وکیلانه » » آیا ساختمان انگلیس در تهران یک سفارت‌خانه بود؟ اسناد غیرقابل انکار !
من در  RSS من در  Picasa من در  YouTube من در  گوگل پلاس من در  FriendFeed من در  توییتر من در  Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
آیا ساختمان انگلیس در تهران یک سفارت‌خانه بود؟ اسناد غیرقابل انکار !
۱۰ام, آذر ۱۳۹۰| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۸۱]

در دو روز گذشته در خصوص اعتراض شدید دانشجویان ایرانی به موجودیت روابط با دولت بریتانیا، در پست قبلی وبلاگم و بخش نظرات آن و جاهای دیگر به تفصیل گفتگو کردیم. اما جدای از آن اقدام در این نوشته قصد دارم بررسی کنیم که آیا اَعمال و رفتار دیپلمات‌های انگلستان در قبال ایران رفتار‌های دیپلماتیک بوده؟ آیا دیپلمات‌های انگلیس در تهران در چارچوپ همان کنوانسیون‌های بین‌المللی که دو روز است وِرد زبان همه شده، مشغول به فعالیت بوده‌اند؟ یا این ساختمان در واقع پایگاهی امن در پوشش دیپلماتیک، ولی در جهت دست‌اندازی صریح به منافع ملی ایران است؟

خوشبختانه(!) برای بررسی این موضوع نیازی نیست از جای خود کوچک‌ترین تکانی بخورید. با هم همراه می‌شویم و فقط برای نمونه با هم گشتی در وب‌سایت سفارت بریتانیا در ایران می‌زنیم! فقط در حین مطالعه توجه داشته باشید که این یک صفحه‌ نه یک‌وسایت خبری تحلیلی، نه یک صفحه‌ی شخصی، و نه یک محل برای تهیه‌ی گزارش که بلکه صفحه‌ی رسمی و علنی  دیپلمات‌هایی است که چارچوب وظایف‌ محدودشان به صراحت در قوانین ذکر شده و فقط مجاز به ابراز رفتار‌های دیپلماتیک در حدود مشخص‌ شده بین دو کشور هست که به شدت از خروج از این محدوده هم نهی شده‌اند:

۱) اگر اینجا کلیک کنید در مانی‌فست و اساس رفتاری و اولین معرفی، بخش "روابط بریتانیا با ایران" در پاراگراف سوم به صراحت می‌خوانید:
"بریتانیا و بسیاری کشورهای دیگر نگرانیهایی جدی درباره رفتار حکومت ایران دارند: بلندپروازیهای اتمی آن، حمایت از تروریزم و تلاش برای بی ثبات ساختن منطقه، برعلاوه نقض دوامدار حقوق شهروندان خود"
نمی‌دانم در قبال این گستاخی علنی و رسمی چه باید گفت!

۲) اگر لطف کنید و اینجا کلیک بفرمایید  در بخش سیاست‌های بریتانیا در قبال ایران، بخش حقوق بشر! ضمن مشاهده‌ی یک تصویر زیبا می‌بینید که در یک متن کوتاه به صراحت نوشته شده :
"وضعیت حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۰۹ بدنبال پاسخ توام با خشونت دولت به اعتراضات گسترده بعد از انتخابات قابل بحث ریاست جمهوری مورد توجه خاص قرار گرفت.  آزادی اجتماع کاهش یافت و شرکت کنندگان در اعتراضات مسالمت آمیز و فعالان سیاسی در معرض بد رفتاری های مکرر و به اثبات رسیده قرار گرفتند.  با وجود گذشت یکسال بعد از آن، دولت کماکان محدودیت های شدیدی بر آزادی بیان و اجتماع اعمال می نماید."

البته این متن ادامه دارد و حتما بخوانید‌ش ولی سعی کنید آنرا با "بالاترین و جرس" اشتباه نگیرید!

خیلی روشن است که  بحث، بحثِ  تایید تا تکذیب هیچ‌کدام از این موارد نیست بلکه بحث وقاحت پوشیده شده در زرورق دیپلماتیک یک کشور است که علناً از حدود وظایف قانونی خود بسیار فراتر رفته و صراحتاً اتهامات بسیار خطرناک و کاملاً دروغی  به کشور میزبان وارده کرده، به دخالت مستقیم در امور داخلی کشور میزبان پرداخته و رسماً در نقش اپوزسیون کشور میزبان ظاهر می‌شوند در حالی که عرف و قوانین بین‌المللی هیچ جای دنیا چنین چیزی را نمی‌پذیرد و امکان ندارد آنرا تحمل کند!

لازم می‌دانم  بازم هم تاکید کنم که بیان این موضوعات فرای از اصل‌ آنها، از طرف یک سایت رسمی دیپلماتیک  دهن‌کجی کامل و زیرسوال بردن استقلال یک کشور است.  به نظرم همین دو نمونه که صراحتاً در مانی‌فست و معرفی این مکان، ذکر شده برای آزاداندیشانی که دنبال حقیقت هستند کافی است و البته اینها اسناد کاملاً علنی و رسمی است و اینکه در خفا چه می‌گذشته و چه روابطی وجود داشته را باید بعدها تاریخ مشخص کند.

در عین حال این سفارت‌خانه به این دو مورد اکتفا نکرده و پا را فراتر از این‌ها گذاشته و مکرراً، تاکید می‌کنم مکراراً حتی به صورت مصداقی هم در امور داخلی کشور میزبان دخالت نموده است. از جمله اقدامات صورت‌گرفته توسط این به اصطلاح دیپلمات‌ها حتی به دخالت در امور داخلی قوه‌ی قضایه  که برای هر کشوری یکی از خطوط قرمز بسیار مهم تلقی می‌شود هم می‌توان اشاره کرد. برای نمونه می‌توانید اینجا(+) و اینجا(+) را کلیک کنید که به صراحت درخواست آزادی مجرمان محکوم شده‌ی دادگاه‌های ایران را می‌نمایند! 

و البته موردی دیگر از دخالت در امور داخلی ایران (+)

مطالب مرتبط :
حمله به سفارت انگلیس یعنی: هرکس باد کاشت طوفان درو می‌کند !
سیلی محکمی که اروپا “از همین حسینیه” خورد !
ِ
  ماجرای قطع رابطه ایران و انگلیس در سال ۳۱
حمله به سفارت انگلیس، آری یا خیر؟!
روشهای غیرمرسوم و غیردیپلماتیک
نگاهی به همه اتفاقات تسخیر سفارت انگلستان توسط دانشجویان و حواشی آن(شک نکنید از این کامل‌تر پیدا نمی‌کنید)دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: