وکیلانه » » برنامه‌ی من برای نهی از منکرِ مامورانِ گشت‌ارشاد
من در RSS من در Picasa من در YouTube من در گوگل پلاس من در FriendFeed من در توییتر من در Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
برنامه‌ی من برای نهی از منکرِ مامورانِ گشت‌ارشاد
۱۹ام, خرداد ۱۳۹۱| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۹۸]

# خودم را جای مردِ محترمی می‌گذارم که با خواهر، همسر، یا مادرِ محترم‌ش در حال قدم زدن در خیابان است. مردِ مسلمانی که طبیعتاً نه خودش و نه خانواده‌اش معصوم نیستند و قرار هم نیست معصوم باشند. اما آدم‌های محترمی هستند که تا حد امکان مراقب رفتار‌های اجتماعی خود هستند و برای خود شخصیت دارند. ناگهان سر راه‌شان مثلاً در پارک دانشجو، چند فردِ نظامی ظاهر می‌شوند.

خانمِ‌‌ همراه را به کنار فرا می‌خوانند. احیاناً توجه چندین و چند ره‌گذر به این خانمی که توسطِ نظامی‌ها به کناری فراخوانده شده جلب می‌شود. بین آن افرادِ نظامی و خانم گفتگویی رخ می‌دهد. به هر علت خانمِ محترم جلوی چشمان آن‌همه ره‌گذر و آقای همراه‌ش تحقیر شده و به سمتِ ون سوق داده می‌شود. کوچک‌ترین مقاومتی از سوی خانم مساوی است با برخورد فیزیکی و آقای همراه که من خودم را جای او گذاشته‌ام دارد این تصویر را نگاه می‌کند!
نمی‌دانم درست است یا غلط‌ ، ولی بدون شک من اگر جای چنین آقایی باشم یک دندان سالم در دهان آن نظامی‌ها باقی نخواهم گذاشت ولو اگر به قیمت جانم تمام شود.

# خودم را جای یک دختر ۱۹ ساله قرار می‌دهم. یک دخترِ مسلمانِ معمولی از یک خانواده‌ی معمولی ایرانی. دختری که در کودکی، سال سوم دبستان در مدرسه برای‌ش جشن تکلیف گرفته‌اند. با ذوق و شوق باحجاب شده، بعد از جشن تکلیف‌ش سعی کرده حجاب درست و درمانی داشته باشد اما نگاه‌های سنگین و تمسخر‌های گاه و بی‌گاه نگذاشته. در سن ۱۵ سالگی معلم کلاسِ زبان‌ش به او گفته: “مگه اومدی امام‌زاده که اینجور چادر زدی؟” بچه‌های کلاس هم به او خندیده‌اند.

دوست داشته چادر داشته باشد، اما تحمل نگاه‌های سنگینِ دخترهای دبیرستانشان را نداشته است، او با چادر‌ احساس بی‌کلاسی می‌کرده. متلک‌ها در خیابان خسته‌اش کرده‌اند. مانتویی شده. یک مانتویی پوشیده. عفیف‌تر از دخترانِ روی پرده‌ی سینما. سال آخر دبیرستان هم وقتی سریال نرگس پخش می‌شده، خدا را شکر کرده که دیگر چادری نیست! همه چیز دارد او را به سمت دوری از حجاب سوق می‌دهد.

اوائل چند مانتوی درست و حسابی پیدا می‌شده بپوشد، اما حالا دورِ تهران را ده دور گشته، یک مانتوی درست و حسابی پیدا نکرده و این‌همه فشار و عدمِ‌ کمترین مشوق باعث شده  ترجیح بدهد همرنگ جماعت بشود یا شاید هم احیاناً کمی شل حجاب شده.
حالا در حال قدم زدن است، در پارک دانشجو، جایی که وقتی ۱۲ سال‌ش بود با چادر از آنجا گذشته و چند متلک از این و آن به خاطر چادرش دشت کرده بود. دارد کمی تند قدم بر‌می‌دارد تا برسد و نمازِ عصرش قضا نشود، یک‌هو همان چند نظامی جلوی راه‌ش سبز می‌شوند! قرار است بازجویی بشود، در همان‌جا! جلوی چشم آنهمه آدم. این بار به‌خاطر عدم پوشش مناسب…

من اگر جای این دختر بودم پس از این اتفاق یک دندان سالم در دهان خودم باقی نمی‌گذاشتم اگر یک‌بار دیگر فکر چادری شدن هم به ذهن‌م خطور می‌کرد! هر چادری را هم که می‌دیدم زیرلب فحشِ آبداری نصیب‌ش می‌کردم.

خودم را جای… نه همین دو مورد کافی‌ست. این‌ها و ‌ده‌ها بدتر از این‌ اتفاقاتی است که روزانه در حال وقوع است. اتفاقات ناگواری برای خواهر، مادر، همسر و دخترانِ سرزمین ما. بانوانی که حداکثر مثل تمامی انسان‌ها در موضوعی مرتکب اشتباه شده اند، با این تفاوت که به بدترین وضع ممکنه با آنها برخورد می‌شود. برخوردی که شاید تا ابد آنها را نسبت به موضوع حجاب بدبین می‌کند. برخوردی که آنها را به خاطرِ یک اشتباه به یک ضدانقلاب تبدیل می‌کند.

بارها دلایل مخالفت‌م با امثالِ طرح‌های گشت ارشاد را نوشته‌ام.(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+). به نظرم این طرح با این نحوه‌ی اجرا‌‌‌‌‌‌ کمکی به افزایش سطح عفاف در جامعه که نمی‌کند هیچ، باعث ده‌ها مورد آسیب هم می‌شود و در حال حاضر هیچ چیزی بیشتر از این “ون‌های نیروی انتظامی” در حال خیانت به “حجاب” نیستند.

به نظرم دیگر فقط نوشتن درباره‌ی این موضوعات هم کافی نیست. چون ظاهراً هیچ گوشِ شنوایی وجود ندارد. پس مجبوریم صدای فریادمان را کمی بلند‌تر کنیم. در واقع مجبور هستیم وقتی گوشی نمی‌خواهد بشنود که با این طرح دارد آبروی اسلام و مسلمانی را می‌برد و یک بانوی کاهل‌حجاب را تبدیل می کند به یک ضدانقلاب، برویم کمی جلوتر و درِ گوشش حرف بزنیم تا شاید تاثیری داشت. برای اینکه ما مسلمان هستیم، نهی از منکر در دین ما واجب است. وقتی می‌بینیم جلوی چشمانمان دارد یک خیانت به اسم اسلام صورت می گیرد شاید وظیفه داشته باشیم تذکر بدهیم تا یا قانع شویم این کار صحیح است یا مبتکران این طرح قانع شوند این کار غلط است.

من نمی‌توانم به کسی توصیه کنم، اما به نظرم می‌رسد برای خودم کارِ سختی نباشد که از فردا اولین باری که با ماموران گشت ارشاد برخورد داشتم خیلی محترمانه از آنها درخواست می‌کنم اگر امکان دارد‌ و اگر صلاح می‌دانند به چند سوالِ ساده‌ی من پاسخ بدهند. چند سوالِ ساده که مثل خوره افتاده‌اند به جانم…

پـــ نـــ :
پس از انتشار این مطلب دو نفر از دوستان عزیز اطلاع دادند که همین سوال از ماموران؛ قبلاً باعث بروز مشکلات زیادی برای آنها شده.! بنابراین جداً از دوستان تقاضا دارم تحت هیچ شرایطی وارد این مساله نشده تا خدای نکرده دچار مشکل نشوند. شاید ماموران هم حق داشته باشند چرا که مامور به وظیفه هستند و این سوال باید از تکلیف کنندگان پرسیده شود تا اگر قابل دانستند پاسخ بدهند.۹۸ دیدگاه برای “برنامه‌ی من برای نهی از منکرِ مامورانِ گشت‌ارشاد”

 1. رضا.د گفت:

  جناب صفا! این کار شما خطرناکه و حتماً دردسر به همراه داره
  از من گفتن بود…

  [پاسخ]

 2. محسن گفت:

  عمق فاجعه از این ها بیشتر است.مردمی که هویت خود را گم می کنند!چگونه؟ اجازه دهید بگوبم:
  می دانید مردم بیشترین الگو را از کجا بر می دارند؟ بی شک رسانه تصویری که زبان مادری دارد بسیار موثر است.ولی پس از انقلاب یک پارادکس عجیب به وجود امد.چیزی که نه تنها بهبودی را باعث نشد بلکه مشکلات بسیاری را درست کرد.رعایت حجاب بر اساس عقاید مذهبی و یا اجتماعی که در ایران هم وجود داشت و در خانواده ها همیشه خانم های چادری وجود داشتند تبدیل به نوعی رعایت قانون گردیدو اینجا دیگه برای مردمی مسلمان که موضع گیری مذهبی سیاسی مانند شما را ندارند ولی انها را محترم نامیدیدتبدیل شد به اجبار.و این در حالی است که در
  کشورهای مسلمان دیگر چنین وضعیتی نیست.
  اجبار در پشت یک مورد فرهنگی باعث روی گرداندن مردم می شود.
  خیلی ها موضع گرفتند.حتی یادمان رفت که در خانواده خانم های
  باحجاب داشتیم؟!!!عقب رفت!!!!تعیین کردن یک مرز!!
  باید جلوی تندروی ها گرفته می شد.یکی از مشکلاتی که مذهب با ان همه خوبی ها که دارد در این مواقع به جای می گذارد جلوگیری از گفتگو وبحث است.به خصوص وقتی که مذهبی ها تندرو باشند.

  [پاسخ]

 3. بابک گفت:

  برادر امیدوارم بجایی نرسی که بفهمی تو هم یک بازیچه ای….
  امیدوارم نفهمی که تو تا وقتی خودی هستی که با اهداف اونا موافق باشی وقتی مخالفت کنی می شی ضد سیستم.
  اینا نیروهای خودسر نیستند دستور از بالا می گیرن…
  احتمالا این بالا خیلی بالاست….
  ……………………………………………………..
  این نظر شخصی منه
  دلیل اصلی اینگونه برخوردها ظاهر سازیه
  چطوری می توان روی ظاهر یک جامعه فهمید که گرایش دینی اونا اسلامه؟
  وقتی بیشتر زنان جامعه بدحجاب بشوند
  آیا این نشانه اسلامی بودن اون جامعه هست؟حتی اگر این زنان اهل دین و اهل نماز باشند…

  [پاسخ]

  آذرخش پاسخ در تاريخ خرداد ۲۰ام, ۱۳۹۱ ۱۱:۱۱:

  چرا از هر چیزی سواستفاده می کنید و اینجوری می‌گید؟
  وظیفه هر کسی هست که اگه کاستی تو جامعه اش می بینه انتقاد کنه. انتقاد سازنده نه از روی کینه.
  دلیل هم نمی شه هر کسی انتقاد کرد ضد نظام شده باشه یا فهمیده باشه بازیچه اس.
  فهمیدن این موضوع زیاد سخت نیست

  [پاسخ]

 4. سهند گفت:

  آقا دمت گرم… والله که راست گفتی. بی خود معترض تراشی میکنن. بابا تابستونه ، حالا یه عده هم کاهل، این برخوردا هم باعث وهن کشوره که میگن مثلا بعد از ۳۰ سال هنوز باید ون بیارن واسه حجاب، یعنی خوراک تبلیغاتی واسه اونوریا. هم الکی معترض تولید میکنه، دختر ۱۵-۱۶ ساله که راه خونه و دانشکده و کلاس زبانشو به زور بلده ، پاشو باز میکنن به پلیس و… ، حداقل راجع به جوونها به یه تذکر بسنده کنن تا مشکل ایجاد نشه. اون دختر حتی اگه به اشتباهش واقف باشه و بدونه که بدحجابیش اشتباهه ، با این جور برخورد و خورد شدن غرورش جلو جمع بدتر جری میشه و تو دلش یه حس کینه و… میوفته… بابا دیگه خودمون جوونیم میدونیم این چیزا رو. مشتری واسه ضد انقلاب درست نکنید شمارو به خدا.

  [پاسخ]

 5. راحیل گفت:

  سلام…من با نظر شما مخالفم این کار به خودی خود صحیح است این کار امر به معروف و نهی از منکر است اما توسط چه نهادی و با چه برخوردی باید تغییر کند وگرنه اصل کار صحیح است…باید عده ای دولتی و یا مسئول امر فرهنگی بایستند با بد حجاب یا بی حجاب صحبت کنند، با شاخه گلی و با زبان نرمی و جمله درست و کوتاهی نهی از این منکر خانمان سوز و آخرت خراب کن بکنند…
  لطفا نظرتون رو راجع به نقد فیلمهای in time , iron sky بگید و رویکرد جدید وبلاگ اسویتا رو مطالعه و به من همفکری بدید…ممنونم ازتون..

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ خرداد ۲۰ام, ۱۳۹۱ ۰۰:۲۴:

  سلام و منم با اصل کار که امر به معروف و نهی از منکر با روش اسلامی هست موافقم، اما حرف روی نحوه‌ی اجراست.

  [پاسخ]

  آذرخش پاسخ در تاريخ خرداد ۲۰ام, ۱۳۹۱ ۱۱:۱۳:

  این اصل کاری که می فرمایید امر به معروف و نهی از منکر نیست.
  تیشه به ریشه نظام زدنه.
  امر به معروف و نهی از منکر وظیفه نیروی انتظامی نیست. وظیفه دستگاه های فرهنگیه که اول آموزش بدن. تبلیغ کنن حجاب رو. فلسفه حجاب رو جا بندازن. اینه امر به معروف و نهی از منکر نه برخورد نظامی با مسئله.
  اونم بدون اینکه یه کلمه فرهنگ سازی شده باشه. یک دقیقه برنامه در تبلیغ حجاب نداریم.
  فقط چند تا بنر مزخرف که خودش برعکس تبلیغ می کنه.

  [پاسخ]

 6. افق گفت:

  سلام
  خداقوت
  هیچ وقت با نوع عملکرد این گروه موافق نبودم و نیستم. نوعی بد دفاع کردنه. با تذکر موافقم. اما نه به قول شما تذکر نظامی. شاید هم من اشتباه می کنم. شاید راههای زیادی رفته شده و تنها راهی که مونده این راهه. ولی اثربخش نیست به نظر من که هیچ، مخرب هم هست. البته این نظر شخصی منه.

  [پاسخ]

  رضا.د پاسخ در تاريخ خرداد ۲۰ام, ۱۳۹۱ ۰۱:۳۱:

  @افق

  این مثال که یکی از رفقا قبلاً تو همین وبلاگ و زیر یه مطلب نوشته بود رو هیچ وقت یادم نمی ره، من لااقل به شخصه تمام حرفم اینه :

  یه بنده خدایی می گفت فرض کنید گروهی بخوان یه نهال بکارن، سه دسته بشن: دسته اول چاله بکنن، دسته دوم بذر بکارن، دسته سوم روش خاک بریزن. حالا اگه دسته اول و سوم کارشونو خوب انجام بدن ولی دسته دوم انجام ندن، چقدر کارشون مسخره می شه؟!!
  این طرح مبارزه با بدحجابی هم ماجراش همینه، مثل چاله کندن و پرکندنه، بدون بذر کاشتن!

  [پاسخ]

 7. برقبانی گفت:

  سلام دوست عزیز و بزرگوار
  امیدوارم حالتون خوب باشه و ما رو از دعای خیرتون محروم نکنید.

  با دو پست:(ویزای جهنم صادر شد!!!)

  و

  (مولودی و مداحی های کربلایی روح الله غیاثی)

  منتظر حضور و نظر گرمتون هستم.
  حجم فایل ها کم هستش حتما دانلود کنید و استفاده کنید.

  اللهم عجل لولیک الفرج

  ایشالله شهید شی.
  شهادت بنده ی حقیر
  التماس دعا

  [پاسخ]

 8. بسم الله

  صدا و سیما، چاقویی که دسته اش را هم بریده است!

  http://shahidekhoy.blogfa.com/post/62

  [پاسخ]

 9. بسم الله
  دوست عزیز
  این خانه از پای بست ویران است، مأموری که مسئول برخورد است مقصر نیست،کسی که دستور این کار را داده است باید در رفتارش تجدید نظر بکند.به قول رئیس جمهور کشورمان: به این فرزندانی که شما امروز انها را نقطه ی سیاهه این ملت میداند آیا تا به حال نَفَس پاکی به انها خورده است؟
  دوست عزیز همین دخترها و همین پسرها ۱۲ سال در مدارس ایران اسلالمی درس خوانده اند،مسئولینی که امروز دلسوز مردم شده اند! چرا انموقع به فکر اصلاح تفکر مردم نبودند؟

  [پاسخ]

 10. شیلّر گفت:

  سلام آقای صفا.
  به نظر من این کار ارشادیون اصلا صحیح نیست.چون تو مراتب نهی از منکر کجا از گشت ارشاد و برخورد بد این گروه ذکر شده؟
  گشت ارشاد فقط کارش پاک کردن صورت مسئله است.چون خانومی که مانتوی مناسب نه تو بازار می بینه نه توی تن الگوهای رسانه ایش؛چه کار کنه؟تو سینما تن ستاره ها؛تو باشگاه های ورزشی تن خانوم های ورزشکار؛خوب باورش میشه که پوشیدن مانتو ها ایرادی نداره.هنگام خرید مصادف میشه با زمان رای گیری و راهپیمایی ۲۲ بهمن و …باز میبینه که چه تحویل بازاریه.تازه میشن جزءکسانی که عجیب میهن پرست بودند و موافق نظام؛لاک ناخن خانومها دیده نمیشه؛رنگ موهاشون جلب توجه نمیکنه؛مانتوهای تنگ به چشم ماموران نمیاد.از برخوردهاشون نگم که نور علی نوره.قبول کنید طرف وهم زده میشه.
  یک هفته بعد از انتخابات میدان ها و خیابون های تهران؛خدا نصیب
  گرگ بیابون نکنه تذکر های این خانوم های به ظاهر نظامی رو.
  دید عقابی پیدا می کنند برای رصد همون مانتو ها؛لاک ها؛آرایش های روز انتخابات.
  نمیدونم دوستان اضطراب این خانوم ها رو دیدند موقعی که دارند سمت این ون های لعنتی میرند؟
  این خانوم میتونه دیگه از اسلام خاطره ای خوب داشته باشه.نمیتونه ! چون رفته عکس ازش انداختند،کد ملی ش رو ثبت کردند،شماره ی خونه ؛همراه همسر و پدر و… و …و…
  یعنی تو نیروی انتظامی پرونده ساختند براش.
  من عادت ندارم درباره چیزی که ندیدم حرف بزنم اما این صحنه هایی رو که گفتم دیدم.
  پس من؛ شیلر ! حق دارم دلِ خوشی از چادر نداشته باشم و فقط بسنده کنم به حجاب کامل بدون چادر.
  و بیخیال شم حرف هایی رو که پشت سرم میزنند.
  آقای صفای بزرگوار ما خیلی وقته که داریم واجبات دین رو بیخیال میشیم به اسم اسلام .

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ خرداد ۲۰ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۵۵:

  من معمولاً هرکجا در خصوص این موضوع صحبت می‌شه، تجربیاتِ تلخ افرادی رو که حرف می‌زنیم می‌شنوم. فقط تعجب‌م اینه که مدعیان این طرح آیا این‌همه بازخورد منفی رو واقعاً نمی‌بینن؟

  [پاسخ]

  شيلر پاسخ در تاريخ خرداد ۲۰ام, ۱۳۹۱ ۱۶:۳۰:

  ببینید من از بیرون گود برخوردها رو دیدم؛حالم اینجوریه و در مقابل گشت ارشاد موضع می گیرم؛وای به حال کسی که گرفتار این برخوردهای اشتباه شده.
  در ضمن مسئولین در این زمینه و مشابه این؛خود را به خواب زده اند.

  [پاسخ]

  رضا.د پاسخ در تاريخ خرداد ۲۰ام, ۱۳۹۱ ۱۶:۳۸:

  @شیلر

  البته ضمن احترام به شما فکر نمی کنم که این منطق درستی باشه که چون دیگران بد عمل کردن پس میشه حجاب اکمل رو کنار گذاشت. بله مانتو هم خوبه، ولی چادر بهتره. حالا حرفم سر این نیست که کدوم،‌ میخوام عرض کنم اون چیزی که امیرعلی تو متن گفت شاید برای افراد متوسط و غیرمتفکر جامعه و جوانان درست باشه که با این تصورات چادر رو کنار می ذارن ولی برای کسانی که اهل تفکر هستند به نظرم دلیل قانع کننده ایی نیست.
  خوب یک عده در خصوص مراسمات عزاداری هم اشتباه عمل میکنن پس ما عزاداری رو هم بذاریم کنار؟ یا در خصوص خیلی چیزهای دیگه طبیعی هست که افرادی بد عمل کنن.
  بازم عذر میخوام و قصد جسارت نداشتم فقط عرضم اینه که این برخوردها دلیل کنار گذاشتن نمیشه.

  [پاسخ]

  شیلّر پاسخ در تاريخ خرداد ۲۰ام, ۱۳۹۱ ۱۷:۴۰:

  دوست عزیز
  اول کلام بگم با نظر شما کاملا موافقم.
  دوستانی که من رو میشناسند از مذهب و مطالعه ی مذهبی من کاملا مطلعند.
  هیچ کس جرات نداره با شیلر برخوردی داشته باشه.
  در ضمن من اصلا چادری نبودم ؛که بخوام با دیدن برخورد بد ارشادیون از چادرم بگذرم.من دیدم نسبت به چادر خوب نیست.

  [پاسخ]

  محسن پاسخ در تاريخ خرداد ۲۰ام, ۱۳۹۱ ۲۱:۳۵:

  بدین ترتیب نشانه متفکر بودن می شه این که هر چه دیدیم اثری در تفکر ما نگداره .زیرا حتما یک مامور خوب هم هست!

  [پاسخ]

 11. آشنا گفت:

  سلام و عرض ادب
  به نکته خوبی اشاره کردید ، و هزاران تحقیق نشان می دهد نه تنها در این زمینه که در زمینه های دیگر هم ، خشونت و اجبار کاری از پیش نخواهد برد .
  نفس کار که امر به معروف و نهی از منکر است ، کاری زیبا و پسندیده است ، ولی آیا با خشونت و اجبار ؟ و بعضا با تحقیر ؟
  ولی اجازه دهید از یک دید دیگر هم به این قضیه نگاه کنیم ، اگر همان آقای محترمی که همراه همسر یا خواهر یا مادر محترمشان در خیابان قدم می زند ، یک مقدار نسبت به حجاب و پوشش خانم همراه توجه نشان دهد و بعضا بی حجابی را ممنوع کند ، دیگر دلیلی ندارد ، جلوی چشمان همان آقا ، به خانم هشدار دهند.
  به نظر من ، یکی از سرچشمه های بی حجابی و بد حجابی ، مرد است ، که به فرمایش مولایمان حضرت علی (ع) : بی حجابی زن از بی غیرتی مرد است … و حدیث گویای همه چیز است و توضیحات بنده اضافی است
  از آن روزی که این حدیث را خواندم روز به روز بیشتر ایمان می آورم … وضع موجود در جامعه به ایمان من نسبت به این حدیث می افزاید
  غیر از این ایمان آدم ها هم شرط است ، شما تصور کنید اگر همان دختر ۱۹ ساله ، باورهایش را باور داشته باشد و به اعتقاداتش پایبند باشد و چادر را خودش انتخاب کرده باشد نه از سر اجبار ، گوش هایش برای شنیدن توهین ها و تمسخر های بی جا ، یکی می شود در و دیگری دروازه … !
  خدا را چه دیدید ، حتی شاید روزی بشود الگوی دوستانش

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ خرداد ۲۰ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۵۷:

  سلام و حرف شما رو قبول دارم؛ ولی این برخورد‌های خشن راه رو برای کار فرهنگی‌ بعدی می‌بنده. در واقع با اینهمه مشوق برای ترویج بدحجابی، این برخورد پلیسی هم تتمه‌ی قضیه می‌شه که این دختر یا خانم چنان نفرتی از حجاب پیدا کنه که هیچ کار فرهنگی اعتقادی هم روش موثر واقع نشه.

  [پاسخ]

  آشنا پاسخ در تاريخ خرداد ۲۰ام, ۱۳۹۱ ۱۳:۴۸:

  سلام
  بله ، بنده هم عرض کردم ، نفس کار که امر به معروف است درست است ، ولی شیوه اجرا نادرست ! خشونت و اجبار هیچ گاه کارساز نبوده نه تنها در این زمینه که در زمینه های دیگر هم !
  و معمولا نتیجه عکس هم می دهد مگر در موارد استثنا ، که خود فرد زمینه هایی داشته باشد .
  متاسفانه فرهنگ سازی ها نادرست است ، البته اگر فرهنگ سازی داشته باشیم !
  موافقم ! نفرتی که بعد از هر برخورد خشنی در شخص به وجود می آید ، سخت از بین می رود !

  [پاسخ]

  محسن پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۱۳:۰۴:

  وی با انتقاد از وضعیت حجاب برخی از بازیگران گفت: برخی از زنان هنرمند به جشنواره هایی مانند کن می روند و با کشف حجاب و لباس با مرد نامحرم دست می دهند. این فرد می تواند الگو باشد، ما انقلاب کردیم چطور سینماگران صدایشان در این مورد در نمی آید آن وقت یک هنرمند وقتی راجع به زن در سینما اظهار نظر می کند کلی سر و صدا ایجاد شده و صدای خیلی از این افراد در می آید اما چرا این زن که با این قیافه در جشنواره های خارجی حاضر می شود صدای هیچ سینماگری در نیامد. دختران ما باید از این افراد الگو بگیرند؟

  ////////////////////////
  جامعه ما مرده است.پریشانی حاصل از اجبار رفتار مذهبی فرد را روانی می کند.مسلما یک فرد شیفته مذهب دوست دارد درو دیوار مثل خودش و مادر وخواهرش شوند.ولی باور کنید مردمی در این کشور زندگی می کنند که ضمن پذیرش اسلام دوست ندارند انقدر در حجاب پیش روند که شما دوست دارید.تعدادشان هم کم نیست.اگر بود الان این بحث ارشاد را اقای صفا مطرح نمی کردند.شما اغلب خانمی را که حجابی مانند زنان شما ندارد فاسد می دانید و این دیدگاه غلط است.فساد حتی در جاهایی وجود دارد که همه چیز پوشیده است.
  یک سردار پلیس می شود و این سخنرانی بالا را می کند. ایا متوجه می شوید که ان بخش فرهنگی که نمی پذیرد افکار شما را مقاومت کرده؟
  اگر مسولین به فکر ارتقا سطح رندگی مردم بودند و به جای در گیری با کشورهای دیگر اقتصاد را رونق می دادند امروز خیلی ها معتقد به تمایلات همین مسولین می شدند.
  ولی موردی وجود دارد که نوعی جدال ابدی را پدید می اورد.مسولین اجازه دستیابی مشاغل حساس و مالی و فرهنگی و با …را به مردم عادی نمی دهند. وحتی اصلاح طلبان طرفدار انقلاب را هم حذف کردند.این مورد به نظر من امید هر گونه پیوندی را میان دو فرهنگ کلی موجود را از میان می برداز سویی طرفداران متعصب که ولایتمدار خوانده می شوند و مردم مسلمانی که ولایتمدار نیستند.
  تا زمانی هم طرف اقلیت بخواهد با تحکم جلو برود همین وضعیت را می بینید که هست.حتی بر سر حجاب موفقیتی به وجود نمی اید.

  [پاسخ]

 12. . گفت:

  ۱- با مطلب شما مخالفم.

  ====================================
  ۲- من نسبت به گشت ارشاد “برانداز” نیستم، “اصلاحطلب” هستم!

  ====================================
  ۳- توجه داشته باشید کسانیکه توسط گشت ارشاد مورد “قتل” قرار میگیرند، در حقیقت عمل ایشان “خودکشی” است چرا که با علم به ممنوعیت یک کار، تعمدا مرتکب آن کار شده اند.

  ( از پیش میدانند که بهشان گیر داده خواهد شد و آماده مواجهه با آصحنه ای که شما ترسیم کردید، هستند)

  ====================================
  ۴- بسیاری از بدپوششها در نتیجه ی یک رقابت نفس گیر با سایر بدپوششها، بدپوشش شده اند؛ به نظر میرسد که این گروه نیز قلبا از رفتار گشت ارشاد متشکر باشند، بخاطر تعدیل رقابتِ نفسگیر!

  ====================================
  ۵- برخورد ماموران گشت ارشاد خیلی هم نظامی و خشن نیست!

  ====================================
  ۶- یادمه سالها پیش پوشیدن شلوار کوتاه مد شده بود و روز بروز شلوارها کوتاهتر میشد؛ توقف سریع این مُدِ زشت را من از موفقیتهای گشت ارشاد می دانم.

  ====================================
  ۷- گهگاه در شهر نمونه هایی از کشف حجاب را دیده ام و معتقدم که در صورت تعطیلی گشت ارشاد، به سرعت شاهد فراگیر شدن کشف حجاب خواهیم بود.

  [پاسخ]

  منتظر پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۰۰:۴۲:

  ” … و جز راست مگوی و تا نخواهند کس را نصیحت مکن و پند مده خاصه کسی را که پند نشنود که او خود اوفتد.وبر سر ملا هیچ کس را پند مده که گفته اند:
  ((النصح عند الملا تقریع)) ”

  خدا بیامرزی این قابوس نامه رو والابلا فقط واسه گیلان شاه ننوشت.

  [پاسخ]

 13. ناشناس گفت:

  اول از همه باید یک گشت ارشاد به صددا و سیما اعزام شود.

  [پاسخ]

 14. ژان ژاک روسو گفت:

  به نظر من تنها راه با حجاب کردن مردم همین گشت ارشاده اگه یکم شل بجنبن ایران توی تابستون میشه جزیره لختیون
  اینایی که دارن نیروی انتظامی رو فرماندهی می کنن صدها برابر بهتر از ما می دونن که با کار فرهنگی نمیشه مردمو محجبه کرد چون اگه شل بگیرند دیگه نمی تونن جمعش کنند: شاعر میگه
  چو دیدم بند نافش سست سست است
  بدل گفتم که کار ما درست است
  القصه باید گفت بهترین کار اجرای سکولاریسم در ایران است شما دینمداران و ما دنیا مداران می بایست با همدیگه یک قرار داد اجتماعی محکم تصویب کنیم که توی اون قانون:
  ما به مذهب شما احترام بذاریم
  و شما هم به روش زندگی ما احترام بذارین و هیچکدوم از ماها قصد تحمیل روش زندگی را به یکدیگر نداشته باشیم.
  به نظر من شما در اینده در ایران دو راه بیشتر ندارین:
  ۱٫ پذیرش آزادانه سکولاریسم
  ۲٫ زندگی اجباری تحت لاییسم
  اولی برای دینمداران خیلی خوب است عیس به دین خود موسی به دین خود
  اما دومی کابوس است به نظر من اگر خود مذهبی ها جامعه را بسمت سکولاریسم پیش ببرند بزرگترین خدمت را در حق مذهب نموده اند و در غیر اینصورت افراطیون کم سواد ضد دین جامعه را بسمت لاییسم سوق خواهند داد

  [پاسخ]

  رضا.د پاسخ در تاريخ خرداد ۲۰ام, ۱۳۹۱ ۱۶:۳۵:

  @ژان ژاک روسو
  شما ایران زندگی می‌کنی؟ تو کدوم نقطه تشریف داری که تصورت از مردم ایران اینقدر خشک و غیرمنعطف هست که به این راحتی تقسیم بندی می‌کنی ما و شما؟!

  [پاسخ]

  منتظر پاسخ در تاريخ خرداد ۲۰ام, ۱۳۹۱ ۲۰:۵۱:

  ایشان در همین ایران زندگی می کنند متاسفانه.
  برخوردهای اشتباه خیلی از مردم رو از دین دور کرده.
  کاش خیلی ها متوجه می شدند که اشتباهاتشان به پای دین نوشته می شود.
  کاش خدا دینش را از دست نااهلان نجات دهد.
  مهدی بیا

  [پاسخ]

  amiroo پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۰۲:۰۰:

  دوست من ، من در ایرانم و متعلق به همین قشر متوسط هستم .ببینید وقتی اکثر مردم گرایش به کم حجابی(و شاید بد حجابی) دارن این موضوع چندتا چیز رو نشون میده:
  ۱٫زن ایرانی که همسر یا پدرش تعصبی به چادر نداره با اینکه اصیل هستش اما روزبروز حجابشو کمرنگتر می کنه
  ۲٫ زن ایرانی که همسرش یا پدرش بزور سعی در با حجاب کردنش داره عمدتا توی خیابون یه سیگنالی از خودش بروز میده مثلا مانتوی کوتاهیو زیر چادر میپوشه در حضور پدر یا همسر طوری وانمود میکنه که محجبه تر از خودش کسی دیگه نیست اما توی خیابون هرکسی بهش نیگاه میکنه تناقضاتشو براحتی می بینه اون خانم توی جامعه داره اینو باصدای بلند میگه چادرو برای شوهرم پوشیدم و مانتوی کوتاهو برای خودم و الان هم توی خیابون تنها چیزی که برام ارزش نداره همین یه تیکه چادره و اگه قرار نبود برگردم خونه همینجا توی خیابون پرتش میکردم.
  ۳٫زن ایرانی که در تعادل(یعنی از طرف دیگران فشاری برای باحجاب شدن یا بی حجاب شدن احساس نمی کنه) زندگی می کند بصورت متعادلتر با پدیده حجاب و بدحجابی برخورد می کند.
  ۴٫تعداد زیادی از دختران برای رقابت در زیبایی ظاهری بی حجابی را انتخاب می کنند اینها با چندبار ظاهر شدن بصورت بدحجاب ،بسختی می توانند محجبه شوند شاید بتوان آنها را متعادلتر کرد اما حداقل تا قبل از ازدواج محجبه نخواهند شد (البته این موضوع کلیت ندارد)
  ۵٫هستند بسیاری از مردان ایرانی که حجاب را برای ناموس خود می خواهند و بی حجابی را برای دیگران. این مرد دوست دختر بیحجاب می خواهد و زن محجبه .

  [پاسخ]

  روان نویس پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۰۹:۵۸:

  حرفهای امیر رو قبول دارم.

  [پاسخ]

  ناشناس پاسخ در تاريخ خرداد ۲۰ام, ۱۳۹۱ ۲۱:۱۸:

  اگر شما به عقاید من احترام بذاری، من هم حاضرم به عقاید شما احترام بذارم.
  (توجه داشته باش که امر به معرو ف و نهی از منکر و تولی و تبری و جهاد جزئی جدایی ناپذیر از عقاید من است)

  [پاسخ]

  amiroo پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۰۲:۰۹:

  دوست من در سکولاریسم شما می توانید به هرکسی با گرفتن اجازه صحبت کنید و طرز فکر و راه و روش خود را برای وی تشریح کنید و در صورتیکه کار ناصوابی انجام می دهد به وی هشدار بدهید و وی را به راه درست تشویق کنید فی المثل اگر یک راننده زیاد بوق می زند ایا ما نمی توانیم به ایشان گوشزد کنیم که عملش موجب دیگر آزاری است؟ شما فقط می توانید در چارچوب آن قرارداد اجتماعی که مابین ما بسته شده با رفتار کنی در غیر اینصورت الان که خارج از این چارچوب عده ای عقیده شان را به دیگران تحمیل کرده اند میبینی که گرفتار چه معضلاتی شده اند
  تولی اگر به معنی طرفداری از دوستان خود می باشد این امر نیز تا اندازه ای که هزینه طرفداری را شخص ثالثی متحمل نشود ایراد ندارد.

  [پاسخ]

  ناشناس پاسخ در تاريخ خرداد ۲۲ام, ۱۳۹۱ ۰۰:۴۸:

  شما به یک «قرارداد اجتماعی» اشاره کردید؛ یعنی ما باید تحمیلهای این قرارداد را بپذیریم.
  چرا من باید تحمیلهای قراردادی را بپذیرم که شما به آن معتقدی ولی من نسبت به آن اعتقادی ندارم؟؟؟
  —————————————————————–
  به اعتقاد من ساب النبی واجب القتل است، روزه خوار باید نهی از منکر شود و …. ، هر وقت شما به این اعتقادات من احترام گذاشتی، من هم به اعتقادات شما احترام میگذارم.

  —————————————————————–
  به نظر من طرفداران سکولاریسم فریبکارانی هستند که برای به کرسی نشاندن اعتقادات خود، همگان را به دین! «بی طرف» دعوت میکنند، حال آنکه همانی که آنها «بی طرفی» میخوانند ، دین و اعتقاد خودشان است.

  [پاسخ]

  ژان ژاک روسو پاسخ در تاريخ خرداد ۲۲ام, ۱۳۹۱ ۱۳:۲۳:

  فکر کنم اینجا باید بهت بگم تو بیشتر از اینکه اهل عمل باشی اهل ادعا هستی اگه نیستی پس چرا این همه کافر که در دنیا وجود دارد را نمی کشی؟

  [پاسخ]

 15. سلام
  در حینی که متن رو می خوندم در ذهنم چند تایی تجربه شخصی از برخوردهای گشت ارشاد رو مرور می کردم. حتی در بهترین حالت یعنی وقتی برخورد خشنی هم نباشه من نگران این هستم که به جای اینکه مبنای تعیین حدود حجاب، شرع مقدس دین و احکام اسلام باشه، سلیقه آقایون یا خانومهایی که این طرح رو تدوین کردن مبنا قرار بگیره. از اون بدتر وقتی هست که خانومی که مامور تذکر و احیانا برخورد با بدحجابی هست بخواد سلیقه ای با اوضاع برخورد کنه( این رو در یکی از برخوردها حس کردم و البته مجالی برای توضیحش نمی بینم)
  مسئله دیگه اینه که این طرح رو از اساس خلاف عزت نفس انسانی می دونم. اینجور برخورد سلبی با خانومها اصلا جایز نیست. در ذهنم مرور می کنم تمام توصیه هایی رو که اسلام برای پرورش دخترها به والدین می کنه. اصراری که مبانی اسلام بر تکریم دختران داره در ذهن من هیچ جوره با این برخوردها جور در نمیاد. این ناراحتی وقتی بیشتر میشه که من صحبتهای دوستانه م با همکلاسی ها رو به یاد میارم و این حقیقت که ( شکر خدا) هیچ کدام از آنها آدمهای بی حیایی نبوده اند. اتفاقا در حد خودشان و بر حسب معیارهای خانوادگی، یعنی بر حسب آنچه در خانه آموخته اند، همگی بسیار هم محجوبند. اما متاسفانه چوب اجرای این طرح را هم خورده اند….
  در واقع اشکال اساسی رو این میدونم که ما بدون طی کردن مرحله بسیار بسیار مهم ***معرفی معروف*** در پی بازخواست کسانی هستیم که*** به آن معروف نپرداخته اند***
  وقتی دختر جوانی حقیقتا و واقعا نمی داند که * چرا باید سر خود را بپوشاند* و حجاب را صرفا محدود به همین تعریف یک خطی می داند، با برخورد سلبی خشن و بدون دادن آگاهی، راه را برای فکر کردن و یافتن پاسخ بسته می بیند
  از همه این ها مهمتر و حتی ترسناکتر این حقیقت است که * بچه ها می بینند و در سکوت قضاوت می کنند و یاد می گیرند* و وای از آن وقتی که دخترکی بپرسد چرا باید حجاب داشته باشم؟ و جواب بشنو چون اگر نداشته باشی با تو برخورد خواهد شد.
  در حین توشتن این چند خط دائم این جمله دوست داشتنی را با خودم مرور می کنم که ” حجاب یعنی مهربانی” و هر چه فکر می کنم می بینم تناسبی میان این طرح و مهربانی نیست….
  البته مسلم است که بی حجابی و حتی بدحجابی امنیت روانی جامعه را به خطر می اندازد و بیش از همه خودِ مرتکبین بی حجابی به هزاران دلیل احساس ناامنی خواهند کرد، اما اول اینکه همه را نباید به یک چوب زد و دوم اینکه شواهد نشان می دهد که چنین برخوردی کمکی به امنیت اجتماعی نمی کند…
  ===
  خیلی حرف زدم، دلم پر بود
  “جمله ای که داخل گیومه ذکر کردم را در یک برنامه تلویزیونی از حاج آقا پناهیان آموخته ام”

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ خرداد ۲۰ام, ۱۳۹۱ ۱۸:۱۹:

  راستی
  یک نگرانی دیگر هم دارم
  میترسم اگر اوضاع اینجوری پیش بره بی حجابی و بد حجابی از یک منکر( یعنی عدم رعایت احکام الهی) به یک نافرمانی مدنی بدل شود و اگر فرضا دولتی بر سر کار بیاید که در اجرای فرامین الهی کاهل باشد( لطفا دعوای لغوی نکنید که منظورم را خوب می دانید) این طرح هم برای همیشه بایگانی شود و قباحت بد حجابی و بی حجابی از بین برود
  ….

  [پاسخ]

  محسن پاسخ در تاريخ خرداد ۲۰ام, ۱۳۹۱ ۲۲:۲۱:

  شما چگونه فرامین الهی را داخل مملکت داری می کنید که الان وضعش این است؟اینها همه جای سوال دارند.هیچ جا جوابی نداده این مسایل.الان موضوعات مهمتری هم در راهند .قیمت نان برای سومین بار افزایش داده شده است!!!زندگی سخت شده است.جوی نا امید کننده وجود دارد.پشتیبانی از پدیده هزاره چی شد؟چرا اعتراف نمی کنید اشتباه کردید؟فتنه واقعی کجاست؟

  [پاسخ]

 16. منتظر گفت:

  سلام
  خدا شاهده وسایلم رو جمع کردم برم سلمانی دوباره برگشتم که این سوال مهم رو بپرسم
  شما با نوشتن این متن و قبلی ها بر گشت ارشاد تاختید و این شما رو در جایگاهی قرار میده که باید به این سوال پاسخ بدید پیش ایدئولوژی خودتون :
  بخواهید یا نخواهید بانوان محترمی از این سرزمین جوری دیگه فکر می کنند و نمی خواهند حجاب کنند (شما که زیاد می بینید در شهرهای بزرگ) و از آنجا که چه درست وچه غلط حجاب قانون است و اجباری این افراد وقتی آمدند خیابان با آنها چه برخوردی باید بشود؟

  آیا شما بین قانون حجاب و قوانین راهنمایی رانندگی فرق می گذارید؟
  آیا تخلفات راهنمایی رانندگی را هم کلا تقصیر آموزش می دانید و اگه کسی تخلف کرد میگید برید آموزش رو درست کنید.
  دوست من این دو راهی مهمی هست و فقط انتقاد بس و کارساز نیست.راهکار داشته باش.
  من گشت ارشاد رو در کل بدنه سیستم خیلی طبیعی می دونم.قانون هست و باید متخلف مجازات بشه.هر چیزی شئوناتی داره و این جز شئونات این قانونه.
  حالا قانون درسته یا نه یه بحث دیگه ی خیلی خیلی مهمه.
  سوالم رو تکرار می کنم:
  اگر درست وحسابی با زبان خوش و زیبا به آن ها تذکر داده شد و آنها نپذیرفتند و بر اعتقاد خود تاکید کردند چه؟

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۰۰:۵۲:

  بین قوانین راهنمایی و رانندگی با بحثِ پوشش خیلی تفاوت وجود داره، اصلاً همین تفاوت هست که می‌گیم باید دقت بیشتری در مواجه به بدحجابی صورت بگیره. چون مواجه بد با بدحجابی، طرف رو نسبت به دین بدبین می‌کنه.
  جدای از این بحث اصلی روی نحوه‌ی رفتار هست، و سوال اصلی اینکه این نحوه‌ی رفتار با این‌همه مشکلاتی که ایجاد می‌کنه چه لزومی داره؟ من در اغلب متن‌هایی که در این باره نوشتم راه‌کار هم ارائه دادم، به نظام آموزشیِ ۱۲ ساله اشاره کردم، به ترویج لباس‌ها و طرح‌های جذاب و مناسب اشاره کردم، به صداوسیما، به تقویت سینما و این‌همه جاهایی که می‌تونن کار کنن اشاره کردم.

  [پاسخ]

  منتظر پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۰۱:۱۹:

  نه دیگه داش با صفا جواب من رو ندادی
  طرف ۱۲ سال تو شمال تهران یا هر جا بهترین معلم ها صدا وسیما ۲۴ ساعته تو گوشش خوندن حالا رفته چهار کتاب خونده برام روشنفکر شده نمی خواد حجاب کنه.
  هست دیگه؟قبول؟
  بخوای حرف هم بزنی همه چی بلده.فلسفه هم داره گیریم ما قبول نداریم.
  اومده خیابون حجاب نداره ارشادش هم می کنی قبول نمی کنه.
  توی روت هم در میاد.
  یا باید بپذیریش یا باید بندازیش توی ون.
  من نظرم پذیرفتن اون هست.
  ولی شما میگی جامعه ای میخوای که توش حجاب باشه.
  با اینکه نمیخواد حجاب کنه چی کار میخوای کنی؟بفرستی دوباره ۱۲ سال مدرسه؟
  این برخورد خیلی باید از دیدگاه شما طبیعی باشه.نمی دونم چرا شما می گید بده.

  [پاسخ]

  منتظر پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۰۱:۳۵:

  بله دوست عزیز من که مستمر پیگیر مطالب شما هستم و راهکارهای شما رو در باب آموزش و پیشگیری از بدحجابی دیده ام و دستتون هم درد نکنه.و اندیشه شما رو بسیار نزدیک به جوانی آن سید عزیزی که الگوی شماست دیدم.توی این هیچ حرفی نیست و دستتون درد نکنه.
  ولی نکته اینجاست که تمام بدحجابی ها از تجاهل و نادانی نیست.اتفاقا خیلی وقت ها بی دین ها بهتر از دینداران دین رو بلدن.و در این مورد گاها بدحجابان بیش از باحجابان حرف برای گفتن دارن.
  نکته اینجاست که گاها در چنین مسائلی مسئله اعتقادی می شود و اعتقادها مختلف و اندیشه ها متفاوت.
  مسئله اینجاست که ما بانوانی داریم که در زندگی شخصی انسان های بسیار خوبی هم هستند ولی فلسفه ی متفاوتی دارند و نمی پذیرند شما هر چه دلیل بیاورید.
  و سوال من این است که با اینان که بدون برخوردسلبی اصلا سر لخت بیرون می آیند چه می خواهید بکنید برادر؟

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۳۴:

  جناب منتظر بزرگوار
  اول سلام علیکم
  بعد هم خداییش از شما که فکر می کنم معلم هستید همچین نگاهی یه خورده بعیده
  البته منظورم دغدغه شما برای آزادی انتخاب نیست. این سهل گیری شما در برخورد با نادیده گرفتن یک قانون هست. غیر از اینه که برای حفظ آرامش و البته امنیت باید قانونی موجود باشه و رعایت بشه؟
  شما برای شاهد مثال قوانین راهنمایی رانندگی رو آوردید/ هر چند که به نظر من این دو تا حد زیادی با هم متفاوتند/ اما خب من هم به شیوه خودتون ازتون سوال می کنم:
  فرض کنین که راننده ها بخوان با حداکثر سرعت، مخصوصا در حالی که حال طبیعی ندارن، با حرکات مارپیچ توی خیابونها رانندگی کنن. شما اونوقت چی میگید؟ اجازه میدید؟ نگران سلامت خودتون و خانواده که توی خیابون رفت و آمد می کنن نمیشید؟
  عقل ایجاب می کنه که چنین کاری غلط هست پس همگی با طیب خاطر و بدون ذره ای تردید قبولش می کنیم. آیا همین عقل تایید نمیکنه که دستورات دینی ضامن سلامت ماست؟ آیا نباید با یک نگاه عقلانی حفظ شعائر دینی رو حتی بر قوانین انسانی که یکی مثل خود ما وضعش کرده مقدم بدونیم؟
  بیاید اینجوری به مسئله نگاه کنیم که کار چطوری به اینجا رسیده که اگر کسی بخواد قوانین دین خدا رو زیر پا بذاره اسمش میشه آزادی و اگر همون فرد فرضا بد و خطرناک رانندگی کنه عقل میگه باهاش برخورد کن؟
  * نمیدونم تونستم منظورم رو برسونم یا نه؟/ البته این حرفهام از طرف کسی هست که سواد دینی نداره و فقط چیزی رو که به ذهنش رسیده میگه

  [پاسخ]

  منتظر پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۱۴:۰۰:

  من متوجه منظور و نگرانی شما هستم خدا شاهده.کاملا هستم.
  من هم معتقد و دوستدار چادر هستم در زندگی شخصی.

  ولی من سوالم از امیر آقا و شما و سایر دوستانی که میگید گشت ارشاد اینجوری نباشه اینه که پس چه جوری باشه؟
  اصولا شما که می خواهید این قانون اجرا بشه پس چطور برخورد با متخلف اون رو رد می کنید؟
  و اگر نحوه ی برخورد با متخلف رو رد می کنید نظرتون چگونه برخوردی هست.
  خواهی نخواهی متخلفینی هستند با آنها می خواهید چه کنید؟
  * نمیدونم تونستم منظورم رو برسونم یا نه؟امیدوارم حرفم مشخص باشه.چون من سعی می کنم عقاید شخصیم رو توی این سوال دخالت ندم.

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۱۶:۴۱:

  باز هم سلام
  در یک حالت کلی و همواره به نظر شخص من بهترین راه یافتن سیره اهل بیت درباره اون موضوع خاص هست
  با بنده خدایی صحبت می کردم نقل به مضمون و باختصار می گفت که ندیدم در جایی از احکام برای مبارزه با بدحجابی مثلا حدی تعیین شده باشه
  من به شخصه از این ونهای نیروی انتظامی بیزارم/// حسی از متخلف بودن بهم دست میده وقتی می بینم…
  برای شروع میتونن مثلا به جای انداختن آدمها توی ون ۴ تا آدرس بدن که کجا برو لباس بخر که مشمول تذکرات ما نشی
  واقعا همونطور که ذکر کردن یاافتن مانتوی مناسب سخته

  [پاسخ]

  منتظر پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۱۹:۳۴:

  بله اتفاقا من هم به ذهنم رسید که در آن زمان چه برخوردی می شده؟

  دست شما درد نکند.این یک راهکار خیلی خوبه.و گمان کنم این پیشنهاد خیلی هم راهگشا باشه.ولی اگه استفاده نکردن و صراحتا قبول نکردن باز این جوری اومدن بیرون چی؟ :?:

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۲۲:۳۸:

  :)
  راستش به نظر من قرار نیست که نتیجه نهایی قطعی و مثبت باشه
  اگر مبنا بر انجام وظیفه است و مثلا فرهنگ سازی باید به فکر یک برنامه زمانی بلندمدت بود
  به نظر ن فرهنگ هم مثل یک موجود زنده حیات داره، زندگی می کنه و حتی گاهی منسوخ میشه…مثل خیلی رفتارها که دیگه حاکم نیست
  باید یه جوری بهش نگاه کنیم که ماندگار باشد و برای این کار باید اول قلبها رو تسخیر کند
  * این حرفها در شرایطی است که حجاب رو به عنوان یک انتخاب بدانیم، نه یک دستور دینی…یعنی کاری کنیم که خوشایند باشد…

  [پاسخ]

  منتظر پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۱۵:۲۳:

  شاید من منظورم رو درست نرسوندم.
  به نظر من دو راه هست یا حجاب اختیاری.
  یا حجاب قانونی و اجباری.در نوع دوم که الآن در کشور ما هست(که قابل توجیه هم هست) عملا نیاز به قوه قهریه در برخود با متخلفین احتمالی هست که این گشت های ارشاد هم دقیقا همون هست.

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۱۸:۱۰:

  خب انگار من هم منظورم رو درست نرسوندم
  اگر این حجاب اجباری که من ازش دفاع می کنم به عنوان یکی از احکام دیدن و شعائر الهی مطرحه، راه برخورد با عدم رعایتش هم باید بر مبنای تعالیم دین باشه
  در این مورد دوستانی که تخصصش رو دارن باید بگن که سیره ائمه و دستور دین چی هست:) من تخصصش رو ندارم اصلا

  اما همین قدر می دونم که اسلام با جدیت مقابل هر چیزی که کرامت انسانی رو خدشه دار کنه ایستاده

  [پاسخ]

 17. محمد گفت:

  شما البته حق نداری در مقام داوری بنویسی این اشخاص بد حجاب اشتباه می کنن. شما می تونی بگی که نظرشون متفاوته.
  ///////////// بانوانی که حداکثر مثل تمامی انسان‌ها در موضوعی مرتکب اشتباه شده اند، با این تفاوت که به بدترین وضع ممکنه با آنها برخورد می‌شود. //////////////
  اشتباه رو شما ها می کنید که فکر می کنید حق فقط فقط با شماست .

  [پاسخ]

 18. منتظر گفت:

  رفتم سلمونی و اومدم (۴۵۰۰ تومان اهالی شهر های بالا راسته قیمت ها دور وبر ۱۵۰۰۰ دور می خوره؟ توی سلمونی حرفش بود.کلا شما بدآموزی دارید.)
  توی راه برگشتن (تقاطع فردوسی و امید ) یه موتوری بود زنه چادرش رفته بود توی چرخ.موتور روشن سر وکله زنه خاکی بچه ها دورشون گریه.موندم و کمک و این حرف ها.زنه موتور چادر ملیش رو گرفته بود اما حاضر نبود چادر رو در بیاره.می فهمید چی میگم؟
  خلاصه ملت اومد کمک.دیگه من اومدم.یاد مطلب اینجا افتادم.
  میخوام بگم این جوری هم داریم.زیاد هم داریم.یه جوری نشون نداده بشه که انگار همه اون جورن.
  یکی ممکنه بگه این غلطه یکی ممکنه بگه اون غلطه یکی مثل من ممکنه بگه نه شرقی نه غربی.تعادل.
  اما همه این ها توی این کشورن.مردم این کشورن.همه حق دارن.همه ایرانی هستن.

  در پایان هم یک مطلب از صمیم دل خطاب به همه خواهرهای عزیز:
  چادرت سرمه ی چشمان من ولی روی موتور نزن خو خطر داره واسه همه خانواده.دلم ریش شد از گریه بچه ها

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۱۰:۲۱:

  البته من به خانومهای عزیز توصیه می کنم که میخواید سرتون کنین روی موتور و غیر موتور نداره، سرتون کنین
  ولی خواهشا قبل نشستن روی موتور جمعش کنین. ول نباشه تو هوا
  مشکلی هم پیش نمیاد:)/ تجربه دارم که میگم
  هر چند دقیقا به خاطر همین موضوع علاقه ای به موتورسواری ندارم

  [پاسخ]

  منتظر پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۱۴:۱۳:

  انشاالله که خدا به همه ملت ماشین خوب بده که واسه هیچ کس به خاطر پوششش مشکلی ایجاد نشه.
  (البته الآن آقامحسن میاد میگه که همه آنانی که چادر به سر می کنند و انگشتر به دست می کنند ماشین های گران قیمت و پدرانی با محاسن دارند)

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۱۶:۳۶:

  :)
  یه خورده این جواب شما حس ناراحتی رو منتقل می کنه
  اصلا قصدم جسارت به هیچ کس نبود
  اگر چنین چیزی حس شده عذرخواهم

  [پاسخ]

  منتظر پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۱۹:۳۰:

  نخیر چرا ناراحت بشم.من که آخرش مزاح هم کردم.
  چه اشکال داره نظرات متفاوته.قرار هم نیست نذرات عوض بشه.فوق فوقش قراره (یکی مثل بنده ) متوجه بشیم که نظرات متفاوتی هست و اتفاقا این آدم ها از مریخ هم نیومدن از همین آب و خاک هستن. و اتفاقا من فکر می کنم خدا به ما نعمتی داده که قدرش رو نمی دونیم و اون اینه که اکثریت مردم ما خیلی دیدگاه های نزدیک به همدیگه دارن.
  اکثریت مطلق ما نشستن کنار سفره هفت سین رو به خاطر داریم و در عین حال اکثریت مطلق ما برای محرم سیاه پوشیدیم.
  این خیلی نعمت بزرگیه.امیدوارم که قدرش رو بدونیم.

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۲۲:۲۷:

  شکر که اینطوره و کاملا موافقم که نعمت بزرگی داریم

  خدا کنه شاکر باشیم…

  [پاسخ]

 19. محسن گفت:

  http://www.alef.ir/vdcfvcdy1w6dt1a.igiw.html?158969
  لینک بالا را بخوانید.نظریات مردم را هم بخوانید.فکر نکنید که مردم ایران همهشون افراد مذهبی متعصب هستند.اگر اینطور بود ما گشت ارشاد نداشتیم.

  [پاسخ]

 20. سلام مجدد.
  دیروز کامنتم ثبت نمی شد. خواستم امتحان کنم مشکل بر طرف شد یا نه. با متنتان موافقم اما این جمله از آن مشکل هایی است که آدم نمی دونه به کی بگه!
  اوایل چند مانتوی درست و حسابی پیدا می‌شده بپوشد، اما حالا دورِ تهران را ده دور گشته، یک مانتوی درست و حسابی پیدا نکرده…

  [پاسخ]

 21. م.طاهري گفت:

  سلام

  بدون شک این شیوه مناسبی نیست برای امر به معروف و نهی از منکر. نتیجه ای هم نخواهد داشت. نتیجه مثبت حداقل حاصل نمی شود. به زور که نمی توان عملی را که ناشی از باور و اعتقاد است به کسی تحمیل کرد. به زود و نظامی گری که گرهی باز نمی شود.

  جسارتاً این نوع نقد هم نتیجه ای نخواهد داشت. نتیجه مثبت حداقل. طرح مساله و مشکل فرمودید اما راه حلی ارائه ندادید.

  “از در فرهنگ در آمدن” درست. اما پشنهادهای شما برای کار فرهنگی چیست؟ کار فرهنگی برای گروهی که هیچ ارتباطی با همین صدا و سیمای پر از عیب و غفلت ندارد، اهل مطالعه نیست، حال شرکت در جلسات تحلیل مسائل اعتقادی را ندارد، کار فرهنگی برای گروهی که اعتقادی به دین و زندگی مبتنی بر دین ندارد(منظورم این نیست که هر بدحجابی بی اعتقاده، گروهی که بدحجابی شان ناشی از بی اعتقادی است را می گویم) چگونه باید باشد؟
  معمولاً طرح مساله می کنیم و راه حلی که ارائه می دهیم کار فرهنگی است. غافل از اینکه این کار فرهنگی فقط یک عبارت نیست.
  من طاهری چند تا مطلب در جهت این کار فرهنگی، تاثیرگذاری غیر مستقیم و دعوت به ارزش ها مثل حجاب، در وبلاگم گذاشته ام؟ چند متن تاثیرگذار و فکر شده؟ نهایت این بوده که درباره حجاب و ارزش و زیبایی حجاب چند خطی نوشته ام که عملاً کمکی به حل مشکل نمی کند.

  جای ارائه راه حل منطقی و موثر در اکثر نقدهایمان خالی است.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۴۶:

  حرفتون رو کاملآً قبول دارم.

  [پاسخ]

  منتظر پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۲۲:۱۷:

  قابل بیان نیست در مقابل نیاز جامعه هم کار ارزشمندی هم نیست
  تلاشی بود در سال ۸۵ برای رفع دغدغه ای
  سعی شد از نمادهای خود نوجوانان استفاده شود:
  http://yadegar11.blogfa.com/post-17.aspx

  [پاسخ]

 22. منتظر گفت:

  دوستان آیا تا کنون پژوهشی در زابطه با اینکه در زمان حضرت پیامبر و امیر المومنین قانون حجاب چه بود وبا متخلفین به چه صورت برخورد می شد انجام گرفته است؟
  همچنین با حجاب زنان غیر مسلمان ؟
  من جایی ندیدم اگه کسی اطلاع داره و منبع معرفی کنه ممنون میشم.

  [پاسخ]

  محسن پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۱۸:۱۵:

  اگر پول مفت تفت را تناول نمی کردید اینگونه توهم نمی زدید.مسله حجاب با ان زمان فرق کرده .ان موقع اعراب بیابان نشین وجود داشت الان فرهنگ مردم دنیا تفاوت کرده .به جز ایران و چند جای عقب افتاده امکان حمله به خانم بی حجاب وجود ندارد.

  [پاسخ]

  محسن پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۲۱:۲۸:

  «جابر. الف» در آستانه انتخابات مجلس هشتم، به ادعای خود برای کمک به نامزدهای اصولگرا که در خط ولایت قرار دارند، تلاش می‌کند مبالغی را به رئیس وقت دیوان محاسبات که از فعالان سیاسی جریان اصولگرایی بوده و در دوره‌های گذشته انتخابات نیز در ستادها فعالیت چشمگیری داشته است، کمک نماید.

  رئیس دیوان محاسبات مجلس هفتم به‌دلیل حساسیت جایگاه و مسئولیت خویش از دریافت این کمک‌ها برای نامزدهای اصولگرای انتخابات مجلس هشتم خودداری و «جابر. الف» را به محمدرضا باهنر که از چهره‌های اصلی فعال در انتخابات بود، ارجاع می‌دهد.

  پس از مدتی مشخص می‌شود که «جابر. الف» هیچ بخشی از آن مبلغ که بنا داشت کمک کند را به باهنر تحویل نداده و در جواب رئیس وقت دیوان می‌گوید باهنر را قبول ندارم و مبلغی را در اختیار او نمی‌گذارم و اگر خودت می‌گیری پرداخت می‌کنم.

  بر همین اساس باهنر به رئیس وقت دیوان محاسبات می‌گوید اشکالی ندارد، کمک «جابر. الف» را خودت بگیر و من رسیدش را می‌دهم که به همین ترتیب عمل شده و رئیس وقت دیوان، رسید کمک‌های «جابر. الف» را از باهنر می‌گیرد.

  از مبالغ کمک‌هایی که «جابر. الف» برای انتخابات مجلس هشتم پرداخته بود، به جز تعداد معدودی، همه نامزدهای اصولگرا استفاده کرده‌اند که برای مثال یکی از چهره‌های برجسته مجلس هشتم و نهم، از محل همین کمک، برای تبلیغات انتخاباتی خود در یکی از استان‌های همجوار تهران، چک ۶۰ میلیون تومانی دریافت می‌کند و البته آن را ناکافی دانسته و کمک بیشتری را طلب می‌کند که به‌دلیل محدودیت منابع، مورد موافقت قرار نمی‌گیرد…

  [پاسخ]

  محسن پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۲۱:۴۳:

  می بینید که نماینده هایی که تسبیح می اندازند و ذکر می گویند وهمردیفان خود را که اصلاح طلبان باشند فتنه می خوانند چه انسانهای پاکی هستند.انها تشنه خدمتند نه قدرت خانه از پای بست خراب است.هر قدر هم به این منتظر و انتظار/ شهید زنده و خودکار و مداد/ بگو اگر متوجه شدند ؟

  [پاسخ]

  منتظر پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۲۱:۵۸:

  بله دیگه الآن متنبه شدم و فهمیدم
  بنده زین پس به دلیل فساد مالی فلان نماینده (که قربون سر یکی از جانباز مانبازهای انقلاب بره که گوشه خونه داره خون بالا میاره نه اصلا همشون قربونش برن) نباید ببینم توی زمانی که دو انسان بزرگوار که مورد احترام اکثریت این مردم هستند چطور رفتار می کردن؟

  [پاسخ]

  محسن پاسخ در تاريخ خرداد ۲۲ام, ۱۳۹۱ ۰۶:۵۹:

  وقتی کسی چشم و گوش و عقلش بر روی موردی بسته می شه اگر همه هم فاسد باشند باز دنبال یه به ظاهر سالم می گرده.ما که این را اولش گفتیم.در رژیم گذشته هم خیلی ها ادمهای معتقدی بودند .به نظر من همه اینها سیاسی است و شما چشمانتان بر فقر کنونی هم که دلیل فساد گسترده هست بسته است.صد درصد از کسانی هستید که مشکل مالی خاصی ندارید.پس جلوی اصلاحات را می گیرید.

  [پاسخ]

  منتظر پاسخ در تاريخ خرداد ۲۲ام, ۱۳۹۱ ۱۱:۲۶:

  یعنی اگه میخواستی شمال شرقی رو بزنی جنوب غربی رو زدی.

  من موندم شما غیر غرغر کردن چه کاری انجام میدین؟
  الآن فکر می کنی داری ترویج افکار دموکراسی میدی مثلا؟یا مثلا چی؟
  یا مثلا اینجا همه هالو شما آلو؟

  دوست عزیز پیشنهاد می کنم جزوه ی “خود روشنفکر بینی” دکتر رو مطالعه بفرمایید

  [پاسخ]

  ژان ژاک روسو پاسخ در تاريخ خرداد ۲۲ام, ۱۳۹۱ ۱۴:۰۷:

  دوست من در ایام انتخابات طرفداران احمدی نژاد به این دزدی ها می گفتند کمک های مردمی

  [پاسخ]

  ژان ژاک روسو پاسخ در تاريخ خرداد ۲۲ام, ۱۳۹۱ ۱۳:۴۱:

  اون زمان کسی را که بیحجاب بود لنگشو میکردن هوا فی المثل در اون زمان کنیزها لازم نبود محجبه باشند

  [پاسخ]

 23. sajjad گفت:

  سلام
  کاملا با حرفاتون موافقم.
  امروز اتفاقا جلوی مترو ولیعصر با همین گشت به اصطلاح ارشاد روبه رو شدم.سعی کردم حرفی نزنم ولی خب نشد و رفتم با یکی شون حرف بزنم یکی که نه خیلی جوون بود و نه پیر رو انتخاب کردم(کم نیستن که.نزدیک به۲۰نفری جلوی مترو و کنار پارک بودن).این مکالمه من با اون مامور نیروی انتظامی:
  من:سلام،خسته نباشید،میتونم چند دقیقه وقتتونو بگیرم و درباره همین گشت ارشاد با هم صحبت کنیم؟
  مامور:سلام،شما مخالفی یا موافق؟
  من:مخالفم
  مامور:
  پس یه چند دقیقه بیا اینجا با هم حرف بزنیم.
  من:ببینید من مخالف این کار شما هستم و برای این مخالفتم هم دلایلی دارم.اونا رو عرض میکنم اگه جواب بهم دادید و قانع شدم که الحمدلله ولی اگر شما اشتباه بودنش رو پذیرفتید چون میدونم که مامورید و معذور نمیگم اجرا نکنید میگم حداقل به عنوان یه واسطه این حرفا رو به فرمانده هاتون منتقل کنید شاید…
  مامور:ببینید منم با این کار مخالفم اصلا اینو بهتون بگم که اکثر بچه هایی که میان این ماموریت ناراضین…
  آخه این کار نتیجه مثبتی نداره…با زور چیزی درست نمیشه…من خودم تعجب میکنمک که چرا با وارد کننده ها و تولیدکننده ها و فروشنده های این لباسا برخورد نمیشه ولی با استفاده کننده هاش برخورد میکنیم.
  یا اصلا لباس مناسب پیدا کردن کلی سخته.من خودم با خانومم رفته بودم خرید داشتیم تعجب میکردیم از این همه لباسای نا مناسب و کم بودن یا نبودن مدل های لباس خوب و درست و حسابی…
  یا وقتی ما با این خانوم برخورد میکنیم و تذکر میدیم و… اینکه رفتارشو واقعا درست نمیکنه تازه از این حجاب هم متنفر میشه…
  تازه این طرح به ما هم ضربه میزنه و مردم به جای اینکه با دیدن ما احساس امنیت کنند احساس ترس و وحشت دارن یا متاسف میشن….
  من:(داشتم از تعجب شاخ در میاوردم)
  خب چرا اینا رو به فرمانده ها و تصمیم گیرنده ها منتقل نمیکنید؟
  مامور:اولا ارتباط چندانی باهاشون وجود نداره و به حرف امثال ما توجهی نمیشه…
  ثانیا فقط نیروی انتظامی نیست این یه تصمیمه که با همکاری قوه قضاییه و نیروی انتظامی و …. گرفته میشه و اجرا میشه…
  یه جورایی حرف ماها بی فایده س.
  یهو یه مامور دیگه این بنده خدا رو صدا میکنه و مکالمه ما نیمه تموم یا شایدم تموم رها میشه.
  فقط ازش تشکر میکنم که به حرفام گوش داد و با هم از پارک میام بیرون تا اون بره پیش همکارش و منم برم خوابگاه.

  [پاسخ]

 24. انتظاری ناتمام گفت:

  گر کرب و بلا نبوده ایم، حال هستیم

  گر شام بلا نبوده ایم، حال هستیم

  ای مردم عالم همگی گوش کنید

  تا آخرخون مطیع رهبر هستیم
  __________________
  سلام علیکم
  والله از اون روزی که آقای صفا این مطلب روگذاشتن هی میام میخونمش که نظر بذارم ولی عذاب وجدان امتحانات میگیرتم میرم درس میخونم .
  ولی دیگه نتونستم جلوی خودموبگیرم گفتم علی الحساب سوالاتم رو بپرسم بعدش خداکریمه.
  جناب گشت ارشادسوال من ازشما اینه بعد از اینکه این خانم ها رو از سطح خیابون جمع کردید میخوایدچی کارشون کنید؟
  جز اینکه فقط یه پرونده براشون درست کنید بعدش چی؟
  جناب گشت ارشاد آیا این خانمهای بد حجاب به خاطر شما منقلب شده و از فردا چادری میشن؟
  جناب گشت ارشاد شما با این برخوردتون جز اینکه ایجاد تنفر از حجاب و اسلام و حکومت اسلامی برای اون زنها و کسانی که اون صحنه را دیده اند ایجاد نمیکنید.
  ای کاش مسئولین یه آمار از کسانی که بر اثر این طرح باحجاب شدن رو بدن ببینیم اگه آما مورد قبول بوده ما هم از فردا بریم گشت ارشاداستخدام !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  یا نه این بهتره براش آزمون استخدامی بذارن بریم شرکت کنیم شاید قبول بشیم!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  جناب گشت ارشاد خوب حالا که جمعشون کردید بعدش میخواید زوری چادر سرشون کنید؟
  آقا اسلام دین عقلٍِِِ با زور کار درست نمیشه.

  [پاسخ]

 25. افق گفت:

  سلام
  خداقوت
  الان من مفتخر شدم جک سال که هیچ! جک قرن که هیچ! جک تاریخ بشریت رو بشنوم.
  شیمون پرز و اون یکی اعلام فرمودند تحمل دیدن جنازه کودکان کشته شده در سوریه رو ندارند! ای خدا! ای خدا! به کی باید پناه برد؟! الان بخندم یا گریه کنم؟!!!

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۲۲:۲۶:

  شرمنده م واسه حرفی که میخوام بزنم
  اما تا شنیدم گفتم:
  بــــــــــــــــــــــــرو بمیر!!!! با منزجرانه ترین لحن ممکن خوانده شود

  [پاسخ]

  محسن پاسخ در تاريخ خرداد ۲۲ام, ۱۳۹۱ ۰۶:۵۴:

  شما توی ژنتیکتان این مورد وجود دارد.ما مشکلات زیادی خودمان داریم مطرح کردن اسراییل چه سودی برایمان دارد؟
  http://p5x.co/7718
  در لینک بالا ماجرای تجاوز به دختر دانشجو را در میدان ازادی بخوانید.این امنیت کشور ماست.پلیس بهتر است برود سراغ ایجاد امنیت تا تذکر به لباس.

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ خرداد ۲۲ام, ۱۳۹۱ ۱۴:۲۹:

  من به جناب محسن تبریک میگم. بر اساس نسخه”روشنفکری در ۵ دقیقه” ایشون یک روشنفکر تام و کامل هستند با مقادیری روشنفکری سرریز شده حتا. به خصوص در قسمت مخالفت به هر دلیلی ایشون بی رقیب هستند. به افتخارشووووون لطفا!
  http://p5x.co/7720

  [پاسخ]

 26. ناشناس گفت:

  اینان باد میکارند باشد تا طوفان درو کنند

  [پاسخ]

 27. بسم الله

  شمارش معکوس برای انتخابی گران تر!

  http://shahidekhoy.blogfa.com/post/63

  [پاسخ]

 28. ژان ژاک روسو گفت:

  برخورد شما با پدیده بدحجابی مرا به یاد این شعر انداخت:
  ای ملتزمین در شاهنشه ایران
  دانید مرا کار چه باشد به خراسان
  بر سنگ زنم شیشه و بر شیشه زنم سنگ
  خواهم شکند این و نخواهم شکند آن

  [پاسخ]

 29. باید فرهنگ سازی کرد البته برخورد فیزیکی هم جای خود

  [پاسخ]

 30. alia گفت:

  سلام شما هم قبول دارید که امر به معروف باید باشه دیگه؟اما با نحوه ش مشکل دارید ، شما میتونید چند راهکار عملی ارائه کنید؟اصلا اگه جای مسئولین بودید چیکار میکردید؟

  [پاسخ]

 31. عبدالله گفت:

  ۱٫ من با کار فرهنگی و بستر سازی برای گسترش حجاب اسلامی به عنوان یک اصل کاملا موافقم و مهمترین اثر را نیز در آن می‌بینم.
  ۲٫ با برخورد ناشایست با مقوله بدحجابی هم مخالفم و معتقدم در برخورد انتظامی با بدحجابی باید به بهترین شیوه عمل کرد.
  ۳٫ اما فراموش نکنید که بدحجابی یک جرم مسلم و علنی است. فراموش نکنید که اگر در مقابل بدحجابی برخورد انتظامی وجود نداشته باشد بدحجابی به سرعت تبدیل به بی حجابی و پس از آن عدم پوشش سر به سرعت تبدیل به عدم پوشش سایر اعضای بدن خواهد شد.
  ۴٫ برخورد احساسی با این مقوله و دراماتیک کردن برخورد انتظامی بسیار ساده انگارانه یا از سر حمایت متعصابه از مواضع دولت است. ما در این شهر تهران رفت و آمد داریم و وضعیت پوشش برخی از زنان و دختران را می بینیم. نیروی انتظامی با یک صدم پوشش‌های زننده هم برخورد نمی کند. همه شاهد رفت و آمد دختران و زنانی هستند که وضعیت پوشش آنها به هیچ وجه مناسب نیست و کسی هم متعرض آنها نمی شود. اما شما طوری نوشته اید مثل اینکه برخورد نیروی انتظامی شامل فلان دختری که ناخواسته مقداری از موهایش بیرون آمده هم می شود!
  ۵٫ شما از امر به معروف و نهی از منکر مأموران یاد کردید که در جای خود صحیح است. اما آیا مراحل مختلف نهی از منکر در برابر بدحجاب‌ها نباید صورت بگیرد؟ آیا یکی از مراحل امر به معروف و نهی از منکر برخورد فیزیکی (انتظامی) نیست؟ نظام ما حق برخورد فیزیکی را از متدینین سلب کرده و تنها بر عهده‌ی نیروی انتظامی گذاشته است حالا شما همان را هم اشکال می کنید. البته بار دیگر تاکید می کنم که در برخورد انتظامی باید نهایت دقت را بکار برد که زیاده روی صورت نگیرد اما نوشته شما ظلم به قانون و دهن کجی به آن است.

  [پاسخ]

 32. حسین گفت:

  سلام همسنگر
  بسیار جالب بود
  حقیقتش اینکه خودم هم مدتی است مطلبی در نقدر این روش گشت ارشاد بنویسیم، واقعاً گمان کرده اند با زور و اجبار پلیسی میشود جامعه را سالم کرد
  هیچکدام از رسانه ها و دستگاه های تبلیغی کار توجیه منطقی حجاب نمی کنند و…
  مستدام باشید

  [پاسخ]

 33. حسن گفت:

  سلام. مشکل این است که ما از خودمان شروع نمیکنیم.
  کجای اسلام اومده که نهی از منکر تنها به عهده مسئولان است. من یقیین دارم اگر من و شما از خانواده همسایه و اقوام خود شروع کنیم کمتر از یکسال بد حجاب با خجالت به خیابان میآید.

  من شاید برخی عملکرد برخی از ماموران نیروی انتظامی را تائیید نکنم. اما خیلی از این افراد بر خلاف آنچه که شما در این یادداشت نوشنید از خجالت چادر را کنار نگذاشتند بلکه جهت خود نمایی می آیند.
  برخی ها ماموریت دارند که در خیابان اینگونه بچرخند هرچند تعدادشان کم است اما قبح را میشکنند . نیروی انتظامی اگر با این مانکن ها برخورد کند بسیار عالی است.

  [پاسخ]

 34. امین گفت:

  برام جالب ه که همه حزب ا.. ها ذهنی بسته ندارند و حقیقت بد و خوب رو درک میکنند
  ممنون

  [پاسخ]

 35. پریا گفت:

  من یک دختر کاملا بی اعتقاد به حجاب هستم .
  فقط یه چی میخواسم بگم اگر شما از وحدت جمعی ایرانیان صحبت میکنید باید اگاه باشید که یک مرزبندی کاملا فراگیر همراه با بغض و کینه بین خواهران با حجاب و بی حجاب و البته خیلی دیگه از مردم که بین این دو دسته اند و حتی کسانی که به اسلام اعتقاد راسخ دارند به وجود اومده! اینکه جوانان هم نسل من با دیدن یک خانم چادری ری اکشن های بدی نشون میدن … تنفر بی حدی از تمام ئختران چادری پیدا کردن و همه این خانمها رو دشمن خودشون میدونن و این مسببش کسی نیست جز گشت ارشاد!!!

  [پاسخ]

 36. پریا گفت:

  اگر مانتوی بلند میپوشم و وقتی خواهر تزکر دهنده را دیدم موهایم را در روسریم پنهان میکنم مطمئن باشید اعتقادم به اسلام بیشتر نشده بلکه اعتقادم کمتر هم شده چون ریا و مخفی کاری و … را من اموخت … ببخشید که این اعتراف رو کردم!
  و البته یه خاطره که بد نیس بگم : روزی با یه دوستام و دوست پسرش داشتیم تو پارک قدم میزدیم گشت ارشاد اومد گیر داد بمون : اول حجاب بعدم نسبت که البته با تلفن به خانواده ها حل شد چون خانواده ها میدونستن.به خواهر چادری گفتم : چرا با جوونا اینجوری میکنین؟تو پارکم گیر میدین؟خوبه فقط برن باغ و بعدشم همه کار کنن؟دختره بترسه از شما با پسره بره باغ بعدشم خدایی نکرده پسره بد دربیاد و ….
  میدونین چی گف؟ به شرافتم قسم برگشت گف : مهم نیس برن کجا فقز تو ملاعام نباشه و جلو چشم ما!!!!!
  اونوقت میخواین ما پلیس رو دوست مردم بدونیم؟!!!!!
  این حرف رو که شنیدم واقعا به تمامشون بی اعتقاد شدم…حتی کلانتری و گشت و …. :( :(

  [پاسخ]

 37. اگر واقعا دردشان حفظ عفت بود، انقدر که روی پوشش خانم ها تاکید میکردند به حفظ چشم و نگاه آقایان هم سفارش میکردند. مگر نه اینکه خداوند نگاه به نامحرم را تیری زهرآگین از جانب شیطان معرفی کرده؟ این یعنی همه چیز از نگاه شروع میشود.
  اگر واقعا دردشان حفظ عفت بود، جلوی چشم کلی نامحرم با زنان برخوردی نمی کردند که افراد فرصت طلب به خودشان اجازه ی تعدی هرچه بیشتر به دختران و زنان را در کوی و برزن بدهند. ( (نگاه هرزه، متلک پرانی، تنه زدن و …)

  [پاسخ]

 38. ناشناس گفت:

  خوب بلدن با ون جلوی جوونای مردم رو بگیرن ولی یه ذره هم بلد نیستن با فرهنگ سازی جلو برن آقاجون مشکل از صداسیمای خودمونه یه نگا به فیلمهای ساخت ایران بندازین موضوعشون چیه؟عشق و عاشقی!توی فیلمهاشون چندتا دختر با حجاب میبینی؟ به زور شاید یکی که اونم جزو سیاهی لشکر بوده یا شایدم یه عابر که داشته اتفاقی از اونجا رد میشده !مشکل جامعه ی ما خیلی اساسی تر از این حرفس …

  [پاسخ]

 39. با سلام.
  بی شک این حرکت که بصورت مقطعی انجام می پذیرد و بی برنامه میباشد جای اشکال دارد.
  ما عادت کرده ایم در کشورمان قبل از بستر سازی مناسب، هرکاری را شروع به انجام کنیم مانند حذف یارانه ها.
  اما با اینحال این امر غیرقابل انکار است که دین هیچ کس را مجبور به کاری نمیکند(طبق گفته صریح قران)و به عقاید افراد احترام میگذارد ولی اجازه هم نمیدهد کسی خلاف موازین شرعی در جامعه اسلامی رفتار کند و با آن بشدت برخورد میکند.
  ولی ما شیوه صحیح برخورد را فرا نگرفته ایم.

  [پاسخ]

 40. باران 1 گفت:

  اینجا ایران است چادری را که سال ها پیش رضا خان به ” زور ” از سرمان کشید امروز گشت ارشادیها به ” زور ” سرمان میکنند . :!: :!: :!: :!: :!: :!: “زور همان زور است که به روز شده “

  [پاسخ]

 41. علی گفت:

  سلام
  برادر صحنه ای که شما ترسیم کردی قطعا نتیجه اش همان است که خودتان گرفتید دختر شدیدا معتقدی که به اجبار چادر از سرش باز شده(از اول چادری بوده و بسیار مقید و حالا بعلت متلک های شیاطین از امر خدا چشم پوشی کرده و برای جلوگیری از متلک نه تنها چادر که روسری هم از سرش باز کرده و با آرایش غلیظ و مانتو کوتاه و شلوار رنگارنگ و به شدت چسبان و فرم دهنده و … پوشیده و نگران قضا شدم نمازش است آن هم وسط پارک لاله….)
  هیچ اشکالی ندارد شما مطمئن باش اگر یک در میلیون چنین کسی هم موجود باشد از برخورد نیروی انتظامی چنانکه شما نوشته اید ناراحت نخواهد شد. چند درصد اینگونه افراد در شرایطی هستند که شما تصویر کردید؟ خودمان را گول نزنیم همه از واقعیت جامعه مان با خبریم حال اگر جایی کسی برخورد نابجا و نادرستی انجام دهد عدم درست دیدن صحنه و موضوع بدتر مارا از حل مشکل دورتر خواهد کرد
  من اینجا بحثم نقاط قوت و ضعف کار نیروی انتظامی نیست ولی اگر کار ایشان به نظر شما اشتباه است حرف ها و نتیجه گیری های شما هم خالی از اشکال نیست
  وقایع اجتماعی به این سادگیها نیست و به ازای هر نفر از اعضای جامعه دهها و صدها مجهول دارد و جالا هر برنامه ای که برای حل این معادله nمجهولی نوشته میشود اگر مجهولات و شرایط مرزی بیشتری را مد نظر قرارداده و از جامعیت بیشتری برخوردار باشد بیشتر و بهتر به روشن شدن و حل معادله کمک خواهد کرد
  مجهولاتی چون صدا وسیما و دستگاه های تبلیغاتی و رسانه ها, رویکرد های فرهنگی و جامعیت و همخوانی و هماهنگی و هم افزایی آنها, تولید البسه و پوشاک مناسب با قیمت و کیفیت مناسب و در دسترس . عدم تولید لباسهای نا مناسب و…برنامه های آموزشی و پرورشی مدارس و دانشگاه ها, برنامه های مربوط به اشتغال و …موضوع امر به معروف و نهی از منکر(اگر در مورد غریبه ها نمیتوانیم چرا از خودمان و نزدیکان خودمان شروع نمیکنیم)
  و………………
  امیدوارم در محیط جهلی که خودمان یا دیگران برای ما ایجاد میکنند کم نیاورده و درست دیده و درست اندیشیده و درست اقدام کنیم

  آینده از آن حزب الله است بی شک انشا الله ما نیز تا آن زمان جزو حزب الله بوده و باشیم
  راستی یه پیشنهاد یه جنبش وبلاگی در مورد تولید و تبلیغ البسه اسلامی راه بندازید و تولید کننده البسه مناسب تربیت کنیدو…
  طولانی شد مطلب فراوان و پر حاشیه است

  [پاسخ]

 42. ناشناس گفت:

  سلام
  من با نظر علی آقا موافقم. درسته با زور هیچ وقت نمی شه کاری از پیش برد. اما تا حالا به جای ایرادگیری از این عمل نیروی انتظامی و متهم کردن جامعه و مبری دونستن خودمون، به ریشه ی این همه بی بند و باری و فساد فکر کردیم؟ اینکه چرا یه دختر بچه تا بچه هست خوب و پاک و درسته بعد که سر از تخم در آورد نادرست می شه؟
  چرا باید بچه هامون اینقدر سست بنیاد بار بیان که به جای اینکه بتونن عقاید درست خودشون رو به اطرافیانشون القا کنند بی ارزش ترین حرف اطرافیان این طور روشون اثر منفی بذاره؟ خلاصش می کنم…
  پدر و مادر اگر یاد بگیرند که هرگز هیچ مال شبهه ناکی(چه رسد به مال حرام) رو اول دهان خودشون بعد دهان بچه هاشون نذارن بچه هاشون با عزت نفس ، دارای نگاه و کلام نافذ ، و همیشه پاک و تاثیر گذار بار میان. نه تاثیر پذیر از کلام منفی دیگران. در این صورت شرایط خانواده ، شهر ، کشور ، جامعه ، دنیا هر چی باشه اون بچه همیشه قدرت تفکیک حق از باطل و درست رو از نادرست داره. این حرف من نیست کلام مولا علی (ع) است. ایراد ما اینجاست که همیشه انگشت اتهام به سمت دیگران و جامعه مظلوم اسلامی می گیریم. کی این جامعه اسلامی رو بدنام کرده جز من وشما ؟؟؟ متهمان ردیف اول پدر و مادران بی کفایتن که هر لقمه ای رو دهان بچه پاک و معصوم می ذارن نه هیچ کس دیگه. اون بچه که ناپاک شد این جامعه و اطرافیانش رو هم به گند می کشه. چرا نواختن با یه آلت موسیقی از همان دوران کودکی جزو واجبات لاینفک زندگی بچه های معصوم میشه، چرا یادگیری کلام خدا برای همیشه تو زندگیشون به فراموشی سپرده میشه …….و هزار عادت غلط دیگه که روح پاک بچه رو به گند می کشونه …… این وسط مقصران اصلی پدر و مادرای نا آگاهندو بس.

  [پاسخ]

 43. هوالحق؛ سلام؛

  خانمی را می‌شناسم که مادرم در مورد حجابش با وی دوستانه صحبت کرده و او در پاسخ گفته که شوهرم از این‌نوع پوشش خوشش می‌آید؛ وی را این‌گونه به‌تر دوست می‌دارد.

  سی‌سال از انقلاب گذشته یک‌نفر در این مملکت اسلامی کار فرهنگی نکرده است فقط و فقط بیت المال را از بین بده است حالا نیروی انتظامی نباید وظیفه‌اش را انجام دهد؟ مگر ولی امر مداوم از ضرورت قانون گرایی نمی‌کند؟ چرا صحبت‌های ایشان را فقط در باب سیاست سرمه‌ی چشم می‌کنید مگر ایشان ولی نیستند؟

  شما چه کار فرهنگی کرده‌اید که حالا اظهار نظر می‌کنید آن‌هم فقط و فقط غر می‌زنید؟ مگر کار فرهنگی فقط و فقط کار دولت است؟ البته دیوار حاشا در این‌دنیا بلند است اما فردای قیامت از شما این‌بهانه‌ها را قبول می‌کنند؟

  الان من کسی هستم بی‌طرف آیا با خواندن این‌مطلب نباید برداشت کنم که این‌نظام فقط نامش اسلامی‌ست؟ نباید برداشت کنم که قشر مذهبی هم مخالف این‌نظام هستند؟ مگر شما فکر کرده‌اید مردم بین این‌گونه موارد خط‌کشی می‌کنند؟

  راه‌حلتان کجا رفت؟ مگر نه این است که انتقاد باید راه حل هم داشته باشد یا باز اینکه به این سخن ولی هم اعتقادی ندارید؟ خدا عاقبت همه ما ایرانیان را به خیر کند که شعار اسلام را می‌دهیم ولی عمل نمی‌کنیم. در نظام‌های سکولار بیش‌تر از ما مسلمان عامل وجود دارد تا ایران.

  یاحق؛

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ تیر ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۱۹:۵۹:

  سلام
  فکر می‌کنم تو این قسمت تا حدودی پاسخ این صحبت شما رو داده باشم:
  http://24tir.ir/?p=20609

  [پاسخ]

  محسن پریژه پاسخ در تاريخ تیر ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۲۰:۲۹:

  هوالحق؛ باز سلام؛

  مطلب ذکر شده را خواندم و ایضاً پیام امام در ضمیه. می‌دانم که این‌نظر بر شما اثری ندارد چون شما مصمم نوشته و با تکمله‌ای آن را سه‌پیچ کرده‌اید ولی دوست داشتم این‌چند نکته را بیان کنم.

  اول بنا بر سخنان ره‌بر نقد باید با پیش‌نهاد باشد وگرنه غر است. پیش‌نهاد هم به معنی بازسازی چرخ نیست بلکه راهی و یا مشورتی برای انجام به‌تر کار هم هست.

  دوم چون دیوان‌های کشوری کارشان را صحیح انجام نداده‌اند دیگر سازمان‌ها هم نباید کارشان را درست انجام دهند؟ مثالاً چون ۳هزارمیلیارد تومان پول را خوردند ما هم چراغ شرکت برق را باز کنیم و ببریم؟ یا دزد را مجال ندهیم؟

  سوم پیام امام به معنی شکسته نشدن اخلاق و آب‌روی مؤمن است که در اسلام حرمتش از کعبه هم بالاتر است. در پیام نیامده چون خلاف را دیدید چشم بر هم بگذارید بلکه گفته پرده‌دری نکنید.

  چهارم این‌ها مسائل جانبی است اصل مسئله این است که نظام در ضمینه‌ی فرهنگ می‌شلد. مردم هم دیگر فرهنگی نیستند. اعتقادات مردم به احکام فردی تضعیف شده است و کسی دیگر در موارد اجتماع احساس مسئولیت نمی‌کند. اگر کسی هم سخنی می‌گوید نه از باب تکلیف است بلکه نفع شخصی در آن دارد.

  پنجم سخن یک‌برزگ همیشه حلقه‌ی گوشم است: مدیران متجمل مصرف‌گرا پرشیاسوار جردن‌نشین «چه‌فهمی از دیانت انقلابی دارد؟!» دیانت انقلابی را دیگر نمی‌بینید مگر در موارد خاص که آن‌هم مورد ظلم قرار می‌گیرند.

  به عنوان کسی که تا حدودی از اوضاع دیگر کشورهای اسلامی خبر دارم در این‌کشورها احکام حکومتی اسلام بیش‌تر از ایران اهمیت می‌دهند البته متناسب مذهب خودشان. هندوها بیش‌تر از ما ایرانیان پای‌بند معتقادشان هستند. ما شیعیان شلیم. خودم را می‌گویم شُلم و شَلم و غیرعامل.

  یاحق؛

  [پاسخ]

 44. جواد گفت:

  اگه این برخوردها هم نباشه، خیلیها با آزادی و امنیت کامل به فسادشون ادامه میدن.

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: