رو زدن.
  ۲- اخراج آیت الله علی محمد دستغیب از مجلس خبرگان در دستور کار قرار گرفت ولی در نهایت با کسب اجازه از خامنه ای از دستور کار خارج شد.

  البته من از مجلس خبرگان مثال زدم چون مجلس خبرگان قانونا باید از خامنه ای سوال کنه و خامنه ای باید طبق قانون جوابگو باشه وگرنه همه ما میدونیم که انتقاد افراد معمولی از خامنه ای حداقل به زندان منتهی میشه مثل آیت الله منتظری، آقای نوریزاد، آقای احمد زید آبادی، آقای عبدالله مومنی، مرحوم سعید سیرجانی (که به جرم نامه نوشتن به خامنه ای به شکل فجیعی به قتل رسید).

  از داشتن یک قانون خوب تا اجرا خوب قانون فاصله ای هست به اندازه فاصله ایران تا انگلستان.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مرداد ۲۶ام, ۱۳۹۰ ۱۲:۲۳:

  پس ما سازوکار لازم رو داریم.

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ مرداد ۲۶ام, ۱۳۹۰ ۱۳:۳۰:

  ببخشید وسط بحث، میدونم ربطی نداره ولی برام جالب بود.
  این یعنی چی؟ آیت الله منتظری، آقای نوریزاد، آقای احمد زید آبادی، آقای عبدالله مومنی، مرحوم سعید سیرجانی …بعد جای دیگه خامنه ای؟!
  چطور یه جا همه آقا و آیت الله و اینان بعد جای دیگه هیچی؟!
  این ادب ادب که میگفتن کوش؟

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مرداد ۲۶ام, ۱۳۹۰ ۰۷:۳۱:

  من همینجا تضمین می‌کنم یک دوره مردم پای صندوق رای مجلس خبرگان نرن، تا خود من همپای شما در مخالفت با جمهوری اسلامی درخواست همه پرسی برای اصل نظام رو بدم
  ……………………………………………………………
  هیچ نخست وزیری در دمکراسی نمی تواند از دیدگاه مذهب به ازمایش شهروندان بپردازد و از این رو در سیستمی که ما داریم فردای روز انتخاب قدرت بسیار زیاد است .در کدام کشور نماینده که در مجلس میخواهد حرفی بزند باید در متن سخنرانیش اشاره ای به تایید نخست وزیر و خواست او بکند ؟و اگر از کسی خوشمان نیامد او را متهم به ضد نخست وزیر بودن بکنند و او را از حیثیت ساقط نمایند .
  ما قددم در راهی گذاشته ایم که شما نمی توانید ان را به ساده گی توجیه نمایید .
  ما انتظار داشتیم در حوادث پس از انتخابات نوعی بی طرفی دیده شود که منجر به استقرار قانون گردد .ولی تمام مسولینی که بر سر قدرت بودند از یک کاندید اعلام حمایت کردند و این اصل بی طرفی را که اساسی ترین شرط عدالت است را از میان برد .

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ مرداد ۲۶ام, ۱۳۹۰ ۱۳:۳۷:

  اتفاقا ما هم انتظار داشتیم بعد از انتخابات یکی یک دلیل ارائه بده مبنی بر اثبات تقلب. که متاسفانه هیچی ندیدیم. حتا یک دلیل ساده که بعدا نشه ثابت کرد. حتا یک دلیل خنده دار. ما حتا حاضر بودیم یک دلیل غیر منطقی (البته نه در حد داماد لرستان و عروس آذربایجان)ارائه بشه که بعد از مهلت اضافه شده به مدت اعتراض، دل ما خوش باشه که یه چیزی بود که ۸ ماه اینطوری مملکت رو به آشوب کشوندن، اما هیچی ندیدیم.
  ما بعدش دقیقا مثل شما،توقع داشتیم نوعی بی طرفی دیده بشه و با متخلفین برخورد بشه، طبق خواست مردم، که باز هم متاسفانه هیچی ندیدیم.
  ببخشید آقای صفا. خارج از جریان متن فوق العاده شما بود.

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ مرداد ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۱۸:۴۵:

  الان کشورشون کجا قرار داره اونوخ؟
  با وجود علیاحضرت ملکه؟
  قصدم اصلا تمسخر نیست هااا. سوال کردم ازتون:)

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ مرداد ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۱۷:۴۱:

  : )

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ مرداد ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۱۷:۵۵:

  البته فایده های دیگه ای هم داره
  یکی ش اینکه به خودمون رجوع کنیم و ببینیم چقدر معتقدیم “مرغ همسایه غازه”؟

  [پاسخ]

 5. عبدالله گفت:

  یا وارث
  مردى از شام،به تحریک معاویه،روزى امام را به دشنام گرفت.امام حسن(ع) چیزى نفرمود تا ساکت‏شد،آنگاه با لبخندى شیرین او را سلام گفت و فرمود:پیر مرد!فکر مى‏کنم غریب هستى، و گمان مى‏برم در اشتباه افتاده‏اى،اگر از ما رضایت‏بخواهى،خواهیم داد و هم اگر چیزى بطلبى،و اگر راهنمایى مى‏جویى،راهنماییت‏خواهیم کرد،و اگر بارى بر دوش دارى،بر مى‏داریم و یا گرسنه‏یى سیرت مى‏سازیم و اگر نیازمندى،نیازت بر مى‏آوریم و بارى،هر کارى دارى،در انجام آن حاضریم.و هم اگر بر ما وارد شوى،راحت‏تر خواهى بود که وسایل پذیرایى از هر گونه ما را فراهم است.مرد،شرمسار شد و گریست و گفت:گواهى مى‏دهم که تو جانشین خداوند بر زمینى،خدا بهتر مى‏داند که رسالت‏خویش،کجا قرار دهد
  یا حق

  [پاسخ]

 6. سلام مجدد
  الان داشتم متن انگلیسی مگنا کارتا رو میخوندم
  البته مرور کردم
  کمی راجع بهش توضیح میدید؟
  فعلا در بند اول متوقف شدم چون برام جالب بود که تاکید می کرد برای خودشون و وارثین حقوق کامل و بی حد و حصر قائلن
  نمیدونم درست فهمیدم یا نه؟

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مرداد ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۱۹:۲۷:

  بعضیا به اشتباه خیال می‌کنن این چیزی هست شبیه به منشور کورش،‌در صورتی که اصلاً اینجوری نیست. اگر بخواییم مشابه داخلی برای اون ذکر کنیم میشه فرمان مشروطیت رو مثال زد.
  “جان لکلند” پادشاه وقت در اون پذیرفته که قدرتش مقداری محدود بشه به یکسری قانون و یک کلی گویی در زمینه حقوق اجتماعی، البته با ادبیاتی کاملاً شاهانه.
  جالب اینجاست که علت به وجود آمدن این منشور این بوده که “جان لکلند” تقاضای مالیات زیادی کرده و وقتی با اعتراض مواجه می‌شه طی این قانون می‌پذیره که حتی شاه هم باید مالیات بده ولی از سال ۱۲۱۵م تا کنون تلاش‌ها برای اینکه خانواده سلطنتی مالیات برخی‌ دارایی‌هاشون رو بپردازن، به جایی نرسیده !
  متاسفانه برخی بیسواد‌ها خنده‌‌شون می‌گیره در مقابل اینکه دکتر احمدی‌نژاد می‌گه سران غرب بجای فشار بر مردم، سرکیسه خودشون رو شل کنن و نمی‌فهمن منظور کدوم کیسه اس :)

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ مرداد ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۱۹:۳۲:

  ممنون

  همون ادبیات شاهانه بوده پس که من اینجوری فهمیدم

  بعد هم اصولا شل کردن سر کیسه هم خوبه ولی وقتی بقیه بگن: )

  [پاسخ]

 7. رضا گفت:

  رفقایی که به فکر مقایسه با ایران هستن
  اول لطف کنید بفرمایید قبول کردید که بریتانیا حکومت غیر متمدن داره یا نه؟ آخه این خیلی مهمه ها

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مرداد ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۲۳:۰۷:

  به نظر می رسد که انگلیسها عقب مانده و ملتی هستند غیر متمدن و در صورت ورود توریست او را می خورند .و ازادیهای مدنی انجا وجود نداره .فیلتر هم که غوغا کرده …الان هم انگلیسی ها از طریق ترکیه به ایران پناهنده می شوند .

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ مرداد ۲۵ام, ۱۳۹۰ ۲۳:۱۲:

  خودت رو اینجوری می‌ گیری یا واقعا اینجوری هستی؟
  به نظرت اینهمه چیزی که تو این متن نوشته شده منطقی و قابل قبوله؟ که یک زن همه کاره مملکت باشه؟ این پیشرفته بودنه واقعاً

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مرداد ۲۶ام, ۱۳۹۰ ۰۷:۳۴:

  به نظر من باید نتیجه اش را دید .ما انقلابی کردم که عنوان بهترین مفاهیم را یعنی مذهب را داشت .ولی امروز رضایت مردم انچنان وجود ندارد .حال انتخاب زن یا هر مورد دیگری را باید نتیجه اش را دید و از خودمان نظر بدهیم که منطق بوده یا کاری چرت بوده .

  [پاسخ]

 8. م.طاهري گفت:

  سلام

  واقعاً خنده داره.
  آدم باورش نمی شه مربوط به این عصر و زمانه این قوانین

  عیدتون مبارک!

  [پاسخ]

 9. م.رضوی گفت:

  سلام به همه
  اومدم سر بزنم و معذرت خواهی کنم که مدتی نیستم.
  التماس دعا

  [پاسخ]

 10. اقاقیا گفت:

  سلام.عیدتون مبارک.
  اصلا باورم نمیشه !!! ww
  من همیشه فکر میکردم ملکه مثل یک عروسک خیمه شب بازیه که فقط حکم رسمی داره اما حالا فهمیدم که نهههههههههههه.اتیش زیر دیگ خودشه :evil:
  التماس دعا
  یاعلی

  [پاسخ]

 11. کمک به مردم مسلمان و قحطی زده سومالی یا نیازمندان کشور خودمون؟

  [پاسخ]

 12. عبدالله گفت:

  یا وارث
  سلام.
  سپاسمندم برای این اطلاعات مفید.
  از قانون بقای سلطنت هم بسی خوشمان آمد یکی باید نیوتن رو بیاره تا خودش نقض کنه البته اگه سر نیوتن هم با جایزه نوبل و اینا کلاه نره.
  یا حق

  [پاسخ]

 13. عبدالله گفت:

  یا وارث
  ماه را دیدی چه زیبا شده بود؟
  راست قامت ایستاده بود و نگاهمان می کرد.
  ما هم یک دم چشم بر نمی داشتیم و تمام عطش های زندگیمان را با او نجوا می کردیم.
  عبد خدایی و خدای عشق عباس
  آری عمو جان پانزده روز گذشت از لحظه های خیره ماندن ما به آب و آوردن نام شما و اکنون می خواهیم در شانزدهمین روز هر لحظه آب را ببینیم و ماه را.
  اما نکند عکس ماه باشد در آب و ما سرمان گرم و غافل شویم از ماه.
  بیا ای علمدار
  بیا ای ساقی
  یا ابالفضل
  یا عباس بن علی
  یا قمر بنی هاشم
  یا باب الحوائج

  یا حق

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ مرداد ۲۶ام, ۱۳۹۰ ۱۳:۲۳:

  یا عباس بن علی
  یا قمر بنی هاشم

  [پاسخ]

 14. ناشناس گفت:

  بگذریم که آدم گریه اش می گیره از این همه تحلیل بی اطلاع، خواستم به اطلاع برسانم برادر محترم نظام جمهوری اسلامی و کسی که شما این همه ازش دفاع کردید که همه در مقابلش اغتشاش گرند و عامل آمریکا و اسرائیل، همین آقای بشار اسد که بیخ گوشمان نشسته و از شمایی که حاضر نیستید واقعیت جامعه این همسایه نزدیک را ببینید عجیب هم نیست چنین تحلیل هایی درباره کشوری دورتر مثل انگلیس، یک اردوگاه فلسطینیان را بمباران کرده و ۵۰۰۰ هزار نفر را آواره و ۴ نفر را کشته. در خود فلسطین هم که برای شما یکی از معدود معیار های حق و باطل است تظاهرات بر ضدش شروع شده.
  خواستم با خیال راحت به دفاعتان از دیکتاتورها و آدم کش های وطنی و غیر وطنی ادامه بدهید و بکوبید کشورهایی را که دروغ گفتن درباره شان تئوری های غلطتان را توجیه می کند.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مرداد ۲۶ام, ۱۳۹۰ ۰۵:۳۲:

  افسر پلیس یه ماشینی رو نگه داشت، بهش گفت : “گواهینامه، بیمه نامه، کارت ماشین”. راننده گفت: “چی؟ با اینا جمله بسازم؟”
  حالا حکایت ماست. عرض کردیم یک دلیل منطقی و تطبیقی بیارید که سیستم قانونی بریتانیا بهتر از سیستم قانونی ماست، مثلاً بفرمایید فلان اصل قانونی رو دارن که ما نداریم، شما از سوریه و فلسطین حرف می‌زنید؟
  لطفاً بجای اینکه اشک بریزید بر بی اطلاعی من، یکی از گذاره‌های نوشته شده در متن رو با ذکر دلیل و منبع نقض کنید. خیلی سخته ؟

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مرداد ۲۶ام, ۱۳۹۰ ۰۷:۳۹:

  اقای صفا به دنبال پاسخ به مسایلی که خارج از موضوع باشد نیستند و لذا یک مورد منطقی راخودشان انتخاب کردند و در ویترین ایجا می گذارند و اگر کسی توانی دارد بیایدو در این دایره محدود بگوید که انها چیزهایی دارند که ما نداریم !و ان موقع انها پیشرفته ترند .در حالیکه ما در نوشتن همه چیز داریم !!!ولی نمی دانیم چرا در عمل گرفتاریم ؟
  در ضمن سوریه از طرف علمای ما بلاد اسلام اعلام شده و لذا نبایستی در مورد نیروهای امنیتی و بشار اسد صحبتی کرد که کمک به کفار است .

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مرداد ۲۶ام, ۱۳۹۰ ۲۱:۴۰:

  به هر حال من از اقای صفا ممنونم که نظریات ایرانیان با سلیقه متفاوت را منتشر می کند .این خودش پیشرفت است .تحمل را بالا می برد .و همانطور که اشاره شد حتی باید اجازه داد مارکسیست ها هم حرف بزنند که این درخواست معلم شهید است .
  نظیر انها مسلما ارزش حرکت و وزن انقلاب را بالا بردند .چه خارات خوشی از انقلاب داریم .وقتی امام امدند انگار اگیسیژن هوا دوبرابر شده بود .ولی رفته رفته در گیری ها شروع شد .همه اش کار دشمن نبود .این حرفها را باور نکنید .
  اگر قانون حکمفرما بود امروز موفق بودیم .
  راستی برای اولین بار موردی را دیدم که باور نمی کردم .در سریالی که ساعت ۹ از تلویزیون ایران پخش می شود چند قسمت پیش تبلیغ یک بانک شد .و کارگاه وقتی به دنبال حساب بانکی قهرمان سریال بود…نام بانکی را واضح برد !!!!
  خوب گفتیم تبلیغ است و البته سابقه هم دارد .هرچند ارزش سریال را کم می کند .
  ولی امروز وقتی پدری خشمگین بود از دست پسر فاسد و جنایتکارش …روحی که به شکل یک دختر بود گفت که اقازاده های برخی چهره های سیاسی هم باعث تنزل شخصیت پدر شده اند !!!!!!!!!!!
  ببینیداین سابقه داشته ؟ایا این نوعی شعار دادن در سریال است ؟

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مرداد ۲۷ام, ۱۳۹۰ ۱۵:۱۶:

  هیچکس نمی تونه گذاره برای یک روحانی جوان بیاره که اثبات کنه انگلیس بهتره !هیچکس …ولی خودمونیم پیشرفته گی قانون و قتی عمل نشه به ان به چه درد ما خورده .

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مرداد ۲۷ام, ۱۳۹۰ ۱۵:۲۰:

  روحانی جوان رو با من بودی ؟ :))

  [پاسخ]

  ناشناس پاسخ در تاريخ مرداد ۲۸ام, ۱۳۹۰ ۱۹:۴۴:

  به قول یکی از دوستان، توضیح واضحات برای آدمی که حاضر نیست واقعیت رو ببینه سخته. منم تجربه چند بار بحث منطقی در این وبلاگ رو دارم و تجربه بهم نشون داده که تلف انرژیه.

  ولی به نظر من بدیهی ترین نشانه از اینکه شرایط زندگی در یه کشور برای آدمهایی که توش زندگی می کنن چه جوریه، نگاه به آمار مهاجرتشه و طرز صحبت مردم درباره اش. اینکه به نسبت جمعیتش چقدر ادم ازش می رن، با چه سطح تحصیلات و مهارت های شغلی، چقدر آدم دلش می خواد از اون کشور بره، و چقدر آدم تصمیم می گیرن بهش وارد بشن برای زندگی و باز با چه سطح سواد و مهارت های شغلی.

  در تمام طول تاریخ کشورها در زمانی که کیفیت زندگی توشون بالا بوده و امکان رشد و امید به موفقیت زیاد بوده جلب کننده مهاجر بودن نه دفع کننده شهروندان خودشون. از ایران زمان صفوی بگیرید تا همین امروز.

  شما تا صد سال دیگه هم بشینین از تو کتابا قانونایی رو در آری که تو کشور ها اجرا نمی شه و هیچ ربطی به زندگی روزمره نداره، به عنوان مثال فساد و دیکتاتوری ازش استفاده کنی، واضحات رو نمی تونی انکار کنی. یعنی می تونی بکنی ولی خب معنی خاصی نمی ده .

  اینکه انگلیس با اختلاف طبقاتی مشکل داره درسته. همونطور که شورش های ۳-۴ روزه نشون داد. منتها فرق انگلیس با ایران اینه که در کنار همه مشکلاتشون، قبول کردن که اشتباه از خودشون بوده و دارن تمام برنامه های اجتماعی دولت رو از اول بررسی می کنن ببینن کجا رو غلط رفتن. به جای اینکه بدون هیچ تحقیقی شروع کنن فحش دادن به بیگانگان و دشمنان خارجی. با وجودی که شورش ها تجمع اعتراضی نبوده و صرفا حمله به مغازه ها و دزدی بوده. دیگه حرفی از تراژدی عکس العمل ایران به اتفاقای این مدت نمی زنم که حتی تکرارش هم به نظرم شرم آوره.

  [پاسخ]

  ناشناس پاسخ در تاريخ مرداد ۲۸ام, ۱۳۹۰ ۱۹:۴۶:

  در ضمن بحث سوریه رو هم برای این مطرح کردم که کسی که نوشته های شما رو می خونه وظیفه نداره فکر کردنش رو هم بر اساس ترتیب نوشته های شما منظم کنه. خواستم یادآوری کنم که اگه احیانا خواستین با اطلاعات بیشتر نظرتون رو درباره موضع گیری قبلیتون در قبال بشار اسد عوض کنین.

  انگار ولی باید یه بیت یه اون شعر قدیمی اضافه کنن با این شروع که:

  آن کس که نداند و نخواهد که بداند….

  [پاسخ]

 15. پیک صبح گفت:

  سلام مطلب ” کوری چشم کلهر ” رو توی وبلاگم خوندید؟؟؟؟؟؟
  نظر یادتون نره !

  [پاسخ]

 16. فطرس ملک گفت:

  سلام جناب صفا

  باورم نمیشه این بریتانیای کبیر که اونو کعبه آمال میدونن چنین قوانین و مقرراتی داشته باشه
  برا جالب بود
  جالبتر اینکه آنجا را مهد دموکراسی می دانندد و خود حکومتی دیکتاتوری و مستبد دارند
  جالبتر تر اینکه همین کشور انگلستان که اینهمه هرج و مرج و اغتشاشات داره توش اتفاق میفته در زمان انتخابات ۸۸ چه بر سر ایران ما آورد
  و باز هم جالب اینکه با اینهمه سند و مدرک عده ای چشمانشان را بر روی واقعیت بسته اند هرچقدر دلیل و مدرک بیاوری قبول نمی کنند.
  شده حکایت قوم بنی اسرائیل و اون گاوه

  [پاسخ]

 17. فطرس ملک گفت:

  سالگرد بازگشت غرور آفرین آزادگان به میهن اسلامی مبارک باد

  [پاسخ]

 18. افق گفت:

  سلام جناب آقای صفا
  خیلی ممنونم از متن منطقی و مستدل شما. خیلی عالی بود.
  کاش همه کسانی که قصد اعتراض یا دفاع از مساله یا شخص یا هرچیز دیگری را داشتند همینطور منطقی و مستدل و البته با طمانینه عمل می کردند.
  باز هم ممنون.

  [پاسخ]

 19. فطرس ملک گفت:

  ***جهاد با نفس وسائل الشیعه***
  *** باب استحباب کسب صفات پسندیده و به کار بردن آنها ذکر تعدادی از آنها ***
  ۲۰- امام صادق (ع) فرمودند: همانا خداوند بزرگواری های اخلاقی را به رسول خود اختصاص داد، پس خود را بیازمایید اگر آن مکارم در وجود شما باشد خدای را سپاس گویید و در طلب زیادی آنها به سوی خدا زاری کنید. پس عدد آنها را ده عدد ذکر کرده است: یقین و قناعت و صبر و شکر و بردباری و خوش خلقی و سخاوت و غیرت و شجاعت و مردانگی.

  [پاسخ]

 20. افق گفت:

  میبینم که اوباما هم سفر استانی شروع کرده..

  [پاسخ]

 21. حسین گفت:

  خیلی جالب و زیبا بود.
  برایم سوال شد که منبع دقیق املاک ملکه کجاست؟ چون یا زبان بنده دچار مشکل است یا در سایت FORBES مقدار متفاوتی را درج کرده بود

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مرداد ۲۷ام, ۱۳۹۰ ۱۵:۴۴:

  منبع اصلی این حرف سایت بین المللی “بزرگترین ملاکان جهان” هست که من چند ماه قبل دیده بودم و البته پایگاه خبری آمریکایی ردرس هم ذکر کرده بود.
  علاوه بر اینها با توجه به قوانین بریتانیا که زمین‌هایی رو مختص به خاندان سلطنتی دونسته میشه این رو فهمید.

  [پاسخ]

 22. عبدالله گفت:

  یا وارث
  سلام.
  کمی از اذان صبح روز هفدهم می گذرد.
  سلام نماز را که می دهم دلم می لرزد و می گویم
  سلام علی قلب زینب صبور
  امروز پاهایم را آماده سفر کرده ام
  عمه جان مددی
  یا زینب
  یا عقیله العرب

  یا حق

  [پاسخ]

 23. علی گفت:

  سلام علیکم
  انگلستان همیشه تاریخ روباهی مکار بوده که دنبال منافع خودش بوده.بنده ی حقیر هیچ گاه خواست مردم در مشروطه،انقلاب اسلامی و در طول تاریخ انقلاب اسلامی را تبدیل شدن به کشوری دیگر ندیدم.نه آمریکا نه انگلیس.
  ما افق روشن و مشخصی برای آینده خودمان داریم (که اون جای بحث داره) ولی از پیشرفت ها و نقاط قوت سایر کشورها هم باید استفاده کنیم.
  از ژاپنی ها نظم و وظیفه شناسی یاد بگیریم.از فرانسه قانون و هنر.از سوئیس امنیت و …
  البته انگلیس رو نمیدونم چه چیز خوبی ممکنه داشته باشه ولی مطمئنا قانونش نیست ولی حتما چیز خوبی داره کاش اون رو یاد بگیریم.
  همون جمله معروف لقمان که ادب و از این حرف ها از بی ادبان
  به امید نوشته شدن قانون برای همه کشورهای(به ظاهر) بی قانون و عمل به قانون(در واقعیت) برای کشورهای با قانون

  [پاسخ]

 24. […] به چالش بکشانیم و انگشت روی نقاط ضعف مدعیان مدیریت جهان […]

 25. […] ، “توکلی” پیوندتان مبارک !! •  اختیارات بی حد و حصر ملکه در بریتانیا + چندین نکته جالب … برچسب ها:انتخابات مجلس, دور دوم انتخابات, شهید بهشتی, […]

 26. مصطفی گفت:

  سلام. ممنون، خیلی عالی بود.
  پیشنهاد می کنم یه سر به اختیارات پادشاه های دیگه ی اروپا هم بزنین، چیزای جالبی داره.
  اختیارات رئیس جمهور فرانسه رو هم (طبق آخرین اصلاحیه قانون اساسی ۲۰۰۸) ببینین؛ جالبه، خیلی جالبه!

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: