وکیلانه » » خانه‌ی مردم؛ از دغدغه‌ی بزرگِ آقا روح الله تا اقدام دکتر احمدی‌نژاد
من در RSS من در Picasa من در YouTube من در گوگل پلاس من در FriendFeed من در توییتر من در Facebook
صفحه نخست | آرشيو لينک ها | درباره ی من | عبرات
خانه‌ی مردم؛ از دغدغه‌ی بزرگِ آقا روح الله تا اقدام دکتر احمدی‌نژاد
۱۷ام, مهر ۱۳۹۰| نويسنده: امیرعلی صفا
نظرات[۸۳]

 

۱) این چند خط را باهم با دقت بخوانیم:
“در رژیم منفور پهلوی مسئلۀ مسکن یکی از مصیبت‌بارترین مشکلات اجتماعی مردم ما بود. بسیاری از مردم در اسارت تهیۀ یک قطعه زمین و داشتن یک لانه بودند، و چه بسا تمام عمرشان را زیر بار بانکها و سودجویان و غارتگران به سر می‏‌بردند تا بتوانند پناهگاهی را برای خود و فرزندانشان دست و پا کنند. قشر عظیمی از مستضعفان جامعه هم بکلی از داشتن خانه محروم بودند و در زوایای بیغوله‌‏ها و اتاقک‌های تنگ و تاریک و خرابه‏‌ها به سر می‏‌بردند؛ و چه بسا قسمت مهمی از درآمد ناچیزشان را بایستی برای اجارۀ آن بپردازند؛ و این میراث شوم برای ملت ما باقی مانده و اکنون جامعۀ ما با چنین مصیبتی دست به گریبان است. نظام اسلام چنین ظلم و تبعیضی را تحمل نخواهد کرد؛ و این از حداقل[حقوق]هر فرد است که باید مسکن داشته باشد.
مشکل زمین باید حل شود و همۀ بندگان محروم خدا باید از این موهبت الهی استفاده کنند.
همۀ محرومان باید خانه داشته باشند. هیچ کسی در هیچ گوشۀ مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد. بر دولت اسلامی است که برای این مسئلۀ مهم چاره‏ای بیندیشد، و بر همۀ مردم است که در این مورد همکاری کنند.”

این فقط چند خط از نامه‌ی دردمندانه‌ی حضرت امام خمینی‌ است به منظور افتتاح حساب شماره ۱۰۰، برای خانه دار شدن مردم؛ تنها دو ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی! توصیه می‌کنم متن نامه را حتما بخوانید(+)، با توجه به تاریخ نگارش آن و روح حاکم بر نامه، به خوبی می‌توان دریافت که مساله‌ی مسکن از چه جایگاه عظیمی در تفکرات بنیانگذار جمهوری اسلامی برخوردار بوده است.

۲) در چند جای قانون اساسی به مساله‌ی مسکن اشاره شده اما در اصل ۳۱ به صراحت تاکید شده : “داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است. دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند به خصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند.” (+)

۳) در یکی از برنامه‌های راز(+) در ماه مبارک رمضان، استاد حسن عباسی(+) به مساله‌ی بسیار مهم “کاداستر(+)” اشاره‌ایی داشتند که توصیه می‌کنم حتما از اینجا(+) آنرا مطالعه کنید. چیکده‌ی مباحث ایشان این می‌شود که هر ایرانی حق مسلمی دارد به اسم سرانه‌ی زمین! اگر مساحت ایران را تقسیم بر جمعیت کنیم، عددی به دست می‌آید که آن عدد حق مسلم هر ایرانی است از سرزمین ایران که اولاً مردم باید از این حق مسلم خودشان آگاه باشند. در ثانی دولت موظف است این حق مسلم را به رایگان در اختیار مردم قرار دهد!

خوب که چی؟) همه‌ی اینها را ذکر کردم تا بگویم چیزی به اسم “سرپناه، خانه یا مسکن” مساله‌ای ست بسیار مهم و حیاتی و حقی است که بنا به دلایل بالا برای هر کدام از ما مسلم است.  اما متاسفانه نگاهی به گذشته نشان می‌دهد که برای تحقق این حق، به هیچ عنوان کار قابل قبولی صورت نگرفته و بعد از ۳۲ سال، اکثر وضعیتی که امام خمینی در آن نامه ذکر کرده دقیقاً همچنان پابرجاست!

برای اطلاع از جریان این عکس روی آن کلیک کنید

با شروع دولت نهم، دکتر احمدی‌نژاد که نماد بازگشت به گفتمان امام خمینی بود، توجه بی‌نظیری به مساله‌ی مسکن داشتند. اما سهل‌انگاری دولت‌های گذشته باعث شده بود تا این معضل به‌گونه‌ایی ریشه دار شود که مواجه با آن کار ساده‌ایی نباشد. آنقدر این معضل ریشه دار بود که  با شروع اقدامات دولت، برخی معتقد بودند دست زدن به این مشکل و ورود به آن، سبب به هم ریختگی اقتصادی کشور می‌شود!

دولت نهم وارد شد و تا سال ۸۷ عملاً چیزی تغییر نکرد. اما از سال ۸۷ به بعد قیمت مسکن ابتدا راکد شد و سپس رو به سقوط نهاد و با اجرای طرح “مسکن مهر” و شروع واگذرای‌ها همچنان این سقوط قیمت ادامه دارد و قیمت‌های حالا حاضر در اکثر نقاط کشور به هیچ عنوان قابل مقایسه با قبل نیست.

پیرامون مسکن حرف گفتنی زیاد است. اما مهم و خوشحال کننده اینکه دولت به این اقدامات اکتفا نکرده و به نظر شخص دکتر احمدی نژاد همچنان هم قیمت مسکن بالاست(+) و دولت به دنبال آن است که این قیمت هنوز هم پایین‌تر بیاید. به طور کلی می‌توان گفت هر چند اقدامات دولت نهم و دهم در خصوص اهتمام به مشکل مسکن نسبت به دولت‌های قبلی بی‌نظیر بوده اما این اقدامات فقط در مورد قیمت مسکن است و آن‌هم برای بخشی از جامعه واِلا همچنان خانه دار شدن برای بسیاری یک رویاست! و از این مهمتر قضیه اجاره نشینی است که هم دارای مشکلات و معضلات فراوانی است و هم اجاره‌بها رو به افزایش است و تغییری نکرده و عملاً برای آن فکری نشده است.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــبعدازنوشتــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
 • داشتم با خودم فکر می‌کردم اگر دولت اصلاحات یک دهمِ یکی از طرح‌هایی مثل سهمیه‌بندی سوخت، مسکن مهر، افزایش حقوق بازنشستگان، بیش از هشتاد سفر استانی و … را انجام داده بود با توسل به آن به مخالفان خودش اجازه‌ی نفس کشیدن هم نمی‌داد!۸۳ دیدگاه برای “خانه‌ی مردم؛ از دغدغه‌ی بزرگِ آقا روح الله تا اقدام دکتر احمدی‌نژاد”

 1. مهدی گفت:

  تا اونجایی که من میدونم تو شهرستان ها از جمله شهر ما حرف شما کاملاً درسته اما تهران رو خبر ندارم

  [پاسخ]

 2. سلام
  داشتم به این فکر می کردم که متن شما توضیحی کم دارد تا به آخر رسیدم و پرداختن به اجاره بها
  البته به نظرم حتی همان توضیحات بالا هم چندان درباره تهران صادق نیست اما این مسئله درباره اجاره بها به اوج می رسد، به طوریکه دولت رسما مجبور به دخالت در مسئله تنظیم اجاره بها شد

  یادم هست که استادی داشتم که می گفتند” مسکن” در واقع اسم مکان از ” سکن” هست و باید محلی برای آرامش باشد، اما عملا جذابیت بازار مسکن و فرصتی که برای رانت جویان فراهم می کند باعث شده که بیشتر به معضلی برای خانواده ها تبدیل شود تا محلی برای آرامش

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مهر ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۲۱:۴۵:

  این رو کی به وجود آورده؟‌ واقعاً اگر دولت‌های قبلی مساله رو رها نمی‌کردن اینقدر بحرانی می‌شد؟

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ مهر ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۲۱:۵۰:

  به نظر من مشکل اساسی بازار مسکن عدم شفافیت اطلاعات است
  اطلاعات ناقص همیشه با خود رانت به همراه می آورد
  همیشه هستند عده ای که با وارد کردن سرمایه های زیاد به بازار مسکن و یا برعکس عدم سرمایه گذاری تعادل بازار را به هم می زنند و فاجعه از اینجا شروع می شود:)
  قطعا و یقینا تلاش دولت نهم و دهم قابل تحسینه و اثر بخش:) خدا کند که اوضاع تهران هم سامانی بگیرد

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۰۲:۰۰:

  ببخشید من یه خورده مشکل دارم با حرف شما. چرا ما همیشه دنبال اشتباهات هستیم؟ نقد فقط بیان مشکلات نیست . بیان نکات مثبت هم هست !

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۱۰:۴۹:

  سلام
  نکات مثبت رو که آقای صفا فرمودند:)
  بعد هم اینهایی که من گفتم نکات منفی نیستند، توصیف اوضاع هستند

  به علاوه جسارتا من هم با صرف گفتن نکات مثبت مشکل دارم:) وسعت دید رو از ما میگیره و تحلیلهامون رو غیرواقعی می کنه

  و البته وقتی آقای صفای باصفا این همه کامنتای بی ربط و آسمون و ریسمون بافتن های عده ای رو تایید می کنن این کامنت کوچولوی من هم جای چندانی رو اشغال نمی کنه/ وگرنه به کرات خدمت ایشون عرض کردم که اگر کامنتی از کامنتهای من جریان بحث رو عوض می کنه و یا به هر علت تشخیص میدید مناسب نیست در تایید یا عدم تاییدش اختیار تام دارید

  [پاسخ]

 3. هومن گفت:

  قشر عظیمی از مستضعفان جامعه هم بکلی از داشتن خانه محروم بودند و در زوایای بیغوله‌‏ها و اتاقک‌های تنگ و تاریک و خرابه‏‌ها به سر می‏‌بردند؛ و چه بسا قسمت مهمی از درآمد ناچیزشان را بایستی برای اجارۀ آن بپردازند؛ و این میراث شوم برای ملت ما باقی مانده و اکنون جامعۀ ما با چنین مصیبتی دست به گریبان است.
  …………………………………………………………………..
  این را درست می گویند .اقای صفا با اینکه باید از رژیم گذشته متنفر باشد ولی در اینجا منصفانه نظر می دهد .
  پدر خودمن در زمان طفولیت ما در منازل سازمانی بود که فضای اطراف ان و زیبایی و پاکیزه گی کنترل می شد .وقتی خانواده ما چهار نفره بود به منزل خودمان که ساخته بودیم اسباب کشی کردیم .بعدها پدر من از پس انداز منزل دیگری را هم خرید .جالب این است که ابوی مرحوم بنده یک فرد با در امد پاین بودند و حقوق بگیر دولت بودند .امروز شما شاهد هستید که فردی مانند پدر بنده بعد از فوتش ….فرزندانش با تقسیم ملک او دارایی پیدا می کنند که اگر سالها کار کنند نمی توانند بدست اورند .و این نشان از زندگی مردم در بیغوله های قبل از انقلاب دارد .
  امروز شما ببینید محیط بدون انضباط منازل سازمانی را .
  به نظر می رسد ساختن خانه با زمین ارزان ان موقع و مصالح ساختمانی و تورم پایین بسیار ساده تر بوده .چگونه ممکن است معضل فعلی مسکن از ان زمان به ارث رسیده باشد ؟!!!
  شما نگاه بکنید به دوران دولت نهم که سیاستهای غلط مدریتی ناگهان اپارتمان ۱۸ میلیونی را تبدیل به ۸۰ میلیون کرد .به کجا پناه ببرند مردم ؟الان هم چندتا بیداری که نمی توانند تحمل کنند انتقادها را می ایند می گویند خیر کی میگه شما ایرانی نیستید .!!!شما ظاهرا در ایران زندگی نمی کنید .
  تمام مردمی که کسب و کار معمولی داشتند یا حقوق بگیر شغلهای بسیار معمولی بودند بلا استثنا خانه داشتند .این قابل کتمان نیست .بروید ببینید صاحب خانه هایی با عمر بیش از سی سال چه کسانی هستند ؟
  کدام کارمند دولت بود که وقتی فوت بکند داراییش فقط اجاره نامه باشد ؟یکی از بستگان که ۶۰ سالش است و دارد راننده گی اتوبوس می کند مثل خانواده در تصویر …مشکلات جسمی دارد پاهایش قادر به ادامه کار نیست .دو فرزند بزرگ بیکار دارد .مستاجر است و از وحشت صاحبخانه دقیقه ای ارامش ندارد .اوایل در مرکز شهر خانه ای ابرومند اجاره کرده بود ولی الان در حاشیه شهر در یک اپارتمان ۳۸ متری زندگی می کند .دندان هم ندارد و به عبارتی هزینه درمان نداشته .بیشتر وقتها شبها گریه می کند .
  برای کسانی که به جای واکنش به درد هموطنان فقط خفه کردن منتقدان مهم است …اینها به جز سیاهنمایی چیزی نیست .

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مهر ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۲۱:۴۶:

  آقا هومن این جمله‌ی من نیست، دقت نکردی؟
  ضمناً پدر من زمان شاه معلم بودن، حتی یک وجب زمین نتونستن بخرن، بعد از انقلاب بازم فقط معلم بودن اما برای خودشون که خونه خریدن هیچ واسه منم خونه خریدن. آیا این ملاک میشه که مشکلی الان نیست؟
  در اطراف همه‌ی ما خانواده‌های دردمند یا مرفه وجود داره اما ما نباید موردی نیگا کنیم باید با شاخص‌ها و کلی نگری واقعیت رو در قبل و بعد از انقلاب مقایسه کنیم بعلاوه‌ی دقت در اصلاح قوانین تبعیض آمیز بعد از انقلاب

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مهر ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۲۳:۴۶:

  پدر من زمان شاه معلم بودن، حتی یک وجب زمین نتونستن بخرن، بعد از انقلاب بازم فقط معلم بودن اما برای خودشون که خونه خریدن هیچ واسه منم خونه خریدن. آیا این ملاک میشه که مشکلی الان نیست؟
  …………………………………………………………….
  خوب اگر اجازه بدهید وارد جزییات شویم .مثل خود بنده .
  پدر شما در زمان شاه معلم بوده ولی زمینی نخریده .ولی همین معلم پس از انقلاب به خاطر پایین امدن تورم و بالارفتن دریافتی معلم ها موفق به خرید یک جفت خانه می شوند !!!!!!!
  ممکن است نحوه خرید را بفرمایید ؟
  زمان خرید .مبلغ.حقوق پدر گرام .سابقه پدر شما در زمان شاه از نظر سال خدمت .

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۱۴:۰۲:

  هومن جان، نیاز نیست وارد جزئیات بشیم. من مثال زدم که بگم این نوع نگاه جزیی به درد نمی‌خوره. باید با شاخص و ملاک و معیار پیش رفت.

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۱۹:۱۸:

  نگاه جزیی به درد نمی خورد و این کاملا درست است ولی وقتی شما می گویید مردم قبل از انقلاب زاغه نشین بودند …چه نوع نگاهی است ؟
  ایا شما می دانید که در چنین وضعیتی تورم ان موقع فقط یک درصد بوده در پنج سال بین ۵۰ تا ۵۷….؟!!!
  ان هم اقتصاد دانان ان را تورم وارذاتی می نامند زبرا کشورهای صنعتی تورم داشتند و با واردات این تورم بر روی اتومو مبیل که یکی از شاخص های سنجش تورم است …اثر می گذاشت .
  بالا رفتن در امد نفت باعث شد مردم ایران در ان سالها هزینه کنند و خوب بخورند و خوب بپوشند .
  و من دیدگاهم راجب قشر متوسط ان زمان است ولی شما می توانید برویید سراغ معدود زاغه نشین ان زمان !
  بالا ترین ایراد به مسولین ان زمان خرج کردن در امدها توسط مردم بود !و بهتر بود به جای ان سرمایه گذاری می شد برای تولید و صنعتی کردن کشور .
  پس از انقلاب همان سالهای اول در ایران دارای نوعی انضباط توسط کسانی مانند مهندس موسوی به وجود امد ..
  ولی باز می گویند همان ایراد از اقتصاد قبل از انقلاب یعنی خوردن روزانه در امد نفت وجود داشت .
  پیکانی که در سال ۵۷ قیمتش ۱۶ هزار تومان بود قیمتش به ۶ میلیون سرانجام رسید .
  ریالی که در سالهای قبل از انقلاب ارزشش ثابت بود اینک سقوط می کرد .
  دلار از ۹ تومان به ۹۰۰ تومان رسید و بدین ترتیب قدرت خرید ایرانی کاسته شد .
  به هر حال تمام وقایع ثبت می گردند .افزایش قیمت مسکن می تواند مسله عادی باشد ولی زمانیکه دولت معیشت مردم را به معضل تبدیل می کند و ما هیچ امتییاز مثبتی در این مورد نداریم و حتی روابطی با اقتصاد دنیا نداریم …دچار تورم های سنگین می شویم و لی دریافتی مردم پایین می اید .این فاجعه است .
  وقتی دولت و حامیانش بزور سعی می کنن از هر شکست اشکار یک پیروزی ایدو لوژیک بسازند …اعتمادها از بین می رود .
  در اینجاست که بیداری ها دوست ندارند از جزییات چیزی گفته شود .از تجربیات ملموس مردم چیزی درج شود .
  فشار تورم -بیکاری و ناامیدی از اینده …هیچ گاه به این اندازه نبوده .ولی باز حامیان کنتراتچی دست بردار نیستند .
  پژو ۲۰۶ در زمان ریاست جمهوری منحوس اصلاح طلبان می شود ۸۸۰۰ و در حالیکه در زمان مبارک ریاست جمهور فوق مردمی می شود ۱۳ میلیون .
  باید قبول نمایید هر گاه اصلاح طلبان بر سر کار بیایند همان ابتدا تورم ناشی از فضای جنگ و در گیری خاتمه می یابد .
  .
  خوب این بیداری ها به صنف خودشان فکر می کنند .و امید وارند مابقی مردم که سلیقه شان از انواع خواب یا بیداری نیست از مملکت فرار نموده تا انها براحتی و یک شکل انگشتر به دست و یقه بسته …محاسن مرتب کرده دشنام به دنیا دهند .
  یاد م رفت اقای صفا از دشنام بدش می اید !

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مهر ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۲۳:۵۹:

  اما ما نباید موردی نیگا کنیم باید با شاخص‌ها و کلی نگری واقعیت رو در قبل و بعد از انقلاب مقایسه کنیم بعلاوه‌ی دقت در اصلاح قوانین تبعیض آمیز بعد از انقلاب
  …………………………………………
  در مورد تبعیض درست است .امروز حق به کسانی رسیده که خود را صاحب این کشور می دانند و بقیه را در حال فرار وخائن .این رفع تبعیض است .
  کلی نگری در مورد مسله مسکن هم می گوید شما نمی توانید به اسانی فردی را پیدا کنید که قبل از انقلاب یک کارمند با سابقه چند سال خدمت بوده و اهل تفریحات نبوده و بی خانه باشد .خانه ای که با چند هزارتومان می شد خرید …نیاز به چند سال کار داشت .
  شما هر چه به رژیم سابق بچسبانید نمی توانید مدیریت اقتصلادی انها را نفی کنید .من نمی دانم اگر انها دزد بودند چرا وضع مردم بین سالهای ۵۰ تا ۵۶ روب ه بهتر شدن رفت .مردم برای اشپزخانه های خود لباسشویی برقی انگلیسی و اجاق فردار گرفتند .
  کسی هر روز راجب اجاره خانه حرف نمی زد .
  این ادعای بیداری هایی است که از روی نفرت حرف می زنند و این در مذهب ما شایسته نیست .
  به نظر من این مطلب شما یک اشتباه بود .انها به مردم ازادی نمی دادند .مردم ایران باید به سمت جمهوری می رفتند .و نتیجه ان پس از سی سال شد اقای احمدی نژاد کسی که در تبلیغات انتخاباتیشاطرافیانش به مردم می گفتند چون روجانی نیست خوب است !!!!!!!!!!!!
  ایشان به مسکن ضربه ای زدند که تورم به صورت عادی می بیاست در ۲۰ سال بزند .

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۰۲:۰۴:

  مشکل اینه که فقط شهرها رو می بینید. وضعیت اسفبار روستاها در قبل و بعد از انقلاب رو مقایسه کنید.
  در قبل از انقلاب در روستاها اصلا چیزی به اسم خونه با مصالح ساختمانی معنا نداشت یک مشت کپر بودند بدون آب و امکانات . اما بعد از انقلاب اول از همه به روستاها که بیش از ۶۰ درصد مردم ایران رو تشکیل می دادن توجه شد. مقایسه کنید مدرسه سازی، آب آشامیدنی، برق، تلفن و مسکن رو و بعد حرف بزنید.
  بله زمان شاه یک عده می خوردن و مابقی باید تماشا می کردن اما وضع بعد از انقلاب تغییر کرد . اینها رو ببینید لطفاً

  [پاسخ]

 4. هومن گفت:

  دولت نهم وارد شد و تا سال ۸۷ عملاً چیزی تغییر نکرد. اما از سال ۸۷ به بعد قیمت مسکن ابتدا راکد شد و سپس رو به سقوط نهاد و با اجرای طرح “مسکن مهر” و شروع واگذرای‌ها همچنان این سقوط قیمت ادامه دارد و قیمت‌های حالا حاضر در اکثر نقاط کشور به هیچ عنوان قابل مقایسه با قبل نیست.

  ………………………………………………………………
  اقای صفا شما متوجه اشتباه دولت نهم در واگذاری وامها به افراد از در امد نفتی شدید ؟که باعث روی اوردن برخی از وام گیرنده گان به خرید خانه و گران شدن نجومی ان شد ؟
  ایا ان موقع در ایران بودید ؟
  واقعا یک فرد طلبه باید یک عمل به تقصیر یک دولت را لاپوشانی نماید ؟و جمله ای را بگوید که حقایق را به خواننده منتقل ننماید و حتی تقصیر را از گردن افراد و جریان اصلی منحرف کرده و به گردن دیگران بیاندازند ؟
  ایا فعالیت دولت نهم در برابر مسله مسکن این بود که پس از روی کار امدن ایشان چند سال قیمت راکد و بعد چنان پایین امد که همگان اظهار داشتند !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  من نمی دانم شما چگونه با صراحت از بزرگترین خطا و جفای دولت نهم در مورد مردم ایران گذشت کردید ؟
  مسکن پس از ان افزایش قیمت نجومی از دسترس خیلی از افراد دور شد .این خیانتی بزرگ بود به اسایش مردمی که دنبال یک سرپناه می گشتند .
  اپارتمان چسبیده به منزل ما در شروع دولت نهم ۲۲ میلیون قیمت داشت و الان ۱۰۰ میلیون است .ومن ان موقع که اصلاح طلبان بر سر کار بودند به فکر ان بودم که بتوانم ان را با فروختن اتومبیل و صرف پس اندازم و البته گرفتن وام بخرم .
  خوب یا من دروغگویی بی شرمم .یا متوجه این خدمت دکتر به مسکن نمی شوم .
  اقای صفا در مطلب قبلی در مورد دشنام نوشتید .بنده هم در جایی عرض کردم گاهی زبان مشترکی وجود ندارد و چنان عرصه به یک طرف تنگ می شود که دشنام می دهد .شما الان مطلبی می نویسید و در ان ضمن تشکر از دولت نهم …مشکل مسکن را که مردم مارا افسرده کرده به گردن رضاخان می اندازی !
  برادر من در این سی سال عرب ملخ خور فرودگاه ساخت و سرزمینش را پیشرفت داد و ما داریم حسرت می خوریم وشما دارید می گویید که مشکل مربوط به قاجار بوده !
  پول نداشتیم ؟زمین نداشتیم ؟نیروی انسانی نداشتیم ؟

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مهر ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۲۱:۰۱:

  به طور کلی می‌توان گفت هر چند اقدامات دولت نهم و دهم در خصوص اهتمام به مشکل مسکن نسبت به دولت‌های قبلی بی‌نظیر بوده اما این اقدامات فقط در مورد قیمت مسکن است و آن‌هم برای بخشی از جامعه واِلا همچنان خانه دار شدن برای بسیاری یک رویاست!
  ………………………………………………….
  بله من این یکی را قبول دارم …در زمان اقای خاتمی فاسد واز خدا بی خبر من توانستم یک سرپناهی با وام مسکن برای خانواده ام فراهم کنم و همیشه اهل خانه او را نفرین می کنند .ولی در زمان اقای احمدی نژاد من قادر نیستیم دیوار نم کشیده ان را باز سازی کنم ولی از اینکه دکتر کاری کرده که همه نتوانند این الونک را تهیه کنند به خودم افتخار می کنم و از اینکه دولت نهم من را صاحب ۹۰ میلیون دارایی کرد نهایت تشکر را دارم .چقدر کار می کردم تا ۹۰ میلیون جمع کنم .
  ما باید به زور و شکنجه جملات و مفاهیم از دولت نهم و دهم تشکر کنیم .وقتی مردم هم اعتراض کردند انها را مشتی بی سروپا معرفی کنیم .ولی اگر در امریکا پیرزنی ۹۰ ساله روی ویلچر دارد فحش می دهد به دولت اوبا ما …او را نماینده اعتراضات مردمی بخوانیم !!!اقای صفا اگر کسی دشنام داد ان را برای من بفرست .

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مهر ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۲۱:۱۷:

  اما مهم و خوشحال کننده اینکه دولت به این اقدامات اکتفا نکرده و به نظر شخص دکتر احمدی نژاد همچنان هم قیمت مسکن بالاست(+) و دولت به دنبال آن است که این قیمت هنوز هم پایین‌تر بیاید
  ……………………………………………………………..
  اگر شما با ایشان تماس دارید لطف کنید بگویید اگر ممکن است این برنامه را پیاده نکنند زیرا می ترسیم اینبار کاری کنند که مثل زمان قبل از انقلاب همه الونک نشین شویم و فرزند شما در وبلاگش بنویسد :
  پس از کار خرابی اصلاح طلبان و شخص اقای خاتمی که معضل مسکن را به وجود اورد و مردم مستاجر مجبور شدند از تهران خارج شوند و ساختمانهای ارزانتر پناه ببرند …دکتر احمدی نژاد توانست ابروی رفته مردم را به انها باز گرداند و در طی سخنرانیها اعلام می کرد که قیمت هنوز بالاست !!!
  اقای صفا این باعث شکاف بین شما و مردمی می شود که متوجه می شوند چه کسانی باعث می شوند که انها روز بروز فقیر تر شوند .چرا چیزی را که عیان است پنهان می کنید ؟شما می دانید دولتی که شرایط جنگ در گیری را در جامعه القا می کند نمی تواند در جهت اقتصادی کاری برای مردم بکند .اینها مسایل اثبات شده است .
  دولتی که به جای کار کردن برای مردم به ماجراجویی می پردازد و با نشان دادن عکسهای تبلیغاتی نان و پنیر خوردن سعی می کند به مردم نشان دهد که از خود انهاست ولی خانواده و بستگان را می برد بلاد کفر و هزینه می کند و در حالی که خود را مسلط بر تمام منابع بانکی و مالی نشان می دهد و می گوید که دارد برای مردم کار می کند و معلوم می شود که مدیر بانکش خانه گران در کانادا دارد و مقیم انجاست …و در سایه این جریانات ان اختلاص عجیب شکل می گیرد …باید فقط تورم ثانیه ای روی دهد و عجیب نیست .تا فساد پایان نپذیرد کاری برای مردم انجام نمی شود .البته همانطور که گفتم مسله مسکن را باید در دوران رضاخان جستجو کرد .

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ مهر ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۲۲:۱۵:

  چرا حقایق رو نمی بینی؟
  خود احمدی نژاد گفته که با وجود اینهمه کار باز هم قیمت مسکن بالاست و این در حالیه که لااقل اهتمام زیادی به بحث مسکن داره و طرح های زیادی درست یا غلط در این زمینه داشته اما دولت های قبلی برای مسکن چیکار کردن ؟

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مهر ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۲۳:۴۱:

  شما درست می گویید هیچی ….فقط خود من نمونه خانه دار شدن بودم با مبلغ ۱۱ میلیون که ۳ میلیون وام داشتم .هر چی فکر می کنم این شیخ خائن چی کرده بود نفهمیدم .
  و قیمت این خانه با تورم عادی سپس رسید به ۱۸ میلیون .ولی با ظاهر شدن پدیده هزاره سوم …..و با شکل گرفتن ادبیات عدالت …مردم از این عدالت نوشیدند .

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۰۲:۰۷:

  نمیدونم کار شما در زمان آقای خاتمی چی بوده که هی میگید وضع اون موقع بهتر بود اما برید از بازنشسته ها بپرسید ببینید وضع اونها زمان آقای خاتمی چطور بوده و الان چطوره؟ نکنه این افزایش فوق العاده حقوق بازنشسته ها رو هم منکر می شید.
  یه بازنشسته تازه اول بدبختیشه، پسر یا دخترش باید عروسی کنن، خودش هزار نوع خرج و بیماری و غیره به بار میاره اونوقت زمان آقای خاتمی حقوقش کم هم می شد بعد از بازنشستگی اما در دولت آقای احمدی بدون استثنا همه بازنشسته ها افزایش حقوق فوق العاده ایی داشتند .

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ مهر ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۲۲:۱۳:

  شما میشه بفرمایید آقای خاتمی چه فعالیتی انجام داد که قیمت ها پایین اومد به قول شما؟ جدی میگم ها
  با لینک و چیزی به ما هم نشون بده. چون تا اونجایی که من گشتم هیچ کار خاص و ویژه ایی در دولت اصلاحات برای مسکن انجام نشده.

  در حالی که دولت احمدی نژاد در شهرستان ها لااقل به صورت قطعی به بخش مسکن یه تکون اساسی داده. و تهران هم اگر مشکلش حل نمیشه به خاطر برخی مسائل ریشه ایی دیگه اس .

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مهر ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۲۳:۳۸:

  اقا مشکل اینه که یک بیداری دوست داره دنیارا به هم بریزه و از هیجان جامعه منتفع می شه .ولی این شرایط هیجانی برای اقتصاد مملکت هیچ نفعی ندارد و همیشه تورم زا و نابود کننده است .
  شما باید ریس جمهوری را که نظر به گفتگو بین کشورها را دارد بگذارید کنار کسی که توهین می کند به انها .مشخص است که انعکاس کار نفر دوم قرار گرفتن امورات اقتصادی در مسیر سقوط است .
  ولی ریس جمهور اصلاح طلب وقتی اعتدال دارد و خواستار مقابله نیست می شود همانی که ما دیدیم .قیمت خود رو پایین امد .تورم پایین بود …کار وکسب رونق داشت .توریست می امد .امید وجود داشت .
  بسیاری از کشورها گروهای تروریستی مخالف ما را بردند در لیست تروریست ها .
  این شرایط برای اقتصاد لاززم است از سوی به نظر من در دولت اصلاحات فساد کمتر است .
  اغین بر می گردد به تفاوت تفکر دو جناح .
  مردم هم از دولت اصلاحات حمایت می کنند .شما نگاه کنید در زمان انتخابات اقای خاتمی من و همکارم بزور وارد محل رای گیری شدیم .تا رای بدهیم .ان موقع مردم امیدوار بودند .
  پس اگر منظور بنده را متوجه شوید این است که دولت اصلاح طلب خود بخود باعث ثبات جامعه می شود .و این خیلی منافع دارد .

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ مهر ۱۷ام, ۱۳۹۰ ۲۳:۳۹:

  جناب هومن
  چیزی که شما و امثال شما نمی فهمید و یا نمی خواهید که بفهمید این است که آقایان هاشمی و خاتمی و متعلقین و متعلقات احزابشان مردم را به خیال خود در حد عوامی که باید برایشان تصمیم گرفت تنزل دادند. بعد هم که در سال ۸۴ مردم به کسی از جنس خودشان رای دادند شدند توده مردمی که نمفهمند و چه و چه.
  دکتر احمدی نژاد عزیز بعد از چندین سال که اینطور در حق مردم جفا شد آمد و گفتمانی را حاکم کرد که در آن همه مردم به یک اندازه مهم بودند. اهمیت منحصر به بالانشینان تهرانی نبود. همه مردم عزیزان رئیس جمهورند. از آن روستانشینی که سر راه دکتر می نشیند و مادرانه و پدرانه قربان صدقه اش می رود تا من و شمایی که از طریق فضای مجازی مقابل هم هستیم
  اتقاقا همین مسئله بود که عده ای تاب نیاوردند که ادامه یابد. امنیت لرزان کاخهای شیشه ایشان در خطر بود. پس دست به کار شدند که خراب کاری کنند و سیاه نمایی. در این بین برخش اشتباهات دولت هم مزید بر علت شد
  شکی نیست که هیچ انسان منصفی هرگز رویکردهای ( به ویژه اقتصادی) دولتهای نهم و دهم را رد نمیکند. هر چند می توان به عملکردها انتقاداتی وارد کرد که قطعا نقد مصلحانه با آنچه این روزها دارد رخ می دهد متفاوت است

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مهر ۱۹ام, ۱۳۹۰ ۲۲:۵۳:

  چیزی که شما و امثال شما نمی فهمید و یا نمی خواهید که بفهمید این است که آقایان هاشمی و خاتمی و متعلقین و متعلقات احزابشان مردم را به خیال خود در حد عوامی که باید برایشان تصمیم گرفت تنزل دادند. بعد هم که در سال ۸۴ مردم به کسی از جنس خودشان رای دادند شدند توده مردمی که نمفهمند و چه و چه.
  ……………………………………………………………..
  مثل اینکه شما فراموش می کنید که هر گز تکلیف تقلب ها معلوم نشدند .
  شما مردم را عوام در نظر نمی گیرید ؟
  نگاه کنید به خبر در صدا و سیما با ان دروغهای مضحک …بیداری پسند .
  توجه کنید به اینکه مردم کمترین اطلاعات را از قراردادها و فعالیتهای دولت دارند .
  واقعا رو می خواهد کسانی که مردم را در حد گوسفند تنزل شان می دهند و برای مو و لباس و اینده و حجاب و دین و بهشت و ریس جمهور و…..تصمیم می گیرند .اخوی مشکل همیشه نبود همین منطق مورد قبول است .
  چه کسی مردم را هالو حساب کرده ؟
  وقتی در تریبون رسمی علنا می گویند هر که امد در تجمع خونش به پای خودش است….من احترام و امنیت را مورد ارزیابی قرار دادم .
  تمام طبقات اجتماعی دو رده تنزل یافتند .و این همان کادوی اقای احمدی نژاد بود به شهروندان ایرانی .

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ مهر ۲۰ام, ۱۳۹۰ ۱۷:۱۰:

  اخوی مشکل همیشه نبود همین منطق مورد قبول است …….
  به جد عرض می کنم که من اخوی شما نیستم…

  و اتفاقا به نظرم مشکل اینجاست که حتی حر خودتان را منطقی نمیدانید کلا خودتان را تبلور منطق میدانید. هر کس حرفی غیر از شما بزند می شود بی منطق

  و بعد هم یک مسئله:
  من به جز رسانه ملی شبکه دیگری را دنبال نمی کنم و اصلا یادم نمی آید که علنا و یا غیر علنی حرفی از تجمعات زده شود. چه برسد راجع به خون ریخته شده
  شاید شما در شبکه های ماهواره ای شنیده اید و حالا قاطی کرده اید

  [پاسخ]

 5. عبدالله گفت:

  یا وارث
  سلام.
  خدایا سرپناهی آرام و امن روزی مردمان عزیز سرزمینمان بگردان.
  خدایا به کاخ نشینان هم چشم کوخ بین بده.
  یا حق

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۰۲:۰۸:

  الهی آمین
  انشالله کسانی که فکر می کنن ایران فقط تهرانه و تهران هم فقط شمرونه یه خورده نگاهی به روستا ها و شهرستانها هم داشته باشند

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۱۹:۲۳:

  من نمی دانم این چه فلسفه ای است ؟ چرا ما در زمان انقلاب به روستا ها توجه نکردیم ؟چرا نگفتیم تهران حساب نیست برویم روستایی که رژیم زمین به روستاییان داده بود ؟
  شمرون کدومه ؟
  مردم گرفتار مدیریت ضعیف هستند .شمرون چه معنایی دارد ؟مگر هر کشور ی که منطقه ای مانند شمرون داره همه به مردم ان حمله می کنند و هم به نام ان ؟
  اینها همه در غیاب یک دفاع منطقی شکل می گیرد .تهران همیشه یک مرکز سیاسی تعیین کننده در ایران بوده .در زمان انقلاب تهران بزانو در اورد رژیم را …ولی الان باید بریم روستا چون نوه ها دوست ندارند !!!

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۲۰:۰۸:

  البته فکر کنم قیام مردم قم و تبریز و اینا بود که زمین زد رژیم منحوس پهلوی رو!!!

  [پاسخ]

 6. اصلاح طلب گفت:

  “دولت نهم وارد شد و تا سال ۸۷ عملاً چیزی تغییر نکرد. اما از سال ۸۷ به بعد قیمت مسکن ابتدا راکد شد و سپس رو به سقوط نهاد”

  آقای صفا من چند تا سوال از شما دارم
  – شما تو مریخ زندگی می کنید؟
  – تا سال ۸۷ چیزی تغییر نکرد؟؟؟؟!!!! افزایش قیمتی که از سال ۸۴ تا هشتاد و هفت اتفاق افتاد و خونه های متری ۸۰۰ هزار تومنی دهکده المپیک به متری دو میلیون تومن رسید رو ما داشتیم خواب می دیدیم؟
  – شما به خاطر دفاع از فاسدترین و بی لیاقت ترین دولت تاریخ ایران حاضرید چشم روی هر حقیقتی ببندید؟ چرا؟
  – زبان کارشناسها مو در آورد بس که به این دولت نالایق گفتن دادن وام باعث تورم در مسکن میشه بعد شما لجاجت و حماقت دولت رو به پای دولتهای قبلی می ذارید. فکر نمی کنید به جای سینه جلو دادن و تقصیر رو گردن دولتهای قبلی انداختن باید به خاطر دولتی که بهش رای دادید کمی خجالت بکشید؟

  جواب ندادید هم ندادید هیچ مهم نیست

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۰۱:۵۴:

  چیزی تغییر نکرد در اون‌جا یعنی بهتر نشد و فعالیت‌های دولت جواب نداد. چطور شما افزایش قیمت‌ها به صورت پلکانی تا سال ۸۷ رو می‌بینید ولی ثبات قیمت و کاهش اون در بسیاری از استان‌ها بعد از این تاریخ رو نادیده می‌گیرین؟ اونها که خود به خود اتفاق نیوفته. چرا اخیراً حرف زدن از کارای درست دولت تبدیل به جرم شده و من مجرم تلقی می‌شم اگر بگم در بسیاری از استان‌ها من شاهد پایین اومدن قیمت‌ها بودم؟
  در عین حال من در این متن گفتم متاسفانه بسیاری از چیزی‌های که امام در اون نامه گفته همچنان پابرجاست و همچنان قیمت مسکن بسیار بالاست و خانه دار شدن یک رویاست و برای اجاره‌بها هم هیچ فکری نشده. والا نمی‌دونم چطور شما فقط برخی‌ از قسمت‌های متن رو می‌بیند : )

  این دولت، به نظر شما فاسد‌ترین و بی‌لیاقت ترینه؛ نظر شما محترم اما قرار نیست همه مثل شما فکر کنن. من اسم آوردم و طرح‌هایی از دولت رو ذکر کردم .در مقابل شما هم به من بگید دولت‌های قبلی بخصوص دولت اصلاحات دقیقاً در زمینه‌ی مسکن چه طرحی داشتن؟

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۰۳:۲۲:

  کسی که افزایش صد و پنجاه درصدی قیمت مسکن رو با عبارت “بهتر نشدن” توصیف میکنه مسلما بی طرف نیست و بحث کردن با کسی که بی طرف نیست هم ثمری نداره.
  ثبات قیمت به این دلیل نبود که دولت نهم دست به کاری زد بلکه به این خاطر بود که دیگه دست به کاری نزد یعنی دادن وامهای اشتغال زایی که شغلی هم ایجاد نکرد رو متوقف کرد و از طرف دیگه قیمتها اونقدر بالا رفته بود که مردم توان خرید نداشتن.
  مسئله مسکن در ایران تنها زمانی قابل حل هست که چندین شهر بزرگ با امکانات و تواناییهای شبیه به هم داشته باشیم تا مردم قدرت انتخاب داشته باشن. در زمان شاه شهرهای اصفهان، شیراز، تبریز، مشهد، اراک، اهواز، خرمشهر و آبادان شهرهایی بودن که کم و بیش پا به پای تهران رشد میکردن و مردم در این شهرها زندگی میکردن. امروز تنها اصفهان هست که توانایی رقابت با تهران رو داره و همه شهرهای دیگه به شدت از تهران فاصله گرفتن.
  دولت نهم و دهم نه تنها در زمینه مسکن کاری نکرده بلکه با طرحهای غیر کارشناسی مثل مسکن مهر یا وعده های سرخرمن مثل باغ شهر به معضلات مسکن در ایران اضافه کرده.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۱۳:۳۶:

  دیگه دست به کاری نزده؟ اصل طرح مسکن مهر از ۸۷ به بعد شروع شد و در اواخر ۸۹ و اوائل ۹۰ به بهره‌برداری و واگذاری رسید و همچنان ادامه داره دوست عزیز : )

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۱۹:۲۶:

  مسکن مهر نمونه ای از فساد در پروژه است .این اثبات خواهد شد .ابتدا اشتباه شد و مردم را بیچاره کردند و سپس برایشان در بیابانخانه ساختیم به قیمتی که باز از قیمت قبل از تورم …بالاتر است !!!!!!!
  خدا به فریاد برسد .

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۲۰:۰۹:

  ببخشید جناب هومن! چرا شعر میگید؟! کجا مسکن مهر توی بیابان ساخته شده؟!!!
  آخه چرا یه چیزی میگید که باعث میشه خودتون رو مسخره کنید؟!

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۱۳:۵۹:

  حرف درستی زدید در مورد پیشی گرفتن تهران از بقیه شهرها اتفاقاً به همین خاطر مسکن مهر در استان اصفهان به اون عظمت اجرا شد و واگذاری هم شد

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۱۶:۳۹:

  آقا رضا، کاملا حق با شماست. مسکن مهر در تمام استانها با سرعت پیش میره و واگذار میشه. اگر اشتباه نکنم تهران رتبه ۳۰ به بالا رو داره. شهرستانهای استانهای دیگه خیلی قوی تر و فعال تر عمل میکنند. با توجه به اینکه، بودجه ای که به هر استان تعلق میگیره، به نسبت عملکرد اون استانه، هر استانی که سریع تر عمل میکنه، دولت بیشتر حمایتش میکنه و کارش زودتر به اتمام میرسه.

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۰۸:۴۱:

  همین الان این جمله رو دیدم “داشتم با خودم فکر می‌کردم اگر دولت اصلاحات یک دهمِ یکی از طرح‌هایی مثل سهمیه‌بندی سوخت، مسکن مهر، افزایش حقوق بازنشستگان، بیش از هشتاد سفر استانی و … را انجام داده بود با توسل به آن به مخالفان خودش اجازه‌ی نفس کشیدن هم نمی‌داد!”
  صفا جان تمام نیروهای متعلق به اصلاحات الان در زندان هستن ها! شما به خیال خودتون دارید به مخالفان اجازه نفس کشیدن میدید. اگر قرار باشه اجازه نفس کشیدن ندید چه کار می کنید، می فرستید کهریزک؟
  بابا یه کم انصاف هم بد نیست، شرمندگی هم بد نیست، خجالت کشیدن هم بد نیست داشته باشید.
  هنوز عربده های نماینده های اصولگرا مثل احمد توکلی توی مجلس هفتم از یاد ما نرفته که در مخالفت با طرح دولت اصلاحات با افزایش پلکانی قیمت سوخت حرف میزدن. اونوقت شما دارید مدال سهمیه بندی سوخت رو به سینه خودتون می زنید. از کی تا حالا سفر استانی جزو دستاوردها شده؟
  با احمدی نژادِ درونتون مبارزه کنید و نذارید دروغگویی به شما هم غلبه کنه.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۱۳:۴۰:

  اونایی که شما می‌گی درست یا غلط به خاطر چیزی دیگه توی زندان هستند! نشون به اون نشانی که بعد از خرداد ۸۸ زندانی شدن.
  قبل از اون و به خاطر نقد به دولت که زندانی نشدن!
  من این مطلب رو برای مخالفان اصلاح‌طلبِ دولت ننوشتم چون اونها بهتر می‌دونی که مشکلشون با احمدی نیست با نظام و چیزهای دیگه اس. این رو واسه مخالفان اصولگرای دولت نوشتم.

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۱۳:۵۱:

  جناب اصلاح طلب ممکنه کلمه “لیاقت” و “فاسد” رو برای ما ترجمه کنید تا بتونیم در این زمینه با هم مباحثه ای داشته باشیم. ادعایی که شما دارید ادعای سنگینیه که لازمه کمی ازش دفاع کنید. و من به عنوان خواننده این ادعای شما از شما میخوام که این دو کلمه را برای من ترجمه بفرمایید تا دقیق تر متوجه منظور شما بشم.
  در مورد این ادعا : شما به خاطر دفاع از فاسدترین و بی لیاقت ترین دولت تاریخ ایران حاضرید چشم روی هر حقیقتی ببندید؟ چرا؟
  شاید اگر متوجه منظور شما از استفاده از این دو لغت بشیم، شاید راحت تر بتونیم دلایل حمایت خودمون از این دولت رو مطرح کنیم.

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ مهر ۱۹ام, ۱۳۹۰ ۰۰:۰۷:

  این دولت بی لیاقت ترین دولت تاریخ ایران هست چون در بالانرین دوره درآمد نفتی کمترین رشد اقتصادی رو داشته. این دولت فاسدترین دولت تاریخ ایران هست چون با داشتن حمایت کامل رهبر بزرگترین اختلاس تاریخ ایران رو داشته. دلایل برای فساد و بی لیاقتی دولت کم نیست و میشه همین طور ادامه داد.
  البته برای شما که طرفدار احمدی نژاد هستید این چیزها کاملا قابل اغماض و بخشش هست. مثلا آقای صفا تورم صد و پنجاه درصدی در قیمت مسکن رو میگه “بهتر نشدن” و عدم توانایی مردم به خرید رو میگه “کاهش قیمت” یا مثلا سه میلیارد دلار که گم میشه به یک گلایه بسنده میکنه و وقتی هم احمدی نژاد میگه “اسامی را معرفی کنید” آقای صفا طوری از افتخار کردن به احمدی نژاد تیتر میزنن انگار که سه میلیارد دلار زمان آقای خاتمی گم شده و زمان احمدی نژاد به خزانه برگشته. یا خنده دار تر از همه این که آقای صفا از دست اصلاح طلبها مینالن که اگر فلان میشد و اگر بهمان میشد “احتمالا” اصلاح طلبها مخالفین رو به زندان مینداختن یعنی اصلاح طلبها رو بابت توهمات علمی تخیلی خودتون هم سرزنش می کنید که واقعا دست مریزاد داره!
  حرف طولانی شد ببخشید، مخلص کلام این که تا وقتی طرفدار و مرید کسی هستید دم از انصاف و منطقی بودن نزنید چون فقط رو اعصاب میرید. مرد و مردونه بگید که سرباز احمدی نژاد و رهبر هستید و هر کاری احمدی نژاد بکنه چه درست چه غلط شما حامی ایشون هستید کما این که هستید تا روزی که ورق برگرده و رهبر اشاره کنه که دیگه احمدی نژاد رو دوست نداره اونوقت میرید خیابون شعار میدید “مرگ بر دولت انحرافی”.

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ مهر ۱۹ام, ۱۳۹۰ ۱۹:۰۶:

  ضمن تشکر از توضیحتون، باید عرض کنم بنده نگفتم دلایل فساد دولت یا بی لیاقتی دولت رو بفرمایید. گفتم معنی این دو لغت از نظر شما چیه؟
  و تاکید میکنم بله. بنده با افتخار سرباز ره برم هستم و گوش به فرمان ایشون. و همیشه از خدا میخوام تا به من توفیق بده دستورات ایشون رو به بهترین نحو انجام بدم.
  در مورد دکتر هم تا زمانی که در مسیر اسلام و سربلندی ایران هست، حمایتش میکنیم. در غیر اینصورت دلیلی برای حمایت نیست.
  و نکته عجیب اینجاست! که طرفداری و حمایت بی قید و شرط اگر از جانب شما باشه ایرادی نداره؟ یا دشمنی بی حدو حصر و ندیدن خوبیها و صرفا دیدن بدیها اگر از سوی شما و همفکرانتون باشه ایرادی نداره و خدشه ای به انصاف وارد نمیکنه؟

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ مهر ۲۰ام, ۱۳۹۰ ۰۹:۵۳:

  بی لیاقت یعنی سزاوار نبودن به چیزی که هستی.
  مثال می زنم مرحوم کردان که نقطه عطفی در تقلب در تاریخ سیاسی ایران بود مقام دکترا داشت بدون این که سزاوار این مقام باشه در نتیجه می گیم که مرحوم کردان فرد نالایقی بود. آقای رحیمی معاون احمدی نژاد هم همینطور. یا مرتضوی که بدون تحصیلات حقوقی مقام بالایی در قضای کشور داره هم همین طور. از این دست آدمها در کابینه نهم، دهم و مجلس و قوه قضاییه کم نیست.
  اینها افراد نالایق هستن.

  یک سیستم نالایق هست اگر سزاوار جایگاه خودش نباشه. مثلا ولایت فقیه به ناحق یک سیستم سیاسی معرفی شده در حالی که هیچ الگویی برای اقتصاد، فرهنگ و روابط بین الملل نداره. یعنی سیستم ولایت فقیه یک سیستم نالایق هست.

  بعضی بی لیاقتیها ذاتی هست یعنی موجود واجد بی لیاقتی از بدو تولد لایق جایگاه خودش نیست مثل نظریه ولایت فقیه که از بدو تولد شایسته طبقه بندی در سیستمهای سیاسی نیست.
  بعضی بی لیاقتیها اکتسابی هست مثل بی لیاقتی جواد لاریجانی در مقام نماینده حقوق بشر ایران. اگر آقای لاریجانی این مقام رو قبول نمی کرد صاحب این بی لیاقتی هم نبود. یا مثلا بی لیاقتی مرحوم کردان در مقام استادی دانشگاه.

  دولت نهم و دهم در بدو تولد بی لیاقت نبود بلکه با جد و جهد خودش رو بی لیاقت کرد مثلا با حذف سازمان بازرسی، مثلا با کنار گذاشتن کارشناسان اقتصادی و قس علیهذا. بی لیاقتی دولت نهم و دهم اکتسابی هست.

  فساد هم یعنی گندیدن و متعفن شدن به شکلی که انسان سالم از مشاهده اون دچار اشمئزاز بشه. در این مورد دیگه حوصله نوشتن ندارم.

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ مهر ۲۰ام, ۱۳۹۰ ۱۰:۴۳:

  جناب اصلاح طلب ضمن احترام به نظر شما. من با نظر شما در مورد سیستم ولایت فقیه موافق نیستم. من تقریبا سه سال هست که البته به طور نامنظم “علوم استراتژیک” میخونم. و اتفاقا یکی از مباحثی که ما مورد مطالعه داریم “نظریه سیستمها” ست. و اتفاقا ولایت فقیه یکی از دقیق ترین و کامل ترین سیستمهاست . به طور دقیق تمام مباحث اجتماعی، سیاسی، دینی رو مورد بررسی قرار میده. و جالبه بدونید که به این دلیل یک سروگردن از تمام سیستمهای دیگه حکومتی جلوتره که خدامحوره، نه انسان محور. و البته این نظر شخصی بنده یا یک استراتژیست شیعه مسلمان نیست. نظریات مختلف ولایت فقیه، بخصوص ترفندهای شخص آقای خامنه ای بعنوان یک نظریه در دانشگاههای علوم استراتژیک در آمریکا تدریس میشه.
  اگر نظر شما در مورد بی لیاقتی دولت نهم و دهم مثل نظر شما در مورد بی لیاقتی سیستم حکومتی ولایت فقیه هست، من دیگه حرفی ندارم. چون ما از مبنا با هم تفاوت داریم.
  در مورد انسان محوری و خدامحوری و ارجح بودن یکی بر دیگری اگر تمایل داشتید میتونم بیشتر توضیح بدم.

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ مهر ۲۱ام, ۱۳۹۰ ۰۱:۵۲:

  یک نکته خیلی مهمی رو من گوشزد کنم. تدریس یک مطلب در دانشگاههای مهم دنیا به معنای مدرن و مترقی بودن اون مطلب نیست. مثال می زنم تا متوجه بشید. مثلا در رشته مردم شناسی دانشگاه هاروارد آداب و رسوم و تمام جنبه های زندگی قبایل وحشی آفریقایی و آمازون تدریس و بررسی میشه. این به اون معنا نیست که این قبایل دارای فرهنگ مترقی هستن بلکه برای کشف حقایق مربوط به انسانها لازم هست که این مطالعات انجام بشه. نظریه ولایت فقیه مسلما در اونجا بررسی و تحقیق میشه و مسلما تحقیقات مفصلی در این زمینه داره انجام میشه ولی این اصلا و ابدا تاکید میکنم اصلا و ابدا به معنای مترقی بودن این نظریه نیست همان طور آداب و رسوم قبایل بدوی اصلا و ابدا مترقی نیست.

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ مهر ۲۱ام, ۱۳۹۰ ۱۴:۱۴:

  نکته ای که شما فرمودید به شرطی قابل قبوله که عنوان درس مثلا ولایت فقیه شناسی باشه. مثل همین مردم شناسی که فرمودید. اما چیزی که من گفتم بعنوان یک استراتژی تدریس و استفاده میشه. تاکید میکنم بعنوان یک استراتژی استفاده میشه.
  بعلاوه اینکه دلیلی که من گفتم برای این موضوع، تدریس در دانشگاههای آمریکا نبود. صرفا یک تاکید بود نه دلیل. من گفتم به این دلیل یک سروگردن از تمام سیستمهای دیگه حکومتی جلوتره که خدامحوره، نه انسان محور.

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ مهر ۲۲ام, ۱۳۹۰ ۰۹:۴۵:

  ادامه دادن این بحث لازم نیست ولی کلمه استراتژی به قواره ولایت فقیه گشاده.
  ما الان تقریبا با تمام کشورهای دنیا مشکل داریم به غیر از کشورهایی که از ما کمک مالی مستقیم دریافت میکنن. ما حتی برای دریافت پول نفتی که می فروشیم هم مشکل پیدا کردیم و به صورت پایاپای داریم با چین معامله می کنیم. جزو فاسدترین سیسمتهای اداری و حکومتی هستیم. از نظر اقتصادی با وجود میلیاردها دلار درآمد نفتی جزو بدترین اقتصادهای دنیا هستیم. تمام سران نظام جمهوری اسلامی از اول انقلاب تا به حال یا در زندان هستن یا از نظام طرد شدن. کدوم استراتژِِی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  ولایت فقیه در واقع یک نظام سلطانی هست شبیه به دوران قاجار قبل از مشروطه.

  [پاسخ]

  سعيد پاسخ در تاريخ تیر ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۵۰:

  بابا ای ول به این همه حضور ذهن و رک گویی دمت گرم. هرچند از مطلبت یک سال گذشته ومن الان اونو مطالعه کردم ولی خدائیش حظ کردم از استدلالهات.

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۱۴:۲۶:

  جناب اصلاح طلب! اونی که شما با لفظ زننده ای! میفرمایید که عربده کشیهاش اجازه نداد دولت اصلاحات قیمت سوخت رو پلکانی کنه! در این زمان هم به همین کار شریف مشغوله! شاهد من سایت محترم الف. تشریف ببرید تعداد مقالاتی که بر علیه دولت آقای احمدی نژاد نوشته، بشمرید. خوندنشون پیشکش. اما تفاوت آقای احمدی نژاد با سایرین اینه که کار وقتی درسته، انجام میده. کاری به اینکه کی چی میگه و کی چیکار میکنه، نداره. اگر قرار بود دکتر هم مثل سایرین ترسو باشه و نگران به قول شما عربده ها باشه، مجبور بود خیلی کارها رو انجام نده. بنزین که به نرخ واقعیش نمیرسید هیچ. خیلی اتفاقات دیگه هم نمی افتاد. مثلا مجبور بود بره توی صحن سازمان ملل شعر حافظ و فردوسی و مولانا بخونه که گربه شاخش نزنه. دقیقا همون کاری که رئیس جمهور محترم دولت اصلاحات انجام داد.

  [پاسخ]

  اصلاح طلب پاسخ در تاريخ مهر ۱۹ام, ۱۳۹۰ ۰۰:۱۹:

  آقای توکلی مثل باقی اصولگراها با اشاره رهبر حرکت میکنه و از خودش هیچ خاصیت و اراده ای نداره.
  در دوران اصلاحات برداشت اصولگراها از اشاره های رهبر این بود که پاچه دولت رو بگیرن و در کار دولت اخلال ایجاد کنن ولی در دولت احمدی نژاد برداشت اصولگراها از اشاره های رهبر اینه که فقط پارس کنن. احمدی نژاد هم از این موضوع مطلع هست و به همین دلیل هم هیچ ارزشی برای سر و صداهای مجلس قائل نیست.

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ مهر ۱۹ام, ۱۳۹۰ ۱۹:۱۲:

  واقعا ادبیاتتون زننده و آزاردهنده شده!
  این برداشت شماست. من همچین چیزی رو قبول ندارم. اینکه مجلس اصولگرا وزیر یک دولت اصولگرا رو استیضاح و برکنار کنه، چیزی که شما به زشت ترین حالت ممکن مطرح کردید نیست.
  آقای احمد توکلی خط فکریش کاملا مشخصه. سنگ اندازیهایی که ایشون در کار دولت داشته، کاملا غیر منصفانه بوده. پیش بینیهای اقتصادی ایشون، مقالاتی که نوشتن، سخنرانیهایی که در مجلس داشتن، همه به وضوح بر علیه دولت آقای احمدی نژاد بوده و اصلا قابل کتمان نیست.
  اینکه شما فکر میکنید نماینده های مجلس نشستن منتظر اشاره ره بر، آرزوی ماست. اما واقعیت نداره. اگر واقعیت داشت، ره بر مجبور نبودن، هرچند وقت یکبار نماینده های مجلس رو جمع کنند و به آرامش دعوتشون کنند.
  لطفا در برداشتهای خودتون واقعیت رو در نظر بگیرید. این برداشتهای شماست که اجازه نمیده واقعیتها رو ببینید.

  [پاسخ]

  رضا پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۱۴:۳۱:

  آقا جون چرا اینقدر واقعیت ها رو برعکس نشون میدی؟ یه خورده حیا هم خوب چیزیه. سهمیه بندی سوخت از آرزوهای اقتصادی ایران بوده که در این دولت محقق شده
  اینجا رو مطالعه بفرمایید لطفا:
  http://www.pseez.ir/1588-fa.html

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۱۵:۱۷:

  این روزها که برای کارهای پایان نامه م روی میزان مصرف و واردات بنزین مطالعه می کنم بدجوری افسوس می خورم برای سیر صعودی مصرفی که می شد خیلی زود با طرحی مثل سهمیه بندی جلوش رو گرفت
  بدون شک اگر این طرح زود تر اجرا می شد این همه سرمایه به هدر نمی رفت
  طرح هدفمندی یارانه ها هم چزء وظایفی بود که برای دولت در قالب برنامه های توسعه تعیین شده بود و در همین مجلس اصلاح طلبان هم بررسی و تایید شد/ ولی واقعیتش اینه که با چیزی که از دولت های قبلی و سیاستمداران قدیمی دیدم فکر می کنم هر دولت دیگری به جای دولت نهم و دهم بود احتمالا بیخیال اجرای طرح می شد و راه فراری پیدا می کرد
  مطمئنم روزی خواهد رسید که همه سپاسگزار شجاعت دولت نهم و دهم خواهند بود

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۱۹:۴۲:

  از ارزوهای اقتصادی ایران دیگر چه بوده ؟
  تمام بیسواد ها ی دنیا می دانند که وقتی سوبسید داده می شود ایرادی در کار هست .و بنیادهای اقتصادی دنیا کشورها را مجبور به واقعی کردن قیمتها می کنند .
  ولی این زمانی انجام می شود که ما منابع کشور را در خدمت خود مردم بگذاریم تا واقعی شدن قیمتها بشود بر اورده شدن ارزو :
  -ما هر گز نمی توانیم از در امد توریسم استفاده کنیم زیرا بیداری ها امکان دارد دخل انها را بیاورند .
  اگر در امد توریست وارد زندگی مردم می شد گران شدن بنزین مهم نبود .
  -روابط اقتصادی با کشورها ی دیگر نداریم و این مشکلاتی را درست کرده .این حق مردم است با دنیا ارتباط سالم داشته باشند .و نه خرید جنس های کشورهای کمونیست .
  -اگر فساد در سیستم بانکی نبود انگاه ما شاهد رونق اقتصادی بودیم و مهم نبود گران شدن بنزین .
  -شفاف نشدن امار و ارقام به خاطر اینکه بیداری ها خجالت نکشند .ایا می توان با این وجود اقتصاد داشته باشیم ؟حتی قرار دادها با کشورهای دیگر علنی نمی شود .
  -و مهمترین شاید سلب حق مردم در انتخاب کاندید مورد نظرشان باشد.و این مردم را از اینده نا امید می سازد . زمان عقب مانده گی سیاسی زمان خوبی برای ازاد سازی بنزین نیست .
  -عدم امکان استفاده از اینترنت برای دادو ستد با مردم کشورهای دیگر و اینکه نتوان با انها ارتباط بانکی داشت .
  شما که حیا دارید بفرمایید ما چه نکته مثبتی برای تحمل این تغییرات داریم ؟دولت این ازاد سازی قیمت انرژی را زمانی انجام می دهد که مردم ما روز بروز فقیر تر می شوند .
  وقتی صنعت و تولید نداریم و نفت را می فروشیم و بخشی از ان را می دهیم مردم بخورند و بخشی دیگر صرف دفاع از کشور می شود …اینده کجاست ؟
  واقعا شما رو دارید .ان هم چه رویی که تازه پیشبینی می کنید روزی بیایند و از دولت نهم و دهم به خاطر نابود کردن اقتصاد و ارزوها تشکر کنیم .

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۲۰:۲۷:

  خب اینکه بیسوادهای دنیا چه میدانند و چه نمیدانند زیاد به ما مربوط نیست!!
  ۱- جناب غیربیداری میشه یک نمونه توریستی که دخلش اومده بفرمایید؟! ما که جاسوسهای اونها رو هم با سلام و صلوات آزاد میکنیم برن پی کار جاسوسیشون. لطفا یک توریستی که دخلش در ایران آمده نام ببرید؟!

  ۲- اینکه ما روابط اقتصادی با کشورهای دیگه نداریم درست نیست. اگر اینطوره اینهمه لوازم خانگی آمریکایی و انگلیسی و آلمانی و ژاپنی و کره ای توی ایران احتمالا آسمون اومده !! یا مثلا خودرو. یا پوشاک مارکدار. تمام این اجناسی که گفتم با نمایندگی رسمی در ایران فعالیت دارند. پس مساله قاچاق منتفیه! حالا اگر منظور شما از روابط اقتصادی چیز دیگه ای هست لطفا واضح تر توضیح بدید.

  ۳- در مورد فساد بانکی کاملا با شما موافقم. من اصلا با نفس وجود بانک که بر اساس سیستم اقتصاد لیبرالی شکل گرفته مشکل دارم. بانک یک نهاد بر پایه رباست. و وجودش در یک کشور اسلامی محلی از اعراب نداره. به امید روزی که چیزی جایگزین بانک بشه که دیگه جایی برای ایجاد فساد نداشته باشه.

  ۴- کاندیدای مورد نظر! احتمالا منظور شما انتخاب کاندیدای مورد نظر شماست! چون مردم ما هر ساله کاندیدای مورد نظر خودشون رو انتخاب کردند. زمانی محمد خاتمی بود و ۸ سال رئیس جمهور بود. زمانی محمود احمدی نژاد. زمانی نمایندگان مردم در مجلس ششم اکثریت اصلاح طلب بودند و زمانی مثلا اصولگرا. این توهم تقلب یا بهتر بگم دروغ تقلب هم هیچ گاه اثبات نشد. ما همچنان منتظر ارائه یک دلیل هستیم مبنی بر اثبات تقلب. در شرایطی که هر کاندیدا پای هر صندوق رای یک نماینده قانونی داشت و ارائه گزارش توسط آن نماینده کاملا قابل قبول بود، چرا حتا یکی از آنها یک مدرک ارائه ندادند؟ لابد چون به قیامت اعتقاد نداشتند؟!!!

  ۵- اینکه ما با کشورهای غربی مورد نظر شما دادو ستد بانکی نداریم هم تقصیر مدعیان آزادی بیان و حقوق بشر است. گمان کنم آنها هستند که بانکهای ما را تحریم کرده اند! اینطور نیست؟!

  ۶- شما چطور مدعی عدم موجود صنعت و تولید در کشور هستید؟! لطفا دلایل خودتون رو با ذکر مورد بیان کنید. همینجا خاضعانه تقاضا دارم شعر سیاه نخونید، دلیل و مورد ذکر کنید.

  ۷- ما رو داریم؟ شما ماشاالله هزار ماشاالله چه ماخوذ به حیایید! هر چی بی احترامی و توهین توی زندگیتون بلد بودید تا حالا اینجا نثار ما کردید، جز احترام چیزی ندیدید! اگر یکی از این کامنتهای شما رو ما توی یکی از وبلاگهای مخالف نوشته بودیم، جد و پدر و مادر ما رو آورده بودند جلوی چشممون!! حالا کیه که رو داره؟!

  [پاسخ]

  کیان پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۱۵:۳۰:

  بد نیست تمام حرف های اصول گرایان(بخوانید خائنین به مردم) را بروید و نگاه کنید:
  آقای حداد عادل (ایشون ماموریت داشتند که با دولت اصلاحات مسئله درست کنند) :
  «لایحه بودجه ۸۴ که دو روز پیش توسط رئیس جمهور (سید محمد خاتمی) به مجلس تقدیم شد، آخرین بودجه دولت فعلی و اولین بودجه مجلس هفتم در اولین سال برنامه چهارم است که در دستور کار مجلس قرار گرفته است. مجلس هفتم به مردم قول داده با فقر و فساد مبارزه کند، حال باید صداقت خود را در کاهش فقر و تبعیض نشان دهیم و واضح است در اولین قدم نمی‌توان به مقصد رسید ولی نخستین قدم را در مسیر درستی می‌توان برداشت. البته مجلس با طرح تثبیت قیمت‌ها نخستین قدم را برداشته است و حال که قیمت گاز، برق و تلفن افزایش نمی‌یابد، مردم می‌توانند نفس راحتی بکشند.» (غلامعلی حداد عادل/ روزنامه همشهری؛۲۳ دی ماه ۸۳)
  طرح تثبیت قیمت‌ها یکی از مصوبات جنجالی مجلس هفتم بود که بر اساس آن اصولگرایان تکیه زده بر کرسی پارلمان، در میان انتقادات بسیاری از اقتصاددانان، دولت خاتمی‌ را از افزایش تدریجی قیمت برخی اقلام یارانه‌دار، همچون سوخت و کالاهای عمومی ‌منع می‌کرد.
  مجلس هفتمی‌ها در همان ماه‌های نخست با انتقاد از نمایندگان دوره ششم و مصوبات آنها، به اصلاح ماده ۳ برنامه چهارم توسعه که به افزایش تدریجی قیمت سوخت طی ۵ سال تا رسیدن به فوب خلیج فارس می‌پرداخت، اقدام کردند. در آن زمان نمایندگانی چون احمد توکلی، الیاس نادران، محمد خوش چهره و حسن سبحانی طرح تثبیت قیمت‌ها را به مجلس ارائه کردند.این طرح بشدت مورد حمایت و دفاع حداد عادل، رییس مجلس نیز بود.
  غلامعلی حدادعادل رییس وقت مجلس این طرح را در حالی عیدی مجلس هفتم ‌به مردم نامید که کشور برای انتخابات مهم ریاست جمهوری آماده می‌شد. حدادعادل گفت که: «مجلس تاکید دارد، قیمت‌ها ثابت باشد و افزایش نیابد تا عدالت محوری اجرا شود و فشار بر مردم کاهش یابد.»
  مجلس با وجود مخالفت دولت، قیمت ۹ قلم کالای اساسی نظیر بنزین، آب، برق را تثبیت کرد که به عقیده برخی کارشناسان اقتصادی، اجرای این طرح‌ها در شرایط تورمی ‌نتیجه‌ای جز فرسایش و تضعیف ساختارهای مالی به همراه نمی‌توانست داشته باشد.
  حالا شما داری به دولت اصلاحات می تازی؟
  حتما برای خاطر مردم
  دروغ گفتن و بدتر از آن تهمت زدن ظاهرا خیلی بابتون شده؟
  قیمت گوشت آخر دولت اصلاحات چند بود؟
  و خیلی اقلام دیگر
  شما حتی برو رشد قیمت هارو چک کن
  بعد بیا ببین چه بلای به سر مردم آوردین
  بعد برو یه سر به اختلاس بزن
  اگه تونستی یه سر هم به اطرافیان دولت و کسانی که در این چند سال سر تو آخور مردم کردن بزن
  بعد یه سر هم به زندان ها بزن
  حتما از وضعیت پروژه های ملی هم خبر داری؟
  از وضع صنعت خبر داری؟
  از دربه در شدن کارگرها خبر داری؟
  از چی خبر داری؟
  خواستی حتما برات می نویسم

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۱۶:۳۵:

  جناب کیان! این انشایی که شما نوشتی چی رو ثابت کرد؟ چطور به دولت اصلاحات که میرسه، افزایش یا کاهش قیمت دست مجلسه؟! ولی به دولت آقای احمدی نژاد میرسه همه چیز تقصیر دولته؟!!!

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۱۹:۴۹:

  ایشان اشاره به درگیری مجلس اصولگرا و ریس جمهور اصلاح طلب می کند .واضح است که مردم از دست این دولت و حامیان قسم خورده ان عصبانی هستند .شما به جای تعبییر متن ایشان …انتقاد را جواب بده .این متن ثابت می کند که خیلی ها از دولت نهم و دهم تشکر نمی کنند و موقع اتمام زمان این دولت شیرینی در معابر تقسیم می کنند .
  کیفیت زندگی من و همکاران و اشنایان و حتی حیوانات اهلی که که از باقیمانده غذای مردم استفاده می کردند…کاهش یافته .در ضمن فساد و اختلاص هم که قابل کنترل نیست .
  از نظر شما این دولت نباید استعفا دهد ؟

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۲۰:۳۱:

  من مثل شما نیستم. اول مفهوم مطلب را درک میکنم بعد جواب میدم.
  در ضمن مثل اینکه شما مطلب ایشون رو بهتر از خودشون متوجه شدید!!! ظاهرا اون چیزی که ایشون قصد داشتند بیان کنند و یادشون رفته رو شما ذهن خوانی کردید و مرقوم فرمودید!!!!!!!!!
  به شدت هم منتظرم ببینم که آیا واقعا مردم موقع اتمام ریاست جمهوری دکتر، شیرینی پخش میکنند یا باز هم رو سیاهی میماند به زغال!

  [پاسخ]

  کیان پاسخ در تاريخ مهر ۲۰ام, ۱۳۹۰ ۰۸:۵۶:

  شما در مورد عدم توجه دولت اصلاحات نوشتی و گفتی اندک توجهی وجود نداشت بنده جواب نوشتم مقصر اصلی اصول گرایان بودند
  شما به جای جواب مسئله را انشا جواب می دهی
  اصولا برای فرار از جواب اصول گرایان(منبعد باید اختلاس گرایان نامیده شوند) همیشه فقط دنبال فریب مردم و فرار از جواب هستند

  [پاسخ]

  کیان پاسخ در تاريخ مهر ۲۰ام, ۱۳۹۰ ۰۹:۰۵:

  همه این‌ها یک طرف، تکرار مکرر وعده ۶ سال اخیر؛ یعنی در دستور کار قرار داشتن اصلاح سیستم بانکی و این که از سال آینده این اصلاح انجام خواهد شد را می‌توان وعده طلایی مسئولین دولتی دانست. کسانی که در یک چشم به هم زدن سازمان مدیریت را منحل کردند و سپس برای دنیا هم برنامه مدیریتی ارائه کردند و در همه امور ریز و درشت، خود را کارشناس خبره معرفی کردند، پس از ۶ سال بر نظام بانکی مدیریت کردند اکنون فقط یک رقم اختلاس از این نظام بانکی، ده‌ها برابر کل اختلاس‌های پیشینیان بوده است، ولی باز هم وعده اصلاح این سیستم را می‌دهند! در حالی که در ۶ سال آن را خراب‌تر کرده‌اند. کسانی که مدعی‌اند از سال‌ها پیش از وضعیت پرداخت وام‌های بانکی ناراحت بوده و درد می‌کشیده‌اند، اکنون پس از گذشت ۶ سال از مدیریت آنان بر این مجموعه، به جای آن که این درد کاهش یابد، حادتر و حادتر هم شده است. جالب‌تر از همه این که توپ را به زمین دیگران انداخته و مدعی‌اند عده‌ای به جای آن که از طرح آنان در اصلاح سیستم بانکی پشتیبانی کرده و با آنان همکاری کنند، به دنبال مانع‌تراشی و مأیوس کردن دولت در اجرای این هدف هستند!
  وقتی که وعده اصلاح سیستم بانکی پس از گذشت ۶ سال از کسب قدرت و نیز رو شدن بزرگ‌ترین اختلاس تاریخ ایران مطرح شد، ظریفی گفت: حالا چرا با این عجله؟ ۶ سال صبر کردید، دو سال دیگر هم صبر کنید، آسمان که به زمین نمی‌آید. فعلاً کارهای مهم‌تری وجود دارد که باید انجام داد. مدیریت جهانی را فراموش نکنید.

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مهر ۱۹ام, ۱۳۹۰ ۲۳:۰۴:

  من اسم آوردم و طرح‌هایی از دولت رو ذکر کردم .در مقابل شما هم به من بگید دولت‌های قبلی بخصوص دولت اصلاحات دقیقاً در زمینه‌ی مسکن چه طرحی داشتن؟
  …………………………………………………………………
  شکی در تبلیغاتی عمل کردن دولت فعلی نیست .
  ولی به نظر من همانطور که بارها عرض کرده ام …یک دولت قبل از داشتن برنامه تبلیغاتی در یک مورد خاص مانند مسکن …باید پتانسیل دادن ارامش و امنیت به اقتصاد کشور را داشته باشد .و این ارامش از بافت سیاسی و داشتن برنامه های در ارتباط با روابط با دول مهم دیگر و پرهیز از ابراز برنامه های جنگ طلبا نه است .
  با وجود چنین زمینه ای می توان امیدوار بود شرایط امیدوار کنند های خواهد بود .
  دولت اصلاح طلب با یک تورم تقریبا عادی در مسکن مواجه بود پس نیاز به ساختن منزل در بیابان نداشت .شما در هر شرایط به شهروند هالو برای شناساندن موفقیت اقای احمذی نیاز دارید

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ مهر ۲۰ام, ۱۳۹۰ ۱۰:۳۶:

  من به شما تبریک میگم که در بین اینهمه هالو شما هالو نیستید!
  یعنی اینهمه مردمی که در طرح مسکن مهر ثبت نام کردند، در دولت اصلاحات خانه داشتند. بعد در دولت آقای احمدی نژاد بی خانه شدند، مجبور شدند در مسکن مهر ثبت نام کنند؟ یا مثلا همه این افرادی که در مسکن مهر ثبت نام کردند از سومالی آمدند؟ مشکل اینجاست که توهم شما اینه که فکر میکنید در دولت اصلاحات همه چیز گل و بلبل بود. در صورتیکه در اون دولت مردم دیده نمیشدند. در دولت آقای احمدی نژاد مردم دیده شدند و قرار شد به مشکلاتشون رسیدگی بشه. جناب هومن اینهایی که در مسکن مهر ثبت نام کردند در دولت آقای خاتمی هم وجود خارجی داشتند. اتفاقا مسکن شخصی هم نداشتند. اما برای کسی مهم نبود. اینهمه انسان بدون مسکن از دولت آقای خاتمی تحویل گرفته شد. مسکن مهر یک کار تبلیغاتی نیست. یک واقعیته. در بیابان هم ساخته نشده. دیگه به من نگید که توی بیابان ساخته شده. من تقریبا طرح جانمایی و طرح پلان و طرح آماده سازی همه استانها را دیدم. غیر از تهران و استانهای شمالی که کمبود زمین وجود داشته در بقیه استانها آماده سازی زمین در جایی داخل شهر انجام گرفته. این اشعار سیاه نمایی را برای جایی بگذارید که بی اطلاع باشیم.

  [پاسخ]

 7. عهد عقیق گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز
  احتراماً به استحضار میرساند عده ای از جوانان ولایی وبلاگ نویس و فعال در فضای مجازی بر این شدند تا در آستانه ی سفر با برکت مقام معظم رهبری امام خامنه ای به استان کرمانشاه (موج وبلاگی یاران خورشید) را با کمک شما هموطن عزیز آغاز نماید.
  لذا از جنابعالی درخواست میشود تا با مراجعه به وبلاگ http://ahdeaqiq.blogfa.com ضمن امضاء بیانیه و کپی کردن بنرهای آماده شده در وبلاگ یا وبسایت خود ما را یاری نموده و از این موج وبلاگی حمایت نمایید.
  التماس دعای خیر

  [پاسخ]

 8. افق گفت:

  سلام
  خداقوت آقای صفا
  عجب بحث چالشی شده این بحث!
  کامنتها رو که میخوندم به نظرات جالبی برخوردم. بعضی وقتها، بعضی مسائل یه عده رو به حدی عصبانی میکنه که تمام مکنونات درونیشون رو بروز میدن و یادشون میره چه ژستی گرفته بودن!
  در مورد مساله تامین مسکن من به اندازه سواد خودم چند مورد رو میتونم مطرح کنم:
  ۱- در اکثر کشورهایی که به هر دلیلی، افرادی هستند که توانایی تامین مسکن ندارند، طرحهایی توسط دولت اجرا می شود که این معضل تا حدودی برطرف یا تعدیل شود. به طور مثال “طرح مسکن حداقل” یا ” طرح تکمیل مرحله ای مسکن”.
  ۲- این طرحها، تئوریهای جهانی هستند که بنا به ظرفیتهای مختلف کشورها، در برخی از کشورها، اجرای آن با موفقیت و در برخی دیگر اجرای آن با شکست همراه بوده است.
  ۳- در کشور ما، این طرحها، پیش از اجرا، به صورت بومی و با در نظر گرفتن زمینه ها، معضلات، کمبودها و دیگر شرایط موجود در کشور طراحی و به مرحله اجرا درآمد.
  ۴- یکی از مواردی که در اجرای طرح مسکن مهر باید در نظر گرفت، این است که از همان ابتدای طرح مطرح شد این طرح برای اقشار “کم درآمد” اجرا می شود نه اقشار بدون درآمد. فلذا اقشار بدون درآمد ابتدا باید تحت پوشش موسسات حمایتی مثل “کمیته امداد” قرار گرفته و سپس با استفاده از تسهیلاتی که در قالب مسکن مهر اقشار بدون درآمد در نظر گرفته شده است، برای خانه دار شدن اقدام نمایند.
  ۵- از مواردی که در اجرای این طرح در ایران، برطرف شده است، حذف قیمت زمین از قیمت تمام شده مسکن است. در بسیاری از کشورها که اجرای این طرح با شکست مواجه شده است، قیمت بالای زمین بوده که متقاضی از عهده پرداخت آن برنمی آمده است. بنابراین با حذف این مورد قشر گسترده ای از مردم توان تهیه این نوع مسکن را دارا شدند.
  ۶- از دیگر مواردی که در اجرای این طرح در ایران اصلاح گردید، کاهش متراژ یک واحد مسکونی برای هر خانوار بود. در بسیاری از کشورها باوجود حذف قیمت زمین از “مسکن حداقل” به دلیل بالا بودن متراژ زمین، هزینه ساخت برای متقاضی بسیار بالا تمام می شده است. اما در ایران با در نظر گرفتن متراژ مبنای “۷۵ مترمربع” هزینه ساخت این ساختمانها در حد توان اقشار کم درآمد قرار گرفت.
  ۷- از دیگر مواردی که در اجرای طرح “مسکن حداقل” در بسیاری از کشورها بعنوان ضعف مطرح میشد، استفاده از مصالح نامرغوب برای کاهش هزینه های ساخت و ساز بود. این مساله باعث شد که هزینه های تعمیر و نگهداری ساختمان در آینده اقشار کم درآمد را با معضل بزرگی مواجه نماید. اما اجرای این طرح در ایران، با مرغوب ترین مصالح انجام گرفت تا در آینده هم هزینه تعمیر و نگهداری کاهش پیدا کند و هم هزینه تامین انرژی(با استفاده از مواردی مثل استفاده از پنجره های دو جداره)
  ۸- یکی دیگر از مواردی که باعث بالارفتن هزینه “مسکن حداقل” در کشورهای دیگر شده است، هزینه بالای طراحی ساختمان بوده که باید به مهندسین طراح پرداخت می شده است. این مشکل در ایران با جذب طراحان داوطلب و تخفیف ۵۰ درصدی از جانب این طراحان برای طراحی بنا، تا حدود زیادی تعدیل شده است.
  این از این.
  اما در مورد بالا رفتن ناگهانی قیمت زمین در آغاز فعالیت دولت نهم، از دوستان همیشه معترض تقاضا دارم یک تحقیق چند دقیقه ای داشته باشند در زمینه افرادی که بالا و پائین رفتن قیمتها در بسیاری از موارد، در دست آنهاست. افرادی که به اسم “بخش خصوصی” یا ” اصناف مختلف” گاهی هوس میکنند کاری کنند که دولت را مجبور به دخالت نمایند.

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۱۳:۵۴:

  سلام و ممنون از شما به خاطر این مطالب عالی
  بخصوص اشاره به اقشار کم درآمد
  واقعاً برام جای سواله که حقیقتی مثل مسکن مهر رو چطوری کسی می‌تونه انکار کنه؟ کسانی که الان توی مسکن‌‌‌های مهر نشستن و خونه دار شدن جزء مردم ایران محسوب نمی‌شن؟

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۱۳:۵۴:

  سلام
  خوشمان آمد/ مخصوصا از پاراگراف آخر

  [پاسخ]

 9. افق گفت:

  در ضمن من احساس میکنم بعضی از افرادی که اینجا مخالف ما بیداری های نظام جمهوری اسلامی هستند و یک کم از وجود ما دردشون اومده، احتمالا در زمان قبل از انقلاب اسلامی ایران، بیداری زمان پادشاهی پهلوی بودند که اینطور سینه چاکانه سنگ زمان شاه رو به سینه میزنند.

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۱۴:۰۱:

  *****بیداری های نظام جمهوری اسلامی*****

  بسی ذوق نمودیم
  خوبه که نه خوابیم نه خودمون رو به خواب زدیم
  شـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــکر

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۲۰:۲۴:

  بهتر است از عباراتی استفاده کنید که در شان یک انسان با شخصیت باشد .من در اینجا جملاتی را نوشتم ولی هرگز تا این حد خود را پایین نیاوردم که جملاتی نظیر انچه در خیابان بکار می برند بنویسم .
  تربیت خانواده گی بسیاری از مردم اینچنین است که هرگز از به ستوه اوردن دیگران خوشحال نمی شوند .و هرگز جملات سطح پایین هم نمی گویند .
  خود اقای احمدی نژاد نمونه این تبسم و تمسخر مردم هستند .لازم نیست که به یاد شما بیاورم که نظرشان راجب بهترین مردم ایران چیست ؟
  من نمی دانم اگر شما یک زن هستید چگونه اشاره از درد گرفتن کسی می کنید ؟این عبارت خوبی برای بانوان نیست .حتی انگیزه سیاسی و برتری طلبی چنین راهی ندارد .

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۲۱:۲۵:

  من واقعا از اینکه شما به من اصول اولیه ادب رو آموزش میدید ممنونم!! مثلا یک نفر که توی گوش کسی میزند، طرف مقابل دردش می آید. خیلی حرف زشتیه، نه؟! شما نگران استفاده لغات توسط بانوان نباشید!! شما کمتر توهین کنید لطفا.
  در ضمن خوبه که بازهم یاداوری کنم که شما بهتره به جای گرفتن یک کلمه و انشا نوشتن در مورد آن، به دریافت مفهوم مطلب بپردازید. برای خودتان بهتر است.

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مهر ۱۹ام, ۱۳۹۰ ۲۳:۲۰:

  من نمی دانم چه اصراری است فردی که بر فراز قله حق …مردم را رصد می کند …(رصد !!!) چه نیازی به چسباندن عبارت انشا به متن رقیب دارد ؟
  .یک کاربر جوان تصادفا وارد اینجا می شود …از اینکه اقای صفا می نویسد که مردم در قبل از انقلاب زاغه نشین بوده اند و اقای احمدی نژاد الان هم پس از برنامه های دقیقش که مسکن را ارزان کرده …الان هم راضی نیست و می گوید باید قیمت پاین تر بیاید ….شوکه می شود !!
  این که خودش باعث این گرفتاری ها شده .ولی چرا الان رد گم می کند .و عده ای که راستی و صداقت را تایلو کرده اند چرا تحریف می کنند وقایع را …؟
  چاره ای ندارد جزییات را می نویسد .ولی نمی داند که دانشمندان بیداری در پاسخ واژه …انشا…را بکار می برند که شاید نویسنده را تحقیر نمایند .
  خودتان دقیقا می دانید که مسولیت نابسامانی بازار مسکن متوجه دولت مهر ورز است .

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ مهر ۲۰ام, ۱۳۹۰ ۱۱:۱۵:

  رقیب؟ من رقیب نمیبینم. هموطن هیچ وقت رقیب نیست.
  فعلا که دیگری مشغول رصد وبلاگ بروبچه های حزب اللهی است. به شدت اکتیو و به شدت فعال و البته به شدت مودب!
  سعی نکنید به ما تلقین کنید که ما دقیقا میدانیم مشکل مسکن از کجاست. البته من به دلیل رشته تحصیلی و شغلم کمی از مشکلات مسکن و علل آن مطلعم و با همین اطلاعاتی که دارم چند مورد رو در مورد طرح مسکن مهر در یک کامنت به صورت موردی نوشتم. من شعر نمیخونم وقتی حرفی میزنم. دلیل می آورم. سعی نمیکنم به مخاطب چیزی رو تلقین کنم.

  [پاسخ]

 10. رضا گفت:

  من به برخی از رفقا حق میدم حرفهایی که میزنن خیلی با واقعیت فاصله داشته باشه. خوب طبیعی هم هست وقتی کسی خارج از کشور باشه قطعاً نمیتونه درک درستی از واقعیت های موجود از کلیت کشور داشته باشه چه برسه به این موضوع مسکن که مخصوص شهرها و شهرستان ها و کلاً جاهای دیگه بجز تهرانه . همین مشکل در انتخابات هم بود. چون برخی ها در یه نقاط خاصی زندگی می کردن و می دیدن دور و اطراف خودشون همه به موسوی رای دادن نتیجه می گرفتن پس حتما موسوی رئیس جمهور میشه. غافل از استان های دیگه، جنوب تهران، شهرستانهای ایران، روستاها و غیره.
  اصلاٌ من خودم این دولت رو خیلی دوست دارم به خاطر همین توجه به مردم محروم کل کشور .

  [پاسخ]

 11. سلام و شب بخیر
  با اجازه شما چند تا نکته کوچولو بگم
  اول: این خیلی خیلی ساده انگارانه است که صرفا با بررسی سطح عمومی قیمت ها بخواهیم درستی عملکرد دولت ها رو بررسی کنیم/ کار آدمهای بی سواده
  این که فلان چیز فلان موقع انقدر قیمت داشته و حالا انقدر پس قدیما اقتصاد خوب بوده و حالا نیست تحلیل کاملا غلطی هست
  باید هر اتفاقی رو در شرایط همان موقع سنجید/ یقینا مسائلی مثل جمعیت، امنیت اقتصادی و اجتماعی، امنیت منطقه ای ، آرامش سیاسی، همکاری نهادها و……. بر مولفه ای مثل سطح عمومی قیمت ها اثر داره
  از این مسخره تر این هست که یک قیمت یا حتی قیمت گروهی از کالاها رو مبنای تحلیل خودمون از تورم قرار بدهیم
  دوم: یکی از درسهایی که در دوران لیسانس پاس کردم جزوه جالبی داشت. با چنین تیتری” رژیم پهلوی به مثابه دولت رانتیر”. توضیح میداد که در میان کشورهای جهان سومی که دارای درآمدهای بالا هستند، به ویژه درآمد نفت، معمول عملکرد دولت ها دولت رانتیر هست. و این مسئله به طور جدی درباره رژیم پهلوی و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به درستی صادق است. اساس و مبنای چنین روش اداره کشوری بر یک اصل ساده استورا است: با توزیع بخش کوچکی از درآمد نفت میان مردم( تازه آن هم نه همه مردم؛ جمعیت شهرنشین) یک جور رضایت خاطر و رفاه کاذب فراهم کنین تا در این شرایطی که مردم سرگرم تامین معاشند و کاری به کار اداره حکومت ندارند، باقی مانده درآمد نفت رو که میزان زیادی هم هست به میل خودتان و برای خودتان مصرف کنید. قرار است که این پوشش ظاهری رفاه مانع از خروش و جوشش و آگاهی مردم از حکومت داری شود. شاید یک علت اساسی ارزانی و خیلی چیزهای دیگر پیش از انقلاب همین باشد/ بگذریم که آن زمان به خاطر رفتار نوکرمآبانه رژیم پهلوی ایران بهشت اجانب بود و تامین ارزانی و غیره هم جدای اینکه به نفع خودشان هم میتوانست باشد نشان میداد که هیچ رفتار خصمانه ای راجع به کشور نیست و همه چیز به سادگی برگزار می شود و سیاستهای اقتصادی بدون کارشکنی به نتیجه می رسد
  سوم: تا جایی که من میدانم تا پیش از انقلاب همه چیز صنعت ما محدود به مونتاژ بود. صنعتگران ایرانی حتی اجازه نداشتند که به جزئیات تولید قطعاتی که باید مونتاژ کنند توجه کنند
  چهارم: وضعیت اقتصادی اکنون ما در حالی نرخ تورمی حدود ۱۲ درصد را تجربه می کند که خیل عظیمی از کارشناسان تورم بالای ۷۰ درصد را برای دوران بعد از هدفمندی انتظار می کشیدند
  پنجم: کلا انصاف و سواد هم چیز خوبی است:)/ ای کاش که اگر سواد بحث نداریم لااقل انصاف داشته باشیم

  [پاسخ]

  افق پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۰ ۲۱:۲۸:

  سلام به رهرو خوب شهدا
  از مطالبی که نوشتی خیلی استفاده کردم. ممنون

  [پاسخ]

  هومن پاسخ در تاريخ مهر ۱۹ام, ۱۳۹۰ ۲۳:۲۷:

  یک جور رضایت خاطر و رفاه کاذب فراهم کنین تا در این شرایطی که مردم سرگرم تامین معاشند و کاری به کار اداره حکومت ندارند، باقی مانده درآمد نفت رو که میزان زیادی هم هست به میل خودتان و برای خودتان مصرف کنید. قرار است که این پوشش ظاهری رفاه مانع از خروش و جوشش و آگاهی مردم از حکومت داری شود
  ……………………………………………………………….
  به عبارتی به طور کاذب سالها تورم پایین می ماند .به طور کاذب تحصیل مجانی است و وووو…..ولی جالب این است که من می شنوم که مردم می گویند افزایش تعداد افراد معتاد و همچنین درگیر کردن مردم به صورت ۲۴ ساعنه برای تامین کمترین معاش ….فقط برای این است کسی رمق اعتراض نداشته باشد .

  [پاسخ]

  رهرو شهدا پاسخ در تاريخ مهر ۲۰ام, ۱۳۹۰ ۱۷:۰۵:

  خب شما باید اعرتاض خودتون رو به ارائه دهنده این تئوری وارد بدونین:) نه من که صرفا ذکرش کردم
  بعد هم تا جایی که من میدونم این سختی فراوان زندگی بیش از هرجای دیگری در تهران مشاهده میشه
  فقط در تهران هست که حتی اگر سه شیفت کار کنی ممکنه مشکل داشته باشی
  این موضوع هم بیش از هرچیز به مهاجرت بی رویه بر می گرده/ جمعیت زیاد و امکانات محدود
  هزینه بالای زندگی بیشتر در تهران طاقت فرساست

  [پاسخ]

 12. افق گفت:

  سلام
  خداقوت
  خوش به حال مردم کرمانشاه. عجب شور و حالی. یاد پارسال خودمون افتادم. از ساعت ۵ صبح رفتم استقبال ره برم. چقدر بی نظیر و بی مثال بود. یک حس تکرار نشدنی. کاش الان ۲۷ مهر پارسال بود.

  [پاسخ]

 13. افق گفت:

  آقای صفا. ممنون از لینک” جنگ و نقشه های ایران”. چقدر تصویر، خوب بعضی حرفها رو منتقل میکنه. حرفی که شاید نیاز به چند تا مقاله داشت، خیلی راحت توی تصویر به نمایش درومده. ممنون

  [پاسخ]

  امیرعلی صفا پاسخ در تاريخ مهر ۲۰ام, ۱۳۹۰ ۱۱:۰۴:

  سلام
  دقیقاً بسیار گویاست.

  [پاسخ]

 14. ناشناس گفت:

  برو بابا … خودت و اون تحلیلات …

  [پاسخ]

 15. […] • گفتگوی کوتاه من با دختر نازی به اسم آتنا • خانه‌ی مردم؛ از دغدغه‌ی بزرگِ آقا روح الله تا […]

 16. پایگاه جامع شهدای فتنه۸۸

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

*اگر پیغام‌تان خصوصی است، کافی است در متن پیام، کلمهٔ خصوصی را درج کنید.

ww w) :| :x :wink: :roll: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :evil: :cry: :arrow: :P :D :?: :? :-) :( :!: