وکیلانه » » در دام شیطنت حاکمان عرب منطقه نیفتیم
من در RSS من در Picasa من در YouTube من در گوگل پلاس من در FriendFeed من در توییتر من در Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
در دام شیطنت حاکمان عرب منطقه نیفتیم
۳۱ام, فروردین ۱۳۹۱| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۱۳]

در حالی که "مد روز" له کردن دکتر احمدی‌نژاد به هرشکل و به هر بهانه‌ی ممکن است، اقدام کم‌نظیر آقای رئیس جمهور در خلال نودونهمین سفر استانی یعنی دیدار با مردم شهرستان ابوموسی، تحسین گروه‌ها و جریان‌های مختلف و بسیاری از ایرانی‌ها را در پی داشت(+). از سوی مقابل این اقدام که در دولت‌های قبلی معمولاً یک "تابو"(!) محسوب می‌شده؛ موجب واکنش کشورِ جوانِ امارات متحده‌ی عربی و برخی دیگر از حاکمان عرب منطقه شد.(+)

به دنبال واکنش این کشورها احساساتِ به حق و میهن‌دوستانه‌ی ایرانیان برانگیخته شد و پیشنهاد‌های مختلفی برای مواجه به این مُدعای نامعقولِ شیخ‌نشینان حاشیه‌ی خلیج ارائه شد. از احضار و اخراج سفیر گرفته تا کنایه‌های لفظی جالب و حتی تهدید‌های نظامی. تا اینجای کار تقریباً همه چیز طبیعی بود.
اما در ادامه به نظرم باید این ماجرا را وسیع‌تر از این تحلیل کرد و این قبیل شیطنت‌ها را قطعاتی از یک پازل بزرگ دید و مردم و مسولین با  نگاهی اینگونه، بسیار صبورانه‌تر و دقیق‌تر و به دور از احساسات به مواجه با آنها فکر کنند. مخصوصاً وقتی قرینه‌های مشخص‌تری برای دامن زدن به این نوع شیطنت‌ها پیدا می‌شود. مثل خبرِ دروغِ (+) اعدام چند ایرانی در عربستان.(+) یا درخواست مسولین ایالات متحده‌ی امریکا برای مذاکره بین ایران و امارات در خصوص جزائر سه‌گانه! (+)


چرا که در فرای این قبیل مسائل دست‌کم سه فایده برای حاکمان عرب منطقه می‌توان متصور بود:

۱) پس از مذاکرات رضایت‌بخش ایران با پنج‌بعلاوه‌یک که ظاهراً تا اینجای کار به هر دلیلی، هر دو طرف رضایت نسبی از آن دارند و نیز قرار مذاکرات بعدی در بغداد، تنها دو گروه این میان متضرر شدند. اول رژیم صهیونیستی که نارضایتی خود از مثبت بودن نتایج این مذاکرات را علنی بیان می‌کند. دوم حاکمان عرب منطقه که برای تشدید تنش میان ایران و غرب مدت‌هاست ناخن می‌سابند و حالا سرشان بی‌کلاه مانده. اکنون این قبیل قیل و قال‌ بر سر بدیهیات، در صورت توجه ایران به آن و بازی ایران در زمین‌شان و واکنش شدید یا هرچیزی که به این دعوای یک‌طرفه دامن بزند و باعث تنش بشود می‌تواند ایران را درگیر مسائل حاشیه‌ایی کرده و باعث بشود در مذاکرات بغداد ایران مجبور باشد دست پایین‌تر را بگیرد!

۲) در حالی که جمهوری اسلامی ایران بارها با اسناد تاریخی بسیار، حاکمیت بر این جزایر را اثبات کرده، و اکنون یدمالکیت بر این سرزمین‌ها را هم دارد هر نوع پذیرش مذاکره و یا حتی گفت‌و‌گو درباره پذیرش یا عدم پذیزش مذاکره بر سر حق سرزمینی مسلم‌ش در واقع یک گام عقب‌نشینی محسوب شده و به سود مدعیان این جزایر است! چرا که در دعاوی بین‌المللی بیشتر از اسناد و ادله‌، این پذیرشِ جهانی است که می‌تواند یک پرونده را دوباره مفتوح کند و اصرار امریکا برای مذاکره بر سر این قضیه در این چارچوب تعریف می‌شود و وقتی یک پرونده مفتوح شد باز بیشتر از اسناد و ادله مسائل سیاسی هستند که تعیین کننده می‌شوند. حالا ببینید چقدر ساده‌لوحی است که برخی سبز‌ها در داخل هم به اسم مثلاً دیپلماسی پیشنهاد می‌دهند بر سر این موضوع بنشینیم و با اعراب مذاکره کنیم! (+)

۳) مؤسسه آمریکایی "هریتیج" در مقاله‌ایی با عنوان "راهکارهای پس از سقوط تولید نفت سعودی" درباره‌ی وقوع انقلاب در عربستان و پیامد‌های اقتصادی آن برای امریکا هشدار می‌دهد وقوع چنین انقلابی به مراتب پرهزینه‌تر و خطرناک‌تر از بسته شده تنگه‌ی هرمز خواهد بود و امریکا باید با استفاده  از نفوذ و ابزار‌های خود برای کمک به هم پیمانان‌ عرب‌ش برای جلوگیری از وقوع بحران تلاش کند.(+)
واقعیت این است که حاکمان عرب منطقه از ملت‌های‌شان بسیار فاصله دارند و دیر یا زود سرنوشت کشورهای منطقه به دست ملت‌های مظلوم خواهد افتاد. اما پادشاهان این کشورها بسیار تمایل دارند تا از طریق دعوای قدیمی عرب و عجم احساسات ملت‌های خود را تحریک کرده و هر اعتراضی را همانند بحرین به جریان وابسته به ایران نسبت دهند تا حتی برای چند صباحی هم که شده جلوی دومینوی سقوط دیکتاتورها را بگیرند.

با توجه به مطالب گفته شده بهترین راه‌کار برای مواجه به این قبیل شیطنت‌ها تکی از جنس سفر آقای رئیس جمهور و بعد تغافل همراه با هوشیاری است و نیاز به هیچ حرکت دیگری نخواهد بود و البته از آن‌سو هم نباید با هر خبر مبهمی فشار بر وزارت امور خارجه آورده شود و هر چیزی فوراً دالِ بر بی‌تحرکی آن تلقی شود.

و البته نباید فراموش کنیم چنین دعواهایی میراثِ شوم سستی برخی پادشاهان خائن سرزمینمان و به طور خاص خاندان پهلوی است.

مطالب مرتبط :
ابتکار هسته‌ایی ایران و ۳ اتفاق مهم
•  ۳ دلیل کوتاه بر چرایی شدت بحران در بحرین
اتهام ایالات متحده به ایران مردم جهان را به خنده واداشت !۱۳ دیدگاه برای “در دام شیطنت حاکمان عرب منطقه نیفتیم”

 1. سلام
  بین همه کاریکاتورهایی که از این ماجرا دیدم این یکی به نظرم کاملا ماجرا رو توضیح میداد
  http://www.nasimonline.ir/NSite/FullStory/News/?Id=347499

  و فکر می کنم اگر زمانی برسه که خیال کنیم دنیا بی خیال ما شده دچار یک خطای فاحش شدیم.خطایی که ما در اقتصاد سنجی بهش میگیم “خطای تصریح مدل” یعنی از ابتدا در تعیین متغیرهای توضیح دهنده و شکلی که مسئله رو توضیح میدن دچار اشتباه بودیم. خودتوت حدس بزنین که چنین مدلی چه برآورد ضعیفی خواهد بود و چه نتایج غیرقابل اعتمادی خواهد داشت
  بدون شک هوشیاری و رصد دائمی شرایط تنها راه نجات است، مخصوصا با دانستن اینکه حتی اگر ما در مسیر حرکت و پیشرفت خودمون کمی متوقف بشیم دنیا متوقف نخواهد شد و با تمام توان رو به جلو حرکت خواهد کرد

  [پاسخ]

 2. افق گفت:

  سلام
  خداقوت
  کلا از اول تا آخر موافقم.

  [پاسخ]

 3. ﺳﻼﻡ.
  ﺍﯾﻦ ﺳﻔﺮ ﺍﺯ ﺁﻥ ﮐﺎﺭﻫﺎﯼ ﺟﺬﺍﺑﯽ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﻫﺮ ﺍﺯ ﮔﺎﻫﯽ ﺍﺯ ﺍﺣﻤﺪﯼ ﻧﮋﺍﺩ ﻣﺎ ﺳﺮ ﻣﯽ ﺯﻧﺩ!
  ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻫﻮﺷﯿﺎﺭﺑﻮﺩﻥ ﻭ ﺁﺗﻮ ﻧﺪﺍﺩﻥ ﻫﻢ ﻣﻮﺍﻓﻘﻢ.
  ﺭﺍﺳﺘﯽ ﻣﺎ ﺑﺮﮔﺸﺘﯿﻢ ﺧﺒﺮ دارید؟

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱ام, ۱۳۹۱ ۱۱:۵۷:

  گاهی از دکتر سر می‌زنه و هرگز از دیگران سر نزده بود!! :)

  [پاسخ]

  روان نویس پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱ام, ۱۳۹۱ ۲۰:۰۸:

  ها ها ها!
  دکتر جان ماست دیگه!

  [پاسخ]

 4. :) گفت:

  احمدی نژاد خطاب به وزیر امور خارجه ی امارات :

  همینکه در سفرهای استانی ام به امارات نمی آیم ،بروید خدا را شکر کنید .


  دل نوشته ای بیش نبود ،جدی نگیرید !

  [پاسخ]

  محسن پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱ام, ۱۳۹۱ ۲۳:۵۸:

  اقای احمدی نژاد الحق کارهایی کرده اند که کسی توان انجام دادنش هم نداشته !!بری مثال برای اولین بار است که حقوق امثال بنده در همان دو هفته اول برج واقعا تمام می شود .بیش از ۴۰ درصد افزایش هزینه های خرید عادی منزل نسبت به سال گذشته کمرمردم را خم کرد.شیر بز گران شد اثر سو تغذیه بر دختران و پسران ما اشکار خواهد شد.اثر گرانی های فقر فرهنگی هم خواهد ورد.از همه درد اور تر ان است که گر سری به خانه هایی مثل ساکنین شهرک شهید محلاتی در شمال شرق تهران بزنید اشرافیت مذهبی را خواهید دید. دقیقا زندگی مثل سرمایه داران کراواتی.گویا دعوا بر سر همین بوده. انقلاب جای این افراد را عوض کرد. دوستم که با من به شهرک شهید محلاتی امده بود می گفت اینکه ارزشی ها می گویند جانم فدای مسولین تقصیریندارند.بنده هم چنین منزلی و حقوقی داشتم هر کاری می کردم و هر رفی می زدم.

  [پاسخ]

  محسن پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۱ام, ۱۳۹۱ ۲۳:۵۹:

  ببخشید عبارت شیر باز گران شد تبدیل شده به شیر بز گران شد.

  [پاسخ]

  م.رضوی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۱ ۱۷:۰۲:

  قیمت خونه تو شهرک شهید محلاتی به نسبت مناطق اطرافش خیلی خیلی کمتره (نصف حتی)، به دلیل مسائلی که تو این شهرک هست، مثل سند نداشتن خونه ها، کنترلی که برای ورود و خروج افراد میشه و …
  همین طوری جهت اطلاع گفتم!
  ضمنا هرچی به طرف بالاشهر تهران میریم تعداد مذهبی ها کمتر میشه، تو کل این مناطق فقط یه شهرک محلاتی هست که مذهبی نشین هستند.

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۱ ۱۹:۴۶:

  @ محسن!
  ا؟! پس به سلامتی کار پیدا کردید شما؟ خب باز از بیکاری و یکجا نشستن بهتره. دستکم ما با سوژه جدید شهرک شهید محلاتی مواجه می شیم. این از سوژه های تکراری قبل بهتره.

  [پاسخ]

 5. فدائي رهبر گفت:

  بسم الله

  این روزها هوای مجلس هشتم چقدر سنگینی میکند بر ریه های پردرد مردم!
  http://shahidekhoy.blogfa.com/post/50

  [پاسخ]

 6. منتظر گفت:

  دایی نگران نباش.
  این خاک هزاران ساله که داره شهید میده.
  بیمه اس دایی،بیمه.
  هر کی بخواد در حقش نامردی کنه چنان میزندش که راست نشه این کوچک موچیکا که هیچن بزرگ تراشونم کاری نتونستن بکنن.
  البته بعضی بی تدبیری های داخلی هم باعث پر رو شدن کوچیک موچیکا شده.
  راستی آپم با مطلبی بدور از حال و هواهای شما.سر بزنی خوشحال میشم.

  [پاسخ]

 7. بازتاب گفت:

  […] مرتبط : • ۳ دلیل کوتاه بر چرایی شدت بحران در بحرین • در دام شیطنت حاکمان عرب منطقه نیفتیم • اتهام ایالات متحده به ایران مردم جهان را به خنده […]

دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: