وکیلانه » » روشنگری یا اشاعه فحشا و تجاوز به حریم شخصی ؟!
من در  RSS من در  Picasa من در  YouTube من در  گوگل پلاس من در  FriendFeed من در  توییتر من در  Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
روشنگری یا اشاعه فحشا و تجاوز به حریم شخصی ؟!
۶ام, تیر ۱۳۹۰| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۴۰]

# در درستی چیزی که می‌خواهم نگارش کنم، تردید ندارم و مدت‌هاست که فکر نوشتن در مورد این موضوع، یکی از دغدغه‌های ذهنم شده بود، اما صبر کردم تا موقعیت مناسبی پیش بیاید؛ چون به نظرم گاهی یک موضوع فی‌نفسه حق است اما بیان آن در شرایط خاصی، ناحق می‌شود.
موضوع این است : به خوبی دریافته‌ایم که نقادی دقیق و صریح و حتی گاهی هم مچ‌گیری، عاملی است لازم برای پیشرفت جامعه، اما متاسفانه چیزی را که یا بلد نیستیم و یا به شدت بدآموخته‌ایمش، روش نقد است! اگر نقد را در راستای امر به معروف و نهی از منکر بدانیم، باید هم شرایط این فریضه (مثل عدم ایجاد مفسده) را رعایت کنیم و هم مراتب آن را. قبلا در مورد تفاوت‌های نق با انتقاد اینجا (+) چیزی نوشتم، اما الان منظورم مشخصاً روی یک مورد خاص است.

# می‌خواهند نسبت به وضع حجاب جامعه تذکر بدهند، برمی‌دارند یک مشت عکس از بدحجاب‌ها می گیرند و با تیتری آنچنانی در سایبر منتشر می‌کنند که وااسلاما؛ واانقلابا؛ واگشت‌ ارشادا؛ در همان دقایق اول، می‌شود پربازدیدترین مطلب سایت، و در اسرع وقت در سایر سایت‌های وابسته یکی یکی بازنشر می‌شود و یکی دو روز بعد همین عکس‌ها سر از سایت‌های پورنو درمی‌آورد! نیاز است توضیح بدهم دیگر جزئیات مفاسد اینگونه عکس‌ها را؟
از آن بدتر، طبیعتاً اکثر این عکس‌ها به صورت مخفی تهیه شده و با اندکی تار کردن و بعضاً حتی بدون همان اندکی تار‌کردن، روی نت پخش می‌شود و افسوس که یک نفر نیست، گوش این آقایان را بگیرد که چرا به حریم شخصی افراد تجاوز می‌کنید؟! جالب اینجاست که دلیل می‌آوردند کدام حریم شخصی؟، اینها که در خیابان و انظار عمومی بوده. مسالهُ! اجازه هست از خانواده‌ی خودتان که در خیابان تردد می‌کنند هم عکس تهیه شود و روی نت قرار بگیرد؟

# آری اینچنین است وضعیت نقادهای ما، می‌خواهند ابرو را درست کنند، می‌زنند چشم را هم کور می‌کنند. البته این فقط مخصوص به این عکس‌ها نیست، بلکه دایره‌ی وسیعی را شامل می‌شود، مثلا گاهی اسمی از فردی برده می‌شود و فعلی به اون نسبت داده می‌شود در حالی که هیچ اطمینان قاطعی وجود ندارد که آن عمل از چنبن فردی صادر شده باشد؛ یا چه نیازی است مطلبی که در مورد هاشمی می‌نویسی حتما مزین به عکس‌ آن دختران باشد که هاشمی ۲۰۰۷ را حمل می‌کنند؟ یا آیا لازم است برای نقد یک قضیه که اتفاق افتاده به تمامی جزئیات آن پرداخت؟
به هر حال به نظرم باید کمی بیشتر به این مسائل توجه کنیم تا اگر کاری از پیش نمی‌بریم لااقل گل به خودی هم نزنیم!

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــبعدازنوشتــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
باز آخر ماه شد و کمبود پهنای باند، امیدوارم سایت داون نشه، اما اگر شد طبیعتاً تا پنجشنبه که اول ماه هست و خود به خود شارژ میشه، ادامه خواهد داشت.دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: