وکیلانه » » حادثه نروژ، رونمایی از واقعیت
من در  RSS من در  Picasa من در  YouTube من در  گوگل پلاس من در  FriendFeed من در  توییتر من در  Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
حادثه نروژ، رونمایی از واقعیت
۴ام, مرداد ۱۳۹۰| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۷۰]

 

کم‌تمدن‌ترین اقوام روی زمین که فقط در دو جنگ جهانی رقم اعجاب آور بیش از ۷۰ میلیون نفر کشته را آفریدند، بعد از سال ۱۹۴۵ گرد و خاک جنگ را از خود تکاندند و دست‌های تا مرفق آغشته به خونشان را شستند و در کمتر از ۵۰ سال با توسل به قدرت و ثروت‌های چپاول شده،‌ چنان تاریخ جهان را تحریف کردند که آنان شدند آقابالاسر‌های ظریف و مامانی و نانازی و سایر ابناء بشر  تروریست وحشی یا زیردستان کاک‌سیاه‌ گرسنه و بدبخت!

چون در ذات تمدن سخیف قرون وسطایی‌شان، طبقه بندی اجتماعی نهادینه شده بود، ثروت‌های چپاول شده را برداشتند و شدند کشورهای پیشرفته، و ملل در استضعاف نگه داشته شده را جهان سومی یا با لطف در حال توسعه نامیدند!

همان تفکرات قرون وسطایی را با روکش خوشگلی از پیشرفته‌گی و البته در سطحی وسیع‌تر ادامه دادند و مدام مراقب بودند که این نقاب زیبا از چهره زشت‌شان کنار نرود تا اینکه ناگهان در بهت و ناباوری و در بدترین زمان ممکن نقاب از چهره کریه‌شان فرو افتاد! قلب اسکاندیناوی که ویترین زیبای‌شان بود با مهیب‌ترین صدای ممکن ترکید و بیش از ۹۱ نوجوان بی‌گناه، قربانی تفکرات قرون وسطایی شدند.

به نظرم اگر مردمان اروپا، لااقل به اندازه مردمان شمال افریقا به خودشان زحمت دهند، این فاجعه در کنار بحران اقتصادی و بحران سرقت اطلاعات می‌تواند آغازی باشد بر یک بیداری. اما این قضیه جوانب دیگری هم دارد که شاید بیشتر به ما مربوط شود :

۱) اگر یک  دختربچه خردسال که از تمام خانواده‌اش فقط یک دست‌ ِ عروسک‌ش باقی مانده، در غزه یا افغانستان یا عراق و حالا هم لیبی، سنگ ریزه‌ایی به سمت عاملان کشتار غیر‌نظامیان پرتاب کند، می‌شود تروریست ِ مسلمان ِخطرناک. اما اگر یک جوان مو قشنگ مسیحی، پرورش یافته در تمدن غرب و تحت تاثیر راست‌گرایان ضدمسلمان، بیش از ۹۰ نوجوان هم‌وطنش را سلاخی کند می‌شود عامل کشتار یا نهایتاً مرد دیوانه!

۲) انگیزه انفجار و کشتار بی‌رحمانه نوجوانان بی‌گناه هم‌وطن، می‌تواند واکنش طبیعی (!) به رشد مهاجرت و نماز‌خواندن در اماکن عمومی باشد و در واقع حالا که کار مسلمانان نبوده، واکنش به کار مسلمانان می‌تواند باشد. اما در حوادث دیگر هرگز کسی سوال نمی‌کند می‌تواند واکنش به سیاست‌های چه کسانی در خاورمیانه باشد.

۳) هر حادثه‌ایی هر چند کوچک، آنقدر زیر ذره‌بین برده می‌شود تا نتیجه گیری شود که “شدت حادثه نشان می‌دهد از توان یک نفر خارج، و پای یک دولت یا گروه در میان است”. اما انفجار بمب به آن بزرگی در مرکز اسلو و بعد کشتار نوجوانان در جزیره‌ایی آنسو‌تر،‌ فقط کار یک نفر دیوانه بوده و هیچ ارتباطی با نوشته‌هایش در خصوص راست‌گرایان و بنیاد گرایی مسیحی ندارد!

۴) حقوق متهم بر هرچیزی ولو امنیت جامعه مقدم است، اما این نسخه‌شفابخش تنها برای جهان سوم است و فقط کشورهای پیشرفته حق دارند تشخیص دهند جهت حفظ امنیت، باید دادگاه پشت درهای بسته باشد تا اظهارات متهم باعث تحریک سایرین نشود.

۵) کشورهای اسکاندیناوی پیشرفته ترین و کارآمدترین نظام حقوقی را دارند که مجازات‌های آنها فقط بر مبنای بازدارندگی‌ است. برای انفجار بمب و کشتار ۹۱ نوجوان فقط ۲۱ سال زندانی، یعنی هر قتل حدود ۸۲ روز بازداشت و بعد آزادی در سن ۵۳ سالگی.دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: