وکیلانه » » سخن و سکوت !
من در RSS من در Picasa من در YouTube من در گوگل پلاس من در FriendFeed من در توییتر من در Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
سخن و سکوت !
۱۸ام, اردیبهشت ۱۳۹۰| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۳۱]


حضرت علی (ع) می‌فرمایند : “ نه سکوت دانشمند سودی دارد؛ و نه سخن گفتن جاهل!

# توضیح اینکه خدای متعال از آنها که می‌دانند و آگاهی دارند پیمان گرفته که در برابر انحرافات و کج‌روی ها، ستم‌ها، حق کشی‌ها و سمپاشی‌های دشمن سکوت نکنند و با منطق و بیان گرم و مستدل خویش، به روشنگری بپردازند. حتی در روایات، تعابیر بسیار تندی در حد “لعنت الهی” به علمایی شده که هنگام ظهور بدعت‌ها سکوت اختیار کنند. :
قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ( صلى الله علیه و آله ) : ” إِذَا ظَهَرَتِ الْبِدَعُ فِی أُمَّتِی فَلْیُظْهِرِ الْعَالِمُ عِلْمَهُ ، فَمَنْ لَمْ یَفْعَلْ فَعَلَیْهِ لَعْنَهُ اللَّهِ

# در مقابل اما ،گاهی دستور به سکوت داده شده. قرآن کریم تصریح دارد : چیزى را که بدان علم ندارى دنبال مکن زیرا گوش و چشم و قلب همه مورد پرسش واقع خواهند شد!

# از روایت و آیه‌ی فوق استفاده می‌شود که نه “سکوت” برای “همه کس” و “همه جا” ارزش محسوب می‌شود و نه سخن گفتن برای “همگان” در “همه مکان”. بلکه “سخن گفتن” و “دم فرو بستن” از امور نسبی هستند که نسبت به “افراد” و “زمان‌ها” و “مکان‌ها” سنجیده می‌شود.
چه بسا سخن گفتن شخصی از مهمترین واجبات و سخن گفتن دیگری از بدترین محرمات باشد! و چه بسا سکوت انسانی در مکانی عبادت و سخن گفتن همان انسان در مکانی دیگر گناه شمرده شود !

# بنابراین مومنِ عاقل و هوشیار کسی است که اولا در هر موضوعی که قصد سخن گفتن دارد اطلاعات کافی کسب کند و ثانیاً موقعیت شناس باشد. در غیر این صورت سکوت کند !  البته بچه‌های بالا (!) که این روزها الاماشالله تعدادشان در نت رو به فزونی است و از اخبار پشت پرده خبر دارند طبیعتاً از این قاعده مستثنا می‌باشند :)

# در این روزها که بازار ولایت‌مدارن ِ ورژن ۹۰ بسیار داغ است ، می‌توانستم این پست را (که برگرفته از تقریرات درسِ استاد عزیزی است) بسیار واضح‌تر و عینی‌تر بنویسم، اما اینگونه بهتر است چون بجای مصداق می‌تواند ملاک باشد!

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــبعدازنوشتــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
امام خامنه ای: “ایشون(آقای مطیعی) از برکات و رویش های انقلاب هستند. اون چیزی که ما از مداحی سراغ داریم دقیقا همین چیزی بود که ایشون امروز اجرا کرد”.۳۱ دیدگاه برای “سخن و سکوت !”

 1. ن.خ گفت:

  سلام خدمت اهالی خوب حزب الله و مدیریت محترم
  این روزها به قول شما ورژن ۹۰ ولایتمداران مد شده.بچه های بالا هم که روز به روز در حال افزایش هستند.
  یه سوال ساده از اونهایی که این روزها نطقشون بی نهایت باز شده.(همون ورژن ۹۰ ها)به نظرتون مخاطب صحبتهای آقا در جمع مردم فارس و بعد از اون صرفا مردم کوچه و بازار بودند؟

  [پاسخ]

 2. سلامم
  عالی بود

  یادم افتاد به این کلام مولای مطهرمان که
  بصیرت گاهی یعنی گفتن و گاهی یعنی نگفتن

  [پاسخ]

 3. عبدالله گفت:

  یا وارث
  سلام.
  چه قدر پست های حسینیه آرامش بخش اند.
  دلیل و سندی محکم تر از آیات و روایات نیست و چه خوب و به جا بر صفحه ی حسینیه نقش می بندند.
  خوب است که تفکر را به مخاطب می دهید تا در میان هزاران ماجرای روزانه اش جستجو کند این کلام ها را.
  پیروز و سلامت باشید.
  یا حق

  [پاسخ]

 4. AbiusX گفت:

  اولش فکر کردم شما هم می‌خواید مثل دوستان به شایعات بی بنیان دامن بزنید و به اصطلاح «جو خبری هست» گرفته‌تان.

  ولی خوشحال شدم که از قافله جدایید.

  [پاسخ]

 5. سلام و شب بخیر
  پایان نیایش ۱۹
  اى خداوند،بارانى برسان آن سان که آبها از تپه‏ها روان دارى وچاهها از آبها پر سازى و رودها به خروش آرى و نباتات برویانى و درهمه شهرها ارزانى پدید آرى و چارپایان و مردمان به تن و توش آرى وبراى ما خوردنیهاى خوش و گوارا کامل گردانى و کشته‏هاى مابرویانى و پستانهاى ستوران پر شیر سازى و بر نیروى ما نیرویى دیگرافزایى.

  اى خداوند،سایه ابر بر ما باد سموم مگردان و خنکى‏اش را شوم‏منماى.چنان مباد که به جاى باران بر سر ما سنگ ببارد و به جاى آب‏شیرین و گوارا آب تلخ و شور.

  بار خدایا،بر محمد و خاندانش درود بفرست و ما را از برکات زمین وآسمانها روزى ده.انک على کل شى‏ء قدیر.

  [پاسخ]

 6. عبدالله گفت:

  یا وارث
  مومنِ عاقل و هوشیار کسی است که اولا در هر موضوعی که قصد سخن گفتن دارد اطلاعات کافی کسب کند و ثانیاً موقعیت شناس باشد. در غیر این صورت سکوت کند !
  بر هر نفسی تفکری واجب گردد که کنون جای سکوت است یا سخن؟
  چه نفس ها برفت بی تفکر و بی شکر !
  و شاید شکر این نفس کشیدن ها هم همین تفکر باشد!
  یا حق

  [پاسخ]

 7. عبدالله گفت:

  یا وارث
  زمان: قبل از ظهر ۲۱ تیر ۱۳۵۹/ ۲۹ شعبان ۱۴۰۰
  مکان: تهران، جماران‏
  موضوع: شکست ناپذیرى لشکر اسلام‏
  حضار: نمایندگان سازمان پیشمرگان مسلمان کُرد
  بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏
  شکست ناپذیرى لشکر اسلام‏
  من از این جوانهاى پیشمرگ که براستى اثبات کردند که فداکار اسلام هستند و لشکر پیغمبر اسلام هستند، تشکر مى‏کنم. من به شما علاقه دارم؛ علاقه یک مسْلم با مسْلم و یک پدر با فرزند، و شما را دعا مى‏کنم. از وقتى که شما قیام کرده‏اید در مقابل اشرار و در مقابل اشخاصى که مى‏خواستند نهضت اسلامى را سرکوب کنند، من از شما با تمام قوا هم پشتیبانى و هم دعا کردم. خداوند شما را ان شاء اللَّه براى اسلام حفظ کند، و شما جوانها را در پیشگاه خداى مقدس، خداى بزرگ آبرومند کند. شما مى‏دانید که ما غرضى در این مسائل نداشتیم جز اینکه حکومت جبار برود تا به جاى او حکومت اسلام برگردد. اینهایى که در طول این مدت، چه در کردستان و چه در جاهاى دیگر، با این نهضت مقابله کردند، اشخاصى بودند که از اسلام اطلاعات نداشتند، و نمى‏خواستند حکومت اسلام برقرار باشد. شما از طرز و شیوه حرکات اینها بهتر مى‏دانید که عمال غیر بودند. از کیفیت سلاحهایى که داشتند شما دیدید که این سلاحها از کجا مى‏آمد. شما محکم و مستحکم باشید که براى اسلام دارید کار مى‏کنید. شما مثل سربازهاى صدر اسلام هستید. شما با کى از اینکه شکست بخورید نداشته باشید؛ براى اینکه، براى لشکر اسلام هیچ وقت شکست نیست. شهادت شکست نیست، پیروزى هم شکست نیست.
  شما یا پیروز مى‏شوید یا شهید، در هر دو جهت پیروزى با شماست. و من امیدوارم که این ریشه‏هاى فساد که یک مقدارى از آنها از رژیم سابق هستند، و یک مقدارى هم از این‏ افرادى هستند که الهام از خارج مى‏گیرند، نتوانند کارى انجام بدهند.
  شما دیدید در این دو- سه روزى که گذشت بنا بود یک کودتایى «۱» مثلًا همه طرفه بکنند. خداى تبارک و تعالى با ما همکارى کرد و کشف شد، و بسیارى از این خیانتکاران گرفتار شدند، و بسیارى از آنها را در تعقیبشان هستند. و باندهایى هم که داشتند ان شاء اللَّه کشف مى‏شود. و خداى تبارک و تعالى با شماست، و چهره‏هاى نورانى اسلام در هر جا که هستید براى اسلام خدمت مى‏کنید. ان شاء اللَّه این حکومت اسلام مستقر بشود تا دنیا بداند که حکومت اسلامى یعنى چه. خداوند ان شاء اللَّه به شما توفیق عنایت کند و در همه جهات موفق باشید. و ما امیدواریم که کردستان را قبل از اینکه به جاهاى دیگر عنایت شود، به آنجا عنایت شود، و دولت اسلام هم بنا بر همین دارد که کردستان را ان شاء اللَّه آباد کند، و مثل سابق نباشد که حرف بود و خرابى. امیدوارم که این دفعه دیگر حرف نباشد، و همه جهات مملکت اصلاح بشود. ان شاء اللَّه خدا به شما جوانها سلامتى عنایت کند و خدا شما را براى اسلام ذخیره قرار بدهد و موفق و مؤید کند.
  و السلام علیکم و رحمه اللَّه و برکاته.

  [پاسخ]

 8. عبدالله گفت:

  یا وارث
  مردان مردی که به خاطر امنیت و استقلال من امروز در کنج خانه ای حبس ابدند…
  مظلومیت فریاد می زند
  اتوبوس های حکومتی کجایید؟؟؟؟
  یا حق

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۲۳:۴۸:

  یادمه کوچیک بودیم با بچه‌های مسجد دور هم جمع شدیم که مثلا کدوم نوع شهادت سخت تره. یکی می‌گفت با گلوله‌ی مستقیم توپ ، یکی می‌گفت با شیمیایی، یکی می‌گفت اسارت از همه سخت‌تره و خلاصه منم مثلا فکر می‌کردم سخت‌تر از همه غواص هست .
  این اواخر هم فکر می‌کردم جانباز شیمیایی خیلی سخته اما مدت‌هاست به این نتیجه رسیدم هیچ چیز سخت تر از شهادت به مرگ تدریجی نیست …
  اعصاب و روان شهیدی است که روحش به شهادت رسیده …

  [پاسخ]

  شیلّر پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۹ام, ۱۳۹۰ ۲۳:۳۴:

  سلام اقای صفا.
  با نظر شما کاملا موافقم.نمیدونم چه تعداد از این عزیزان رو دیدین؟باهاشون بودین یا نه؟بیمارستان روان پزشکی سعادت آباد رو که داخل میشی برای چند ساعت یادت میره که کی هستی؟داری چه کار میکنی؟اصلا زنده ای یا مرده؟؟؟؟
  وقتی بر میگردی چند روز خودت نیستی.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۹ام, ۱۳۹۰ ۲۳:۵۵:

  علیکم الســـلام بزرگوار
  نمی‌دونم بگم درد خودشون بیشتره یا خانواده شون …
  یعنی ….

  [پاسخ]

 9. عشقستان اسماعیل گفت:

  سلام علیکم
  غرض زدن حضوری بود که حاصل شد
  متن ها و کامنت ها را خواندم ولی فعلا نمی توانم بیشتر از این بنویسم
  التماس دعا

  [پاسخ]

 10. ن.خ گفت:

  سلام خدمت اهالی خوب حزب الله و مدیریت محترم
  قسمت دوستان من(بلاگ چرخان)مشکل پیدا کرده؟تا چند روز قبل که درست بود.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۹ام, ۱۳۹۰ ۲۳:۵۴:

  سلام
  این وصل هست به گودر بنده و قطع و وصلش از اون لحاظه

  [پاسخ]

 11. سلام و شب خوش
  نیایش بیستم صحیفه سجادیه

  .دعاى آن حضرت است در طلب اخلاق ستوده و افعال پسندیده.

  بار خدایا،درود بفرست بر محمد و خاندانش و ایمان مرا به‏کامل‏ترین درجات ایمان و یقین مرا به برترین مراتب یقین و نیت مرا به‏نیکوترین نیتها و عمل مرا به بهترین اعمال فرا بر.

  اى خداوند،به لطف خود نیت مرا از هر شائبه مصون دار و به رحمت‏خود یقین مرا استوار گردان،و به قدرت خود فساد مرا به صلاح بدل‏نماى.

  بار خدایا،درود بفرست بر محمد و خاندانش و مرا از هر کار که‏پرداختن به آن از پرداختنم به تو باز مى‏دارد،بى‏نیاز گردان و به کارى‏بر گمار که در روز باز پسین از من خواهى و روزهاى عمر مرا در کارى که‏مرا براى آن آفریده‏اى مصروف دار و مرا بى‏نیاز فرماى و در روزى برمن بگشاى و به نگریستن به حسرت در مال و جاه کسان گرفتار مساز وعزیزم دار و به خود پسندى دچارم مکن.مرا به بندگى خودگیر و عبادتم‏را به عجب و غرور تباه مکن.و بر دست من،در حق مردم کارهاى خیرجارى کن و کارهاى خیر من به شائبه منت نهادن بر خلق خداى میامیز واز اخلاق متعالى بهره‏ورم دار و از نازش بر خویش در امان.

  بار خدایا،درود بفرست بر محمد و خاندانش و هر گاه مرا درنظر مردم به درجتى فرا مى‏برى به همان قدر در نفس خود خوارم گردان‏و هر گاه مرا به عزتى آشکار مى‏نوازى به همان قدر در نفس خود ذلیل‏گردان.

  [پاسخ]

 12. ایمان گفت:

  بسم الله
  سلام و عرض ادب و ارادت بسیار بر اهالی حزب الله
  و علی الخصوص صاحبخانه عزیز

  باید بگردم ببینم چه کردم که کم تر می رسم در حسینیه نظر بذارم ولی سر زدنمان کم نشده است خداروشکر.

  ارادت
  یاعلی

  [پاسخ]

 13. ایمان گفت:

  بسم الله
  یک سوال:
  این جمله حضرت آقا درباره آقامیثم مطیعی رو از کجا شنیدید؟ تو سایت آقا هست؟
  در هر صورت خوش به حالش….

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱۹ام, ۱۳۹۰ ۲۳:۵۷:

  سلام اخوی
  این رو بچه‌ها حضوری شنیده بودن و موثق هست البته فکر نمی‌کنم در سایت باشدش. در کل به قول شما خوش بحالش.

  [پاسخ]

 14. عبدالله گفت:

  یا وارث
  سلام علیکم و رحمه الله و برکاته.
  عطف به روزنوشت قاعده سلام.
  دو تذکر(اول به خودم)
  اگر قرار رو فراموش کردم تا یادم اومد پاش وایسم.یادم باشه شیطون هم حرف الکی زیاد می زنه هااااا.
  برای چله گرفتن هر صبح و شب به خودم تذکر بدم و حساب و کتاب کنم.
  التماس دعا
  یا حق

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۰ام, ۱۳۹۰ ۰۰:۰۱:

  سلام و عرض ادب
  یه استفاده کنم از نظر شما و انزجار خودم رو اعلام کنم از عادل خان و همه‌ی دار و دسته‌ی این بچه پررو .
  یعنی واقعا اینقدر ما باید …..
  لا اله الا الله
  هیچی نگیم بهتره …

  [پاسخ]

  ن.خ پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۰ام, ۱۳۹۰ ۰۰:۱۰:

  چه خبره تو نود؟من امشب ندیدم.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۰ام, ۱۳۹۰ ۰۰:۱۲:

  ساده‌اس
  ناصرحجازی به مملکت توهین می‌کنه .
  دو هفته بعدش ، نظرسنجی پربیننده ترین برنامه‌ی همین مملکت میشه دلیل محبوبیت این فرد؟
  یکی از گزینه‌ها هم صراحت لهجه !!!!

  [پاسخ]

  ن.خ پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۰ام, ۱۳۹۰ ۰۰:۱۵:

  خب معلومه عادل خان باید ذوق کنه.کیف میکنه وقتی یکی بد میگه.خیلی چیز عجیبی نیست.اگر بیننده تقریبا همیشگی نود بودید هضم این مسابقه براتون راحت تر بود

  [پاسخ]

 15. محمد گفت:

  آقای صفا ، اینروزها که دولت به جن گیری متهم شده است جلبکها بصیرت مولای مطهر را با موسوی مقایسه میکنند و خطبه ۲۹ خرداد را زیر سوال میبرند و همه میدانیم که زیر سوال رفتن این خطبه به معنای زیر سوال رفتن وقایع سال ۸۸ است .

  چه جوابی به آنها بدهیم ؟؟؟

  چه کنیم از دست دوستانی که جاهلانه به این اتهام دامن میزنند و نمیفهمند که این اتهام یعنی چه ؟
  نمیفهمند که این اتهام دشمنی با دکتر نیست ، دشمنی با حضرت ماه است ….. .

  ———————————-

  به آنها چه بگوییم ؟؟
  بگوییم دوستان ما دروغ میگویند یا … ؟؟؟

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۰ام, ۱۳۹۰ ۰۰:۴۴:

  این سوال رو بهتره از جناب آقای شریعتمداری و دوستانشون پرسید.
  روحیه‌ی اینکه کیهان مثل امروز معذرت خواهی می‌کنه قابل ستایش هست، اما مومن سعی می‌کنه اشتباه نکنه تا نیاز نباشه معذرت هم بخواد !

  سبزها هم به نظرم نیازی به جواب ندارن، اینا از هیچ، مساله می‌سازن، چه رسه به الان که دوستانی جاهلانه گزک هم دادن دستشون.

  [پاسخ]

 16. سرباز گفت:

  سخنرانی عالی، مختصر و مفید:
  ۸ سوال یک تاریخدان درباره مشایی
  http://www.rajanews.com/detail.asp?id=88230

  [پاسخ]

 17. مهاجر گفت:

  سلام علیکم
  بسیار متن متقن و مفید و لازمی بود.
  ما انسانها گاه میشود که مقتضیات زمان و مکان را فراموش میکنیم و میچسبیم به یک شکل از عمل و همیشه آن را تکلیف میدانیم. اما یادمان باشد بر مومنی که شرایط روزه گرفتن را دارد واجب است روزه بگیرد و آنکه روزه برای سلامتش ضرر دارد اگر روزه بگیرد مرتکب حرام شده است.
  همین

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۰ام, ۱۳۹۰ ۱۴:۵۴:

  سلام
  مثال جالبی بود . حالا کسی که روزه گرفتنش به حال جامعه مضر باشه دیگه حرام اندر حرام است.

  [پاسخ]

 18. […] مطلب مرتبط: . سخن و سکوت […]

دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: